Пільги полякам в Україні, знову ковід, індексація, субсидії і тарифи, – головне за тиждень в соціалці

Підсумки основних соціальних новин у нашому дайджесті за 25-31 липня.

За останній місяць кількість безробітних зросла, а зарплати знизились.

У липні зросла кількість українців, які втратили роботу, – якщо у червні таких було 35%, то у липні показник зріс до 39%. Про це свідчить опитування соціологічної групи «Рейтинг». У половини тих, хто працює, зарплата скоротилась на 10% і більше. У 43% опитаних зарплата не змінилась, в 9% – зросла.

Постраждалі від війни можуть подати заявку на лікування за кордоном.

Українців, які постраждали від збройної агресії росії, продовжують направляти на лікування за кордон. У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, хто саме має право на таке лікування і як подати заявку на Програму медичної евакуації.

Поляки в Україні отримали особливий статус.

Зареєстрований Президентом законопроєкт №7550 Верховна Рада підтримала 283 голосами. Полякам, які проживають на території України, надали такі самі правові та соціальні гарантії, які діють для українців. Вони діятимуть протягом 18 місяців після прибуття в Україну для громадян Польщі, а також їхніх дружин чи чоловіків і дітей. Гарантії, зокрема стосуються, освіти, працевлаштування, лікування, соціальних виплат тощо.

В Україні зафіксували новий різновид штаму коронавірусу.

Як повідомили в прес-службі Міністерства охорони здоров’я України, це новий різновид штаму «Омікрону», який називають типом «ВА.5». Сім таких випадків вдалось знайти у Чернівецькій області, але не виключено, що підтип «Омікрону» вже є в інших регіонах, – наголошують у міністерстві.

За особливі заслуги перед Україною платитимуть до трьох «мінімалок» на місяць.

Захисникам та захисницям, які мають особливі заслуги перед Україною, щомісяця виплачуватимуть кошти в розмірі від однієї до трьох мінімальних заробітних плат. Відповідний законопроєкт ухвалила Верховна Рада. Мова про тих, хто брав безпосередню участь в АТО, ООС і був нагороджений певними орденами. Виплачувати кошти розпочнуть з 1 січня 2023 року.

Сім’ї з дітьми до трьох років отримають дитяче харчування через єДопомогу.

Це стало можливим в рамках проєкту «Коло турботи» від громадської організації «Центр соціального лідерства» завдяки підписанню Меморандуму щодо співпраці між організацією і Мінсоцполітики. Першими допомогу отримають 512 дітей з Харкова та області, які подавали заявку на її отримання через платформу «єДопомога волонтерська».

Індексація пенсій наступного року – під питанням.

Про це заявила очільниця Міністерства соціальної політики України Оксана Жолнович.
«Якщо ми відіб’ємо наші території і на більшій частині країни стабілізується ситуація, почне відновлюватись економіка, ми отримуватимемо надходження, тоді ми можемо це планувати», – зазначила міністерка. При цьому вона запевнила: «Ми за будь-яких обставин будемо намагатися всіма можливими і доступними для нас інструментами забезпечити людині можливість вижити в цій війні».

В Україні заборонили підвищувати тарифи на газ, тепло та гарячу воду.

29 липня Верховна Рада ухвалила три законопроекти, якими встановлено мораторій на підвищення тарифів. Заборона діятиме протягом воєнного часу та протягом шести місяців після його завершення. При цьому нагадаємо, що тарифи на світло не підніматимуть завдяки продажу електроенергії за кордон.

На субсидії заклали 36 млрд грн.

Кошти на субсидії у бюджеті є, тому українці отримуватимуть соціальну допомогу. Про це заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Нагадаємо також, що в липні на рахунки 326 тисяч пільговиків мали надійти 410 млн грн залишків на житлово-комунальні послуги.

Родичів загиблих на війні та зниклих безвісти не мобілізуватимуть.

Перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації, розширили. Зокрема, призову не підлягатимуть рідні загиблих на війні з росією, а також зниклих безвісти. Відповідний законопроєкт №7481 Верховна Рада ухвалила 29 липня в цілому.