Секретами приготування фокачі та піци поділилася відома українська блогерка

Марія Михальченко — одна з небагатьох популярних україномовних блогерів у сфері кулінарії. Її рецепти італійської фокачі та піци з тонкого тіста, як у піцерії, полюбилися господиням з різних регіонів України. Перевірені досвідом рецепти від Марії Михальченко ми пропонуємо спробувати й читачам Соціальної інформаційної платформи. 

Італійська фокача 


Фокача, фото Юлії Джигалюк

«Італійська фокача на дріжджах виходить смачна й дуже пухка. Начинку можна обирати на свій смак», — зауважує кулінарка. 

Список складників (на 2 фокачі розміром 23 на 23 см):

  • 650 мл теплої води;
  • 1 столова ложка меду;
  • 15 г сухих дріжджів;
  • 10 г солі;
  • 25 мл оливкової олії;
  • 900 г борошна.

Для начинки:

  • 14 оливок;
  • 2 маленьких помідори;
  • трави (за бажанням);
  • 2 чайні ложки пластівців перцю чилі;
  • 5–8 столових ложок олії.

«До 100 мілілітрів ледь теплої води додаємо ложку меду, розмішуємо до повного розчинення. Я використовую натуральний мед, але можна й штучний. До медової води додаємо 15 грамів сухих дріжджів, або втричі більше пресованих. Перемішуємо до розчинення, накриваємо харчовою плівкою або ж рушником і залишаємо в теплому місці приблизно на 10–15 хвилин. А тим часом до 550 мілілітрів ледь теплої води додаємо 10 грамів солі та вливаємо 25 мілілітрів оливкової олії, її можна замінити соняшниковою рафінованою без запаху. Гарнесенько перемішуємо до повного розчинення солі й додаємо 450 грамів просіяного борошна. Вимішуємо вінчиком до повного об’єднання рідини з борошном», — пояснює господиня.

До цієї маси слід додати активну опару та решту борошна. Тісто вимішують руками.

«Попереджаю одразу, що тісто буде сильно липнути до рук, тому рекомендую руки змащувати олією. Готове тісто повинно бути гладким і однорідним, але при тому не клеїтися до рук», — уточнює Марія.

Із замішаного тіста потрібно сформувати кулю, покласти її в злегка змащену олією миску, накрити харчовою плівкою й залишити підходити в теплому місці протягом 1 години. За цей час тісто має збільшитися в об’ємі вдвоє. На змащеній олією поверхні тісто ділять на дві частини — у результаті отримаємо дві фокачі. Можна спекти одну велику.

«З кожної частини тіста знову формуємо кулю та накриваємо харчовою плівкою без натягу, і залишаємо відпочити в теплому місці 15–20 хвилин. За цей час кульки збільшаться в об’ємі, а тісто стане ще м’якшим на дотик і приємнішим у роботі. Одну кульку викладаємо у форму, змащену олією. Якщо не впевнені, чи гарно тісто відстане від форми, можна додатково застелити пергаментом для випікання. Розподіляємо тісто пальцями по всій формі, намагаючись робити вм’ятини. Чим більше буде вм’ятинок і бульбашок, тим красивіша вийде фокача. Накриваємо її у формі харчовою плівкою без контакту й залишаємо відпочивати в теплому місці 15 хвилин», — радить кулінарка.

Потім слід зняти плівку й знову «зробити масаж» фокачі. Чим більше бульбашок вийде, тим краще. Фокачу слід щедро посолити та полити 3–4 столовими ложками оливкової олії (можна замінити соняшниковою рафінованою). Викласти начинку. Це можуть бути половинки маслин чи оливок, шматочки помідора. Якщо полюбляєте гостре, можна посипати пластівцями перцю чилі. Для аромату додають улюблені сухі або свіжі трави: наприклад, розмарин, тим’ян, майоран. Добре для фокачі підходять мікси трав — «Італійські» або «Прованські». 

Випікати фокачу слід при температурі 245 градусів 10–15 хвилин. Якщо духовка не підтримує настільки високу температуру, варто увімкнути найвищу, яка можлива, і випікати до готовності. Охолоджувати фокачу краще на решітці.

Піца з тонкого тіста


Піца. Фото: вікіпедія

«Ця домашня піца виходить як у піцерії, справді. Тонке тісто вдало поєднується з великою кількістю смачної соковитої начинки», — зауважує Марія.

Список складників:

  • 200 мл теплого молока (або води);
  • 1 чайна ложка солі;
  • 2 чайні ложки цукру;
  • 25 г пресованих дріжджів;
  • 330 г борошна;
  • 3 ст. л. олії.

«У глибоку миску насипаємо сіль і цукор, вливаємо тепле молоко або воду, додаємо дріжджі. Розмішуємо до повного розчинення. Далі додаємо половину борошна й розмішуємо вінчиком до однорідності. Додаємо решту борошна й починаємо замішувати тісто руками. Спочатку може здатися, що тісто виходить надто тугим, як казала моя бабуся, «забитим». Коли тісто вбере все борошно, додаємо олію. В ідеалі це оливкова олія, але підійде й звичайна соняшникова без запаху. Завдяки додаванню олії відразу стане помітно, як тісто стає м’якшим і приємнішим у роботі», — ділиться досвідом господиня.

Збираємо тісто в кулю, накриваємо рушником і залишаємо підходити в теплому місці приблизно на 1 годину. За цей час тісто виросте в об’ємі приблизно втроє. Марія ділить тісто на дві рівні частини, аби зробити дві піци. Кожну частину злегка розкачує в пласт. Борошна не підсипає, але змащує руки олією. Перекладає тісто у форму для випікання діаметром 36 сантиметрів, змащену олією. Далі починає розтягувати тісто руками, щоб воно заповнило всю площу форми. Не забуває формувати бортики висотою до пів сантиметра.

«Для змащування піци я найчастіше використовую кілька ложок домашнього кетчупу. Начинку кожен робить за своїми вподобаннями. У мене це може бути тонко нарізана салямі, тонкі скибочки печериць. Ще люблю додати в піцу нарізані кружечками маслини, а також, оскільки ми любителі гострого, — слайси перцю чилі. Викладаю невелику кількість нарізаних помідорів і засипаю тертим сиром. Сир я використовую моцарелу, але можна будь-який інший, що гарно плавиться. На одну таку піцу в мене йде 100–150 грамів сиру. Солимо піцу й для аромату посипаємо сушеними травами», — уточнює Марія.

Випікає жінка піцу в розігрітій до 250 градусів духовці 10–15 хвилин.

Авторка: Світлана Шевчук, головне фото: smakoluk.ua

Читайте також: Найкращі рецепти пастили, сливового соусу та вишневого варення з шоколадом.