Європейський досвід і українські реалії працевлаштування людей з інвалідністю

Проблема працевлаштування осіб з інвалідністю в Україні набуває ширшого масштабу, вимагає ґрунтовного перегляду старих правил і положень та впровадження нових підходів. Особи з інвалідністю внаслідок війни — це люди, які прагнуть самореалізації, і держава має створити умови для цього. На необхідності проведення змін наголошують і «цивільні» особи з інвалідністю — ті, які ще до війни були, так би мовити, «у тіні» й для яких питання працевлаштування й раніше стояло надзвичайно гостро.

Про це, зокрема, йшлося на круглому столі «Працевлаштування людей з інвалідністю: європейські перспективи в Україні». «Соціальна інформаційна платформа» зібрала проблемні питання від активістів, пропозиції влади та коментарі фахівців, висловлені на ньому.

Основною проблемою в працевлаштуванні осіб з інвалідністю президентка благодійної організації «Асоціація інклюзивної країни» Юлія Ресенчук вважає упередження щодо здібностей людей з важкою формою інвалідності. На друге місце вона ставить недоступність громадської інфраструктури, транспорту, послуг, розумного пристосування робочих місць. На третє — неконкурентоздатність людей з важкою формою інвалідності, порівнюючи з тими, хто має легку форму та також підпадає під квотування.

Юлія понад десять років очолює громадську організацію, яка допомагає людям з важкою формою інвалідності в працевлаштуванні. Сама має інвалідність і пересувається в кріслі колісному.

«У наш фонд часто приходять роботодавці, які пропонують вакансії людям з інвалідністю, але переважно кажуть так: «Дайте нам людей, які чують, бачать, пересуваються самостійно й не потребують сторонньої допомоги». Власне роботодавець не порушує закон, виконує квоту, працевлаштовує людей з інвалідністю. Але люди з важкою формою інвалідності залишаються за бортом. Роботодавці обирають тих, з ким матимуть менше клопоту, кому не потрібне розумне пристосування робочого місця», — говорить Юлія Ресенчук.

Коли говоримо про працевлаштування людей з інвалідністю, йдеться насамперед про права людини. У цьому переконана Сюзанна Мнацаканян, керівниця проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні». 

«Європейська соціальна хартія так говорить про працевлаштування людей з інвалідністю: будь-які держави-члени мають обов’язково надати ефективний доступ людям з інвалідністю до відкритого ринку праці. Європейський комітет соціальних прав у своїх висновках за підсумками 2021 року зазначає, що Україна цього не зробила», — зауважує вона.

І додає, що в Україні немає можливості працевлаштування осіб з розумовими та психосоціальними порушеннями. Відсутня політика та програма підтриманої зайнятості людей з інвалідністю на відкритому ринку праці. А також не дотримуються зобов’язання розумного пристосування.

Закордонний досвід

Досвід інших країн також свідчить про необхідність змін українських підходів до працевлаштування людей з інвалідністю. Андрій Тимошенко, директор KPMG в Україні (міжнародна мережа незалежних фірм, що надають аудиторські, податкові та консультаційні послуги) розповів про практики європейських країн і Австралії. Каже, що немає унікального рецепта. Кожна держава шукає свій шлях вирішення питання. Проте є певні загальні риси, які будуть цікавими Україні.

«Перше: перехід від карального підходу до стимулювального. Хоча в деяких країнах і збереглися штрафи за невиконання квот. А квоти існують майже всюди, становлять від 4 до 6 %. Переходять від штрафів до внесків роботодавців, з яких потім формуються інструменти для покращення працевлаштування, надаються кошти на облаштування робочих місць, на компенсацію втрати продуктивності. Дуже цікавим інструментом є пріоритетна участь компаній, які заповнюють квоти, або які є інклюзивними підприємствами, у державних закупівлях. У Франції, наприклад, квоту можна заповнювати наполовину працівниками з інвалідністю, а половину закупівлею продукції або послуг в інклюзивних підприємств», — говорить Андрій Тимошенко.

За його словами, є й інший підхід: фокус на особистості. Йдеться про розгляд кейсу окремої людини та ситуації. В Австралії, наприклад, протягом кількох місяців аналізують втрату продуктивності на певному робочому місці й компенсують певний відсоток заробітної плати.

Інклюзивним підприємством вважається, якщо відсоток людей з інвалідністю становить від 50 до 70 % у різних країнах. У Польщі ще є поняття «соціального кооперативу», де працює ширше коло людей: не тільки особи з інвалідністю, а й інші соціально вразливі групи.

«Деякі країни навпаки відходять від соціальних або інклюзивних підприємств. Вони надають перевагу соціальній інклюзії у звичайних підприємствах. А в Іспанії налічується 2100 інклюзивних підприємств, вони переважно працюють у сфері послуг. Інклюзивні підприємства насамперед отримують доступ до участі в державних закупівлях, компенсації за втрату продуктивності й облаштування робочих місць. А лише потім йдеться про податкові полегшення», — наголошує експерт.

За словами Гайдна Хаммерслі з Брюсселя, який представляє European Disability Forum (Європейський форум з питань інвалідності), у країнах Євросоюзу 51 % людей з інвалідністю працевлаштовані. Вищий за середній відсоток демонструють країни Скандинавії (Швеція, Фінляндія, Данія), Португалія, Нідерланди та Франція. При цьому деякі з них не мають навіть квот на працевлаштування. А у Франції цей поріг досить високий. Певні країни запровадили квоти тільки для підприємств державного сектору.

«Деякі країни впроваджують систему, коли можна платити за невиконання норм за квотами, щоб її ніби покрити. У Румунії платять штраф за не працевлаштування особи з інвалідністю, але незрозуміло, куди ці гроші йдуть. У Чехії вони йдуть у загальний фонд для субсидій і зарплат людям з інвалідністю. У Євросоюзі також практикують надання різних засобів стимулювання та компенсації майже всі члени, крім Німеччини, Португалії, Естонії. Половина країн надають податкові пільги», — пояснює Гайдн Хаммерслі.

Українські реалії

Політику в питаннях праці та зайнятості в Україні формує Міністерство економіки. Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки, зауважує, минулого року на обліку в Державній службі зайнятості перебувало 868 тисяч осіб, серед них — 50 тисяч осіб з інвалідністю. Наразі, за її словами, міністерство в цьому питанні працює в трьох напрямках.

«Перший це заохочення роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Є програма, якою ми не дуже задоволені, але вона компенсує 50 % витрат на оплату праці протягом шести місяців, але не більше як 6700 гривень. Ця компенсація є тільки для осіб, які зареєстровані безробітними. Тому ми проаналізували успішні європейські практики й працюємо над постановою, яка передбачить компенсацію витрат на облаштування робочого місця. Якщо йдеться про осіб з інвалідністю I групи 15 розмірів мінімальної зарплати, II групи 10 розмірів мінімальної зарплати. Друга компенсація, над якою працюємо компенсація заробітної плати. Йдеться про 15 тисяч гривень, включаючи податки та ЄСВ протягом шести місяців», — розповідає Тетяна Бережна.

Другим напрямом вона називає роботу з особами з інвалідністю, що мають підприємницький хист. Вони не потребують працевлаштування, але потребують певної державної підтримки на етапі розвитку власної ідеї. Уже діє програма грантів для ветеранів і осіб з інвалідністю на старт або розвиток власного бізнесу. Особа з інвалідністю внаслідок війни може отримати 250 тисяч гривень. А особа з інвалідністю внаслідок війни, яка була зареєстрована як ФОП протягом трьох останніх років, — один мільйон гривень. На 2023 рік на такі гранти передбачено бюджетом 1,8 мільярда гривень.

Третій напрям — перенавчання для тих, хто цього хоче й потребує у зв’язку з набуттям інвалідності.

«Нещодавно ми провели опитування серед 999 роботодавців запитали, чи готові вони працевлаштувати особу з інвалідністю. 45 % відповіли «так», 33 % «ні», 21 %   «не знаю». Коли запитали, чи потребують вони для цього державної підтримки, то 38 % відповіли «так». Перед іншим опитуванням ми провели роз’яснювальну роботу щодо того, що готові запропонувати роботодавцям. Після цього 80 % сказали, що готові працевлаштовувати осіб з інвалідністю», — поділилася результатами дослідження заступниця міністра.

Читайте також: Мінсоцполітики змінить підходи до працевлаштування людей з інвалідністю

Фото: hromadske.ua, decentralization.gov.ua, olenabilous.com, kpmg.com

Авторка: Світлана Шевчук