Мінсоцполітики змінить підходи до працевлаштування людей з інвалідністю

Україна в прагненні приєднатися до Європейського Союзу повинна синхронізувати з ним своє законодавство. Крім того, держава має налагодити стандарти та умови, аби кожна людина почувала себе комфортно, впевнено, вільно, незалежно, гідно та була економічно активною. Тому однією з груп, яка потребує додаткової уваги, міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович називає людей з інвалідністю.

«Справді, ми розуміємо, що Україна після війни та перемоги це також буде Україна з великою кількістю людей, що матимуть різного роду інвалідність. Ми повинні дуже чітко розуміти, що кожен член нашого суспільства, коли ми почнемо нашу відбудову це цінний ресурс, який ми повинні максимально залучити до побудови кращої України нашого майбутнього. І для кожної людини ми повинні підходити з комплексом інструментів. По-перше, щоб відбулася якісна, вчасна, повноцінна реабілітація. По-друге, була забезпечена можливість перенавчання та здобуття нових додаткових навичок навзамін тих, які не можуть бути використані у зв’язку з обмеженням функціонування. По-третє, був забезпечений той набір послуг і підтримки, який дозволить людині працевлаштуватися, реалізуватися на ринку праці. Власне, це і є основними завданнями, які зараз ми перед собою ставимо як міністерство, як уряд спільно з парламентом», — каже міністерка.

Вона додає, що нинішня система роботи за цим напрямом — недієва. У планах Міністерства соціальної політики змінювати філософію та підходи до всіх видів працевлаштування, зокрема й людей з інвалідністю. Крім того, планують збільшити ресурс для їх підтримки. Працевлаштування людей з інвалідністю має перейти з площини формальної у практичну та ефективну. До цього, зокрема, планують залучати приватні агенції зайнятості. Вони могли б конкурувати за людину з інвалідністю та отримувати певну винагороду, якщо забезпечать їй якісну, гідну, високооплачувану роботу.

«Ми б дуже хотіли змінити політику квоти й покарання за її невиконання на цільовий збір. Так ми дамо можливість роботодавцям обирати: або підтримувати людей з інвалідністю внеском, або виконувати квоту в рамках певного відсотка працевлаштування людей з інвалідністю. Хтось буде готовий ставати і соціальним підприємством, збільшуючи кількість людей з інвалідністю у штаті, і отримувати додаткову адресну підтримку саме для їх працевлаштування», — пояснює Оксана Жолнович.

Другим важливим складником цього процесу очільниця відомства називає соціальний супровід. Адже на шляху до працевлаштування людина з інвалідністю потребує підтримки, роз’яснення, вирішення логістичних проблем з пересування маршрутом «дім — робота — дім», можливо, розумного пристосування робочого місця.

«Так само супроводу потребує роботодавець. Часто він не знає, як правильно діяти. У нього велика кількість страхів, упереджень, які варто розвіяти. І ми маємо забезпечити соціальну послугу супроводу на робочому місці. Це можуть бути короткі бесіди з колективом про те, як взаємодіяти з людиною з інвалідністю, які ситуації можуть виникати у зв’язку з її певними порушеннями або функціональними обмеженнями, як на це реагувати. Це знімає стрес, недовіру, покращує взаєморозуміння та підвищує якість роботи в колективі. Цю послугу ми зараз розвиваємо та будемо її закуповувати через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Переконані, вона буде ще одним інструментом для підтримки й покращення працевлаштування людей з інвалідністю», — наголошує міністерка.

Третій аспект — адресна підтримка. Податкові пільги, які існують в Україні, не прив’язані до конкретної людини та її працевлаштування. Адресність допомоги полягатиме в субсидованих робочих місцях і поверненні роботодавцеві частини виплаченої заробітної плати.

Крім того, планується розширення спектра соціальних підприємств. Досі в Україні немає культури сприяння соціальному бізнесу. 

«Я закликаю всіх роботодавців подивитися на людей з інвалідністю, як на свій ресурс. Тому що у нас вісім мільйонів людей виїхали за кордон, не всі повернуться. І брак трудового ресурсу сьогодні відчуває кожна компанія. Наші зміни в законодавстві покликані розвести види підтримки для людей з легкою формою інвалідності (III група) і важкою формою. Якщо в багатьох країнах Євросоюзу квоту більше на себе бере державний сектор, то в нас навпаки. Її виконувати й сплачувати штрафи за невиконання має тільки приватний бізнес. Це неправильно. І законопроєкт поширює правило на всі види власності. А держава має взяти на себе пріоритетну частку виконання зобов’язань щодо підтримки людей з інвалідністю», — додає Оксана Жолнович.

ЦИФРА: 2,7 млн. — стільки в Україні налічувалося людей з інвалідністю до повномасштабного російського вторгнення. За даними Пенсійного фонду, тільки 26 % (700 тисяч осіб) з-поміж них працювали. Решта людей або не показують офіційно своєї інвалідності, або працюють нелегально, або живуть на невеликі допомоги та пенсії.

Авторка: Світлана Шевчук

Фото: korrespondent.net