Ветерани-підприємці: які бізнеси запускають захисники на кошти від ветеранського фонду

Соціальна інформаційна платформа продовжує розповідати про ветеранів, які отримали кошти на розвиток власного бізнесу від Українського ветеранського фонду. Розмір макрофінансової допомоги становить від 500 тис. до 1 млн гривень. Ми поспілкувалися ще з кількома переможцями конкурсу. 

Ідея бізнесу з окопу 

Роман Янко родом з Коломиї, що на Івано-Франківщині. Отримав від ветеранського фонду кошти на придбання та запуск лінії з виробництва паливних гранул з деревини. Ідея бізнесу народилася буквально в окопі кілька років тому. 

«Нам волонтери привозили гранули із соняшника, і ми опалювали ними буржуйки. Мене це дуже зацікавило, я почав вивчати цю тему, станки, процес роботи тощо», — розповідає Роман.  

Перебуваючи свого часу в госпіталі, він обмірковував різні ідеї власної справи. Й однією з них стало перероблення відходів від столярного виробництва в щось корисне, наприклад, у паливні гранули.

«Палета — це найкращий біоресурс для опалення приміщень на сьогодні», — констатує ветеран 10-ї гірсько-штурмової бригади.

Він повернувся з війни додому в листопаді 2019 року. Тоді першочергово придбав станок-гранулятор та ще деяке обладнання, що дозволяло виробляти тонну продукції за один день.

Талант до столярної справи — невипадковий. За освітою Роман Янко — художник-столяр, а його мама працювала на Чернівецькій сувенірній фабриці. Тому зі станком він був знайомий ще з дитинства. Ветеран працює разом з побратимом і свою роботу просто обожнює. Коли його питають, чим займається, то гордо відповідає: «Я — бізнесмен!». 

Роман Янко перебував на фронті з 2014 року. Зараз він вже не в змозі допомагати ЗСУ за станом здоров’я, але робить вклад в економіку країни. За час розвитку свого бізнесу у ветерана-підприємця сформувалася широка клієнтська база й навіть почали з’являтися замовлення з-за кордону, проте потужностей не вистачало. Перемога в конкурсі Українського ветеранського фонду допоможе розширити виробництво та збільшити кількість робочих місць. 

Ветеран-ресторатор  

Андрій Сарвіра власник закладу українсько-європейської кухні. З початку повномасштабного вторгнення заклад був зачинений та працював як волонтерський штаб для допомоги гарячими обідами переселенцям, військовим та поліцейським. 

«Щоденно наша команда годувала близько 500 осіб. Нещодавно заклад відновив свою роботу як ресторан, але після відсутності на ринку громадського харчування та війну продажі суттєво знизилися. Нашим шансом на утримання підприємства на плаву та розвиток є залучення нової хвилі відвідувачів, яку ми плануємо отримати за допомогою розважальних та інформаційних заходів: концертів, виставок, лекцій, поетичних вечорів», — так підприємець аргументував свою потребу на виділення коштів від ветеранського фонду. 

У 2014 році Андрій був волонтером, а у 2015-му мобілізований до 81-ї окремої десантно-штурмової бригади. Після демобілізації у званні молодшого сержанта він вирішив зайнятися підприємництвом — у 2016 році відкрив у Дніпрі вже відому піцерію Veterano Pizza. Справи йшли добре. Свого часу заклад відвідували навіть перші особи держави. Згодом Андрій припинив працювати під цим брендом та відкрив ще один ресторан, а разом з ним і броварню під назвою First Wave («Перша хвиля»). 

«Мені здавалося тоді це дуже влучним. Тому що перша хвиля мобілізації. Тому що висадка першої хвилі основних сил під час операції союзних військ у Нормандії теж мала таку назву — The First Wave. І тому що ми були першою хвилею пивоварів, які почали варити крафтове пиво», — пояснює підприємець назву свого ресторану.  

Далі настав 2022 рік, до якого подумки Андрій уже був готовий. Родину підприємець евакуював, а в ресторані без вагань запустили волонтерський штаб. Нещодавно Андрій подав документи на конкурс і отримав від ветеранського фонду 860 тис. грн. Кошти підуть на закупівлю обладнання та певною мірою компенсують попередні збитки.

«Ми рахували збитки — це досить велика сума. Плюс оренда та комуналка», — констатує представник ветеранського бізнесу.

«Інтелектуальний арсенал»

Видавництво Марка Мельника було створене у 2014 році як редакція першого фронтового часопису полку «Азов». Після звільнення зі служби у 2016 році Марк зареєстрував видавництво як офіційне підприємство. Це був проєкт військових-добровольців та волонтерів, які вперше в Україні налагодили видання ветеранської літератури. 

Спочатку основним напрямом видавництва були твори учасників війни на Сході України. Проте спектр тем почав доповнюватися завдяки різноплановим патріотичним виданням: ідеологічній, дитячій, історичній, науково-популярній, художній літературі та поезії. З 2016 до 2020 року у видавництві Марка Мельника побачили світ понад 100 книг загальним накладом понад 60 тисяч примірників.

Марко родом з Кривого Рогу. Хист до видавничої справи у хлопця був ще з юності. Спочатку це було хобі, але з часом стало справою життя. З літа 2014 року до січня 2016-го служив у полку «Азов», спочатку в розвідці, а згодом у медичній та ідеологічній службі. Там почав видавати полковий часопис, а потім і книжки. Після початку вторгнення 2022 року записався до тероборони та захищав місто Ірпінь. Підрозділ перевели до ССО, але вдруге потрапити безпосередньо на фронт уже не зміг через проблеми зі здоров’ям. Тому продовжив займатися волонтерською діяльністю та улюбленою справою — видавництвом.

На конкурс ветеранського фонду він представив проєкт «Інтелектуальний арсенал», який передбачає видання, перевидання та поширення п’яти накладів книг. Вони спрямовані на забезпечення українського суспільства та військовослужбовців інформаційним та інтелектуальним підґрунтям для збереження високого морального духу та орієнтації на перемогу й відновлення України після поразки окупантів. Кошти від ветеранського фонду підуть на видання п’яти книг на такі теми: 

  • історія боротьби України за свою незалежність у кінці 80-х — на початку 90-х років під час розвалу СРСР; 
  • наймасштабніші успішні військові операції світу проти тероризму; 
  • ідеологічні підстави українства та національна ідея України; 
  • військова мемуаристика добровольців (ветеранів), які стали на захист України з 2014 року; 
  • поетична збірка ветерана війни з рф.

За словами Марка, попит на книги в Україні — дуже великий.

«Він був таким і до війни, є таким і зараз. Звісно, купівельна спроможність значно знизилася. Але я колись рахував, що в Україні кожні пів години чи годину виходить нова книжка українською мовою. В Україні це перспективно і як бізнес, і дуже важливо як соціальна складова. Українці — нація, яка читає», — констатує підприємець. 

Український ветеранський фонд фінансує видавництво 10 тисяч примірників. Частину нових книг поширюватимуть безоплатно серед військовослужбовців, іншу частину реалізовуватимуть через торговельні мережі, але з можливістю значних знижок для учасників бойових дій та членів їхніх родин. 

Автор: Сергій Коробкін

Читайте також: Ветерани отримали майже по мільйону гривень на власну справу

Фото: з архіву ветеранів