Як виявилося, українські ветерани успішні не лише в бою, але й на економічному фронті. Нещодавно Український ветеранський фонд оголосив переможців конкурсу, які отримали гранти на розвиток власного бізнесу. Розмір макрофінансової допомоги становить від 500 тис. до 1 млн грн. Загалом названо 30 переможців конкурсу з 76 ветеранів-підприємців, які подали свої проєкти. Соціально інформацційна платформа поспілкувалася з кількома з них.
Бойові дрони стануть сільськогосподарськими
34-річний Іван Павліш зі Львівщини до АТО був помічником судді, а після — став фермером. За першою освітою він юрист і певний час працював у суді. Каже, що й надалі планував працювати в юриспруденції. Але під час АТО його мобілізували. Після демобілізації орендував земельну ділянку й почав займатися вирощуванням однорічних зернових культур, зокрема, сої та пшениці.
фото з архіву Івана Павліша
«Мене надихнула ідея власної справи. Побачив тенденції, зрозумів, що сільське господарство — перспективна галузь, особливо в Україні. До того ж у мене є товариш, який цим займається. У нього власний банк землі, техніка», — розповідає чоловік.
Після АТО Іван додатково здобув економічну освіту та закінчив Норвезький університет за спеціальністю «Проєктний менеджмент». Окрім цього, пройшов спецкурс для ветеранів у Київській школі економіки.
«Маючи навички проєктного менеджменту, просто вмію правильно організувати процеси. Багато людей думають, що фермер — то людина, яка по лікті в багнюці чи крутить гайки на тракторі. Але сучасне фермерство — це такий самий бізнес, як і інші, там діють ті самі алгоритми», — пояснює Іван.
Він розповів, що спробував також вирощувати батат, і цього року планував вийти на промисловий рівень. Однак не вдалося, бо його знову мобілізували — 25 лютого вже опинився у військовій частині.
«Під час другої мобілізації частково був дотичний до аеророзвідки та роботи з безпілотниками. На одних курсах познайомився з хлопцем, який, крім того, що мав досвід аеророзвідки, займався ще й агродронами. Мене це дуже зацікавило», — так і виникла ідея, на яку Український ветеранський фонд виділяє Івану 991 тис. грн.
Відомо, що жоден врожай не може без обприскування. Рослини потребують добрив, захисту від шкідників, лікування тощо. Тому фермер описує всі принади агродронів: точно вносять засоби захисту рослин, можуть працювати на важкопрохідних ділянках, дуже економлять витрати води, не залишають після себе колії тощо.
«Складаєш схему поля, і дрон автоматично прораховує свої маршрути, вираховує, скільки часу йому потрібно, сам повертається на дозаправлення чи заміну батареї. Максимально автономна річ, яка дуже полегшує роботу фермера», — ділиться досвідом ветеран.
Кошти від ветеранського фонду Іван планує витратити безпосередньо на дрони, додаткове обладнання для них, а також на навчання ще двох операторів.
«За умовами проєкту маю найняти на роботу двох працівників. Планую це зробити з-поміж ветеранів з досвідом. Якщо вони мають бойовий досвід, то з агродронами точно впораються. Але потрібно оплатити для них відповідні курси. Також зможу непогано заробити, якщо буду надавати послуги сусіднім фермерським господарствам. Зацікавленість уже є. Незважаючи на страшенну економічну ситуацію в країні, сподіваюся, що мені все вдасться організувати», — підсумовує ветеран-підприємець.
Окрім цього, Іван дав зобов’язання, що 5% від власного прибутку буде перераховувати в благодійний фонд, який організовує навчання для пілотів бойових дронів.
Родина ветерана будує дитячі розважальні парки
Антон Бростовський — учасник бойових дій 2014–2016 років. Пішов у АТО добровольцем, де пізніше був переведений до лав ЗСУ. Після повернення приєднався до сімейного бізнесу.
фото з архіву Антона Бростовського
Його батько вже багато років займається виготовленням дерев’яних виробів. Починалося все з невеличких робіт, декоративних меблів, дерев’яних сходів. Але з часом саме Антон значно розширив рамки виробництва. Спочатку створював альтанки, а тепер будує цілі розважальні парки.
«Антон започаткував створення японських альтанок і містків. На ринку України — це рідкість. Японська архітектура та культура йому припала до душі. Це не просто вироби, а ціла філософія», — розповідає мама ветерана Ірина.
фото з архіву Антона Бростовського
Протягом останніх років ветеран почав працювати з різними парками України. Останній авторський проєкт Антона, «Гюргівська фортеця» в місті Біла Церква, став переможцем конкурсу на фінансування з громадського бюджету. Об’єкт був завершений у грудні 2021 року й мав розпочати повноцінну роботу цьогорічної весни. Але не сталося. 24 лютого він знову став на захист Батьківщини. Цього разу до нього приєднався й молодший брат.
«Пролунали перші вибухи, вони вскочили в машину, відзначилися у військкоматі й удвох одразу поїхали до військової частини», — каже мама бійців. Поки хлопці на фронті, справами керують батьки.
Варто зазначити, що Антон, між іншим, є керівником середньовічного клубу «Гюргів» (старовинна назва Білої Церкви). Усі його знання та навички врешті-решт були втілені в ідею створення дитячого розважального інтерактивно-пізнавального парку «Земля драконів». Саме цей проєкт і було представлено на конкурсі Українського ветеранського фонду. На втілення ідеї родина отримає 998 тис. грн.
«Подали ідею цього проєкту й перемогли. Уже мали досвід такого бізнесу. Антон як ФОП брав участь у державних закупівлях і тендерах. Головне було вкластися в суму, ретельно все розписати й заздалегідь домовитися з постачальниками, щоб ціни зафіксувати, бо вони швидко зростають», — каже жінка.
Грантові кошти переважно підуть на будматеріали. Також втілення проєкту передбачає створення додаткових робочих місць. Поки, за словами Ірини, до створення парку творчі люди долучаються на волонтерських засадах.
Кошти для бізнесу ветерана допомогли отримати працівники
Ще одну історію нам розповіла одеситка Галина. Вона працює у фірмі, яку створив ветеран. Саме вона допомогла готувати заявку на отримання гранту.
«Він дійсно зараз захищає нашу Батьківщину, але не дуже хоче, щоб про нього говорили. Він чоловік скромний, просив навіть не називати його ім’я», — розповідає Галина.
Подібно до двох попередніх історій, йдеться також про ветерана АТО, який захищає країну й зараз. Він був у 2014 році на Донбасі добровольцем. Коли почалося повномасштабне вторгнення, знову поїхав у свою військову частину.
«Я тут технолог, найманий працівник. А він і до війни був підприємцем. Працюємо разом багато років. У нас хлібобулочні вироби. Маємо магазини й дві пекарні. Печемо й продаємо», — розповідає жінка.
Зі слів Галини, документи для отримання гранту оформлювати було достатньо складно, їй допомагали юристи та бухгалтери.
«Треба ж усе юридично правильно зробити, бо гроші немаленькі. Завдяки цьому гранту ми зможемо дати ще кілька робочих місць, що дуже важливо в наш час. Також ми зможемо робити більше випічки, нагодувати більше містян. Ціни в нас доступні», — каже Галина.
Гроші планують витратити на придбання й модернізацію обладнання, а також на створення додаткових робочих місць. Кажуть, що після розширення зможуть додатково влаштувати на роботу щонайменше п’ятьох людей.
Автор: Сергій Коробкін
Читайте також: «Зараз є два варіанти: або ви служите в ЗСУ, або ви працюєте на ЗСУ», — співзасновник БФ «Герць»