В ізраїльській школі дітей оцінюють за 100-бальною шкалою

У 2014 році Марина Аксельрод з родиною переїхали з рідного Донецька до Маріуполя, але війна знайшла їх і там. У березні 2022 року вони майже все втратили й вкотре довелося починати життя заново. Врешті-решт родина знайшла прихисток в Ізраїлі. У вересні 11-річна донька Марини Емілія пішла до п’ятого класу місцевої школи. Про особливості освіти в Ізраїлі читайте в нашому ексклюзивному матеріалі.     

Ізраїль, на жаль, також постійно знаходиться в напіввоєнному стані. Але родину це не лякає.

«Зараз на першому місці для нас безпека, тому ми обрали місто на самому півдні країни Ейлат, що знаходиться поза зоною досягнення ракет. Нам гріх жалітися», пояснює жінка.

Потрапити до місцевої школи дуже просто. Для цього достатньо показати паспорт і документ про місцеву реєстрацію, навіть якщо це орендоване житло. 

Загалом шкільна освіта в Ізраїлі обов’язкова, тому не ходити до школи просто неможливо. Є випадки, коли до вже зареєстрованих мігрантів дзвонять з відповідних органів і питають, чому їхні діти не ходять до школи.

Не можна обрати школу, яку забажаєш, а тільки ту, яка поруч з домом. Початкова школа це обов’язково окрема будівля, яка має бути в п’яти — семи хвилинах пішої ходи від дому (максимум десять хвилин). 

«Школа для молодших класів більше нагадує дитячий садочок: усе яскраве, красиве, багато ігрових зон. Це більше спонукає до відпочинку, ніж до навчання», ділиться першими враженнями мама Емілії.

Освітній процес тут триває шість днів з неділі до п’ятниці, субота вихідний. Але таке навантаження, імовірно, компенсується тим, що в початковій школі зовсім немає домашніх завдань. Тільки якщо дитина не встигла щось зробити в класі, то має це допрацювати вдома.  

Навчання триває з 8:00 до 13:30. Учні шостих класів (найстарші в початковій школі) чергують з 7:30 на дорозі біля школи як регулювальники руху. 

«У них є знаки «стоп» і спеціальні яскраві жилети. Коли учні молодших класів підходять до проїжджої частини, то чергові зупиняють машини. Те саме відбувається й після закінчення уроків, щоб діти могли спокійно й безпечно перейти дорогу», розповідає Марина. 

Діти самі реглуюють рух транспорту біля школи

Кожному по ноутбуку

Літні канікули тривають лише два місяці з липня по серпень. У червні діти також навчаються. 1 вересня відбувається щось на кшталт першого дзвоника, але без звично нам офіціозу й довгих промов директора чи інших посадовців.

«Директор усіх зустрічає біля воріт школи, вітається з батьками, особливу увагу приділяє новеньким. Є червона доріжка та фотозона. На подвір’ї  кожної школи є щось схоже на амфітеатр. Там 1 вересня виступають діти: танцюють, читають вірші. Після цього всі розбігаються по класах», зауважує жінка. 

Парти в класі різної форми й стоять у довільному порядку. Є круглі, є квадратні. За деякими квадратними партами сидять по шість учнів з різних боків. У такому разі іноді комусь доводиться сидіти боком до дошки, комусь взагалі спиною. У кожному класі є проєктор, інтерактивна дошка. На окремих уроках кожній дитині видають ноутбук, наприклад, на математиці й, звісно, на інформатиці.  

Так виглядає клас у початковій ізраїльскій школі

Замість звичних нам дзвінків тут лунає приємна мелодія. Заняття спарені: тривають, фактично, півтори години, тобто одразу два уроки по 45 хвилин. Але потім так само подвійна перерва, яка загалом триває пів години. Як вже зазначалося, у школі багато ігрових зон. На перерві можна пограти, наприклад, у настільні ігри або в конструктор. Але хлопці, зазвичай, витрачають цей час, щоб побігати на дворі з м’ячем. 

«Ніякої столової чи буфету в школі немає. Їжу кожного дня потрібно давати із собою. Це не дуже зручно», зізнається мама дівчинки.

До речі, шкільної форми як такої немає. Але певні правила існують. Діти ходять до школи виключно у футболках, на яких має бути логотип навчального закладу. Колір футболок може бути абсолютно різним, але в запасі обов’язково має бути чорна й біла. Білу, наприклад, просять одягати в урочисті дні.

«Коли купуєш футболки, у місцевих магазинах на них безкоштовно наносять потрібні логотипи. До речі, школи тут не мають номерів, а лише власні назви. Наприклад, наша школа називається «Галім», тобто «Хвилі». Адже ми живемо в курортному містечку», зазначає Марина.

Емілія

Особливості навчання

З вчителями діти спілкуються на «ти» й називають їх тільки на ім’я. Це незвично, але, швидше, йдеться про особливості мови, бо в івриті «ви» означає звернення лише до кількох осіб. Якщо ж це одна людина, то звертаються тільки на «ти». До того ж немає звичного нам по батькові. Тому й здається, що там панують досить фамільярні стосунки.

«Шкільна програма в цілому схожа на нашу. Принаймні, з математики в п’ятому класі проходять приблизно те саме, що й в українській школі», зауважує співрозмовниця. 

Звісно, що вивчають місцеву мову та англійську. Також у початковій школі є предмет «наука», він поєднує трохи географії, фізики, хімії, астрономії тощо. У музичному класі є багато інструментів і можна спробувати грати на будь-якому. Клас з малювання схожий на художню школу з мольбертами, різними видами пензликів і фарб. 

«На фізкультурі діти не переодягаються. Роздягальні нема взагалі. У чому прийшов до школи, у тому й займаєшся. Єдине, знаючи, що сьогодні заняття з фізкультури, треба одягнути більш зручне для цього взуття», розповідає Марина. 

Оцінювання відбувається за 100-бальною системою. Для новеньких з інших країн існує своя державна програма. Їх спочатку оцінюють не за всіма предметами й роблять акцент на мову. 

«Найголовніше для початку необхідність вивчити мову. Перші тижні нам було дуже важко. Було багато сліз, коли дитина сиділа на уроках і цілий день нічого не розуміла. Але з дітьми знайшли спільну мову швидко, хоча спочатку спілкувалися за допомогою електронного перекладача», каже мама Емілії.

У школі також є ще одна цікава форма оцінювання. Протягом тижня учням роздають похвальні листочки: за поведінку, за творчі досягнення, за успішність тощо. На початку кожного тижня найкращих учнів вітають у вже згаданому амфітеатрі.  

Батьківський день

«Навчання тут безкоштовне. Але є обов’язковий платіж так звана «корзина культури». Це 1200 шекелів або 350 доларів на рік. Ця сума йде на підручники, виїзні екскурсії та страхування. Але нам, як переселенцям, зробили знижку на 50 %», розповідає жінка.

Батьківські збори були лише одного разу на початку року, де обговорювалися суто організаційні питання: хто, наприклад, допомагатиме організовувати певні свята для учнів чи поїде з класом на екскурсію, щоб допомогти вчителю доглянути за дітьми. Окрім згаданої суми, гроші більше ні на що не збирали. 

Загалом у школі існує батьківський день, коли вчитель приймає батьків по черзі. Так батьки з дитиною сам на сам з вчителем можуть обговорити всі нагальні питання. 

Марина Аксельрод з донькою

Загальна система освіти

До школи в Ізраїлі йдуть з шести років. Загалом треба закінчити 12 класів: початкова школа 1–6 класи, середня 7–9 класи, старша 10–12 класи.

У середній школі вже задають домашні завдання. Також тут розподіляють учнів за рівнем знань, для чого проводять необхідне тестування. Якщо учень підвищив свій рівень, то його можуть перевести в сильніший клас.

У старших класах тільки 75 % обов’язкових предметів. Решту дитина обирає на свій розсуд, залежно від інтересів і схильностей. 

З одного боку, відвідувати школу в Ізраїлі треба обов’язково. З іншого, за словами Марини, тільки 50 % дітей в кінцевому підсумку отримують шкільний атестат. В Ізраїлі далеко не всі прагнуть вчитися у вишах. 

«Тут немає такої мети, як диплом заради диплома. Вищу освіту отримує невелика кількість людей, які цього бажають свідомо чи прагнуть займатися саме наукою. В Ізраїлі можна отримати певну спеціальність, закінчивши звичайні курси й при цьому більш-менш нормально заробляти. До того ж тут усі йдуть в армію, а там також можна здобути певну освіту», каже емігрантка.

Автор: Сергій Коробкін

Читайте також: Освіта в Чехії: одиниця — найвищий бал і мінімум домашнього завдання

фото: з архіву Марини Аксельрод