Літня обрізка плетистих троянд — запорука пишного цвітіння

Одним з найважливіших елементів догляду за плетистими трояндами є правильна й своєчасна обрізка. Від неї залежить оптимальна продуктивність, рясність цвітіння, максимальна декоративність, тривалість життя куща, стійкість до несприятливих умов навколишнього середовища. На цих тонкощах розуміється жителька села Трояндове, що на Одещині, Ольга Чеботарьова.

«Плетисті троянди умовна сукупна назва для всіх троянд, що мають дугоподібні пагони, які стеляться чи плетуться, і характеризуються одиничним чи дворазовим цвітінням. Усі плетисті троянди прийнято розділяти на дві категорії: клаймбери й рамблери. З практичної точки зору догляд їм потрібен майже однаковий. Рамблери це троянди, які квітнуть один раз, але протягом 30–40 днів. Пагони їх нетовсті, гнучкі, добре плетуться, квіти зазвичай маленькі, але з’являються на минулорічних пагонах по всій довжині великими суцвіттями. У клаймберів квітнуть абсолютно всі пагони, у тому числі й молоді. Квіти від семи сантиметрів у діаметрі з’являються кількома хвилями до осені», — пояснює квітникарка.

Вона додає, що обрізка плетистих троянд влітку проводиться для контролю за цвітінням. Її можна вважати регулювальною, адже в плетистих троянд, що квітнуть один раз (рамблерів), вона гарантує нормальний розвиток заміщувальних гілок, а в повторно квітучих (клаймберів)  — якість наступних хвиль цвітіння. 

Обрізку проводять після цвітіння. У рамблерів (троянд, що квітнуть один раз) видаляють старі пагони, які замінять молоді. Саме на них наступного року будуть квіти.

У клаймберів (троянд, що квітнуть повторно) обрізають частини гілок, які відцвіли, до першого розташованого зверху пагона повноцінного листа (складається з п’яти листочків). Без цього розвиток нового приросту на трояндах затримується. Адже після цвітіння рослина спрямовує всі сили на дозрівання насіння. Якщо суцвіття видалити, то енергія піде на подальше цвітіння й розвиток рослини.

Після літньої обрізки троянди обов’язково потрібно підживити.

«Восени, залежно від регіону, троянди готують до зими. Плетисті троянди, що залишаються невкритими, потрібно вкоротити в тих місцях, де вони можуть зламатися від вітру чи під товщею снігу. Мій досвід показує, що осінню обрізку можна зовсім пропустити. Адже вона ранить рослину перед морозами й несприятливими погодними умовами», — зауважує Ольга.

І додає, що основною є весняна обрізка плетистих троянд. Після зими рослини потребують огляду, чищення, різних санітарних процедур. Дуже важливо провести заходи для стимулювання росту, омолодження та формування куща.

«Навесні видаляємо всі пошкоджені, хворі, сухі, дуже слабкі пагони. Для успішного цвітіння на рамблерах потрібно зберегти якомога більшу кількість минулорічних гілок. Верхівки трохи укорочую до першої сильної бруньки. Клаймбери можна вкорочувати навіть на дві третини. Зазвичай на кущі залишають від трьох до семи сильних основних пагонів. Це мають бути найміцніші, довгі молоді гілки. Пагони, старші за чотири роки, видаляють», — пояснює квітникарка.

Читайте також: Обробки томатів, які не можна пропустити

Фото: з архіву Ольги Чеботарьової

Авторка Світлана Шевчук