Обробки томатів, які не можна пропустити

Для городників, які вирощують томати, настала чи не найвідповідальніша пора — ріст і дозрівання овочів. Після того, як стільки праці було вкладено у вирощування розсади, висаджування її у відкритий ґрунт або теплицю, підв’язування та мульчування, підживлення, важливо провести профілактику хвороб.

Грибкові ураження — найпоширеніше захворювання. Фітофтороз, альтернаріоз (суха плямистість), фомоз (бура гниль), дідімелла (рак стебел), септоріоз (біла плямистість), стемфіліум (сіра плямистість), сіра гниль, фузаріозне і вертицильозне в’янення та гниль, склеротоніоз (біла гниль), кладоспоріоз (бура плямистість), антракноз, борошниста роса — такий довгий перелік хвороб, що можуть пошкодити, а то й повністю знищити урожай.

Для непрофесіоналів досить складно визначити конкретне захворювання. Усі вони прогресують у вологу погоду, після затяжних дощів, при перепадах низьких нічних і високих денних температур. Плями від сірого до чорного кольорів, що з’являються на листі, стеблах або плодах, сповіщають, що зараження вже відбулося. 

Практично неможливо виростити врожай томатів без профілактичних, а за потреби й лікувальних, обробок спеціальними препаратами — фунгіцидами. Для профілактики та довготривалого захисту варто обирати фунгіциди системної дії. Їхні речовини можуть легко пересуватися по всьому організму рослини. Контактні фунгіциди — це засоби захисту рослин, діюча речовина яких починає працювати відразу при потраплянні на рослину. Такі препарати краще застосовувати, коли помітили прояви хвороби.

Прихильники органічного землеробства обирають біофунгіциди. Так називають засоби, які складаються з живих мікроорганізмів (бактерій) і продуктів їхньої життєдіяльності.

Важливо уважно читати інструкцію до будь-якого препарату. Часом на невеликій упаковці вона може бути представлена в скороченому вигляді. Знайти більше інформації завжди можна в інтернеті, бажано користуватися сайтом виробника. Не варто збільшувати концентрацію розчину, адже це призведе до хімічних опіків на листі. 

У хімічних препаратів час очікування буде більшим, а допустима кратність обробок — меншою. Зате їхня дія більш радикальна й триває довше. Біопрепарати потрібно використовувати досить часто, зате час очікування перед збором плодів — значно коротший. Більшість городників комбінують обробки хімічними та біологічними препаратами на різних стадіях розвитку рослин.

Схема обробки томатів

Ніжну розсаду, яка тільки набирається сил, обробляють біопрепаратами. Часто поєднують це з поливом.

За два — три дні до висаджування в ґрунт проводять першу серйозну профілактичну обробку баковою сумішшю із системного фунгіциду та інсектициду (препарат від шкідників). Адже окрім хвороб, молоді рослини можуть швидко згубити шкідники. 

Друга обробка проводиться не раніше як через 10–14 днів після висаджування рослин на постійне місце. Адже їм потрібні сили для адаптації. А вплив препаратів може сповільнити розвиток. Ця обробка, так само як і третя, передбачає використання сильних системних фунгіцидів з довгим терміном очікування. Адже мине ще багато часу, доки ми збиратимемо плоди. Найвдаліший час для другої та третьої обробки — перед або після затяжних холодних дощів. Адже саме такі погодні умови провокують розвиток грибкових захворювань.

Багато виробників пропонують різні препарати, які допоможуть профілактувати та лікувати хвороби томатів. Добре себе зарекомендували: «Магнікур» (Protect Garden, Франція), «Ревус Топ», «Квадріс», «Ридоміл Голд», «Світч» (Syngenta, Швейцарія), «Цілитель» (Ukravit), «Топсін М» (Sumi Agro, Японія) та інші.

Серед біопрепаратів популярні: «Трихофіт», «Триходермін», «Мікосан», «Триходерма», «Фітоцид», «Фітоспорин» тощо.

Якщо помітили прояви хвороби — будь-які плями та листі чи стеблі — не зволікайте з обробкою. А перед нею видаліть хворі листки й не залишайте їх на ділянці, краще спаліть.

Якщо поруч росте картопля, а вона також має високий ризик захворіти на фітофтороз, варто слідкувати й за її станом. Адже пори грибів, що викликають захворювання рослин, чудово мігрують.

Якщо погодні умови склалися оптимально, то цих обробок вистачить до появи перших плодів. Але за умов дощового літа або якщо хвороби таки з’явилися, проводять четверту обробку. Вона має бути «легшим» препаратом з меншим терміном очікування. Крім того, не варто дублювати препарати більш як два рази. По-перше, можливе занадто велике накопичення шкідливих речовин. По-друге, різні препарати можуть з неоднаково діяти на різні хвороби. Тож комбінування засобів дозволить захистити рослину від ширшого спектра хвороб.

Після появи плодів, а також у період їхнього дозрівання варто перейти на біопрепарати. Вони мають мінімальний термін очікування й можуть допомогти в профілактиці хвороб. Їх можна застосовувати навіть після кожного збору достиглого урожаю. А після дощів їхня дія буде особливо корисною. Проте в боротьбі з хворобами вони не такі потужні.

Читайте також: «Працьовиті гноми»: томати, стійкі до хвороб

Авторка: Світлана Шевчук

Фото: ukr.media