Завершено фінансування виплат допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам за лютий 2023 року. Загалом ця сума склала 6,3 млрд грн. Водночас, окремі громадяни з числа ВПО отримали виплати на проживання із затримкою в часі. В Міністерстві соціальної політики пояснили ключові причини, з яких могли відбутися такі затримки.
Насамперед, здійснювалась додаткова верифікація і уточнення даних щодо виплат для ВПО, які минулого року знаходились у старих інформаційних системах. З кінця 2022 року виплати для ВПО нараховуються і виплачуються централізовано, через Єдину інформаційну систему соціальної сфери (ЄІССС). Цифровізація процесу призначення виплат допомогла державі виявити весь обсяг проблемних ситуацій. Але оптимізація цих процесів потребувала узгодженої роботи органів соціального захисту та міністерства, а також певного часу. Запровадження нової інформаційної системи, між іншим, потребувало проведення широкомасштабних навчань органів соцзахисту щодо роботи з нею.
В міністерстві нагадали, що реєстри на виплати для ВПО формуються щомісячно до 2, 12 та 22 числа кожного місяця на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення. Тому внутрішньо переміщені особи можуть отримувати допомогу в різні періоди. Також на час нарахування і виплати допомог впливає те, чи вчасно органи місцевої влади подають реєстри на виплати до ЄІССС. Невчасне подання даних може призводити до затримки у виплатах.
У разі такої затримки рекомендують звернутися до органу соціального захисту за місцем перебування на обліку. Його працівники перевірять правильність внесення даних і за необхідності виправлять помилку. Дізнатися точні контактні дані управлінь соцзахисту (УСЗН) можна на сайтах обласних державних (військових) адміністрацій.
Якщо питання вирішити не вдається, то необхідно звернутися за роз’ясненнями і допомогою до Національної соціальної сервісної служби листом або за номером: (044) 289-87-89.
Окрім цього, за даними Інформаційно-обчислювального центра Мінсоцполітики, кількість отримувачів допомоги суттєво зросла. У жовтні 2022 року таких було 1,784 млн осіб, а в листопаді – вже 1,903 млн. осіб. Далі за період з грудня 2022 року по січень 2023 року кількість отримувачів допомоги зросла ще на понад 86 тис. осіб. Це призвело до збільшення потреби у фінансуванні з держбюджету.
В уряді запевнили, що Мінсоцполітики спільно з Мінфіном працюють над спрямуванням додаткового ресурсу на ці виплати, аби забезпечити їх безперебійність.
Нагадаємо, що Перелік громад для виплат ВПО знову оновили