«Після перемоги понад 1 млн Захисників потребуватимуть психологічної реабілітації» – Мінветеранів

За 4 місяці війни лише у відомчих закладах охорони здоров’я системи МВС амбулаторне лікування пройшли 582 поранених, стаціонарне – 1781 поранений і ще 583 людини пройшли військово-лікарську експертизу. 468 бійців пройшли реабілітацію в медичних центрах МВС. За кордон на лікування, в тому числі на протезування, потрапило 89 поранених, ще 232 готуються. Про це нещодавно повідомила речниця МВС Альона Матвєєва. Мова йшла про поліцейських, які приєдналися до ЗСУ і беруть участь безпосередньо в бойових діях.

І наразі це чи не єдині названі цифри щодо поранених захисників, адже, як зазначили «Пенсійному кур’єру» у Міністерстві у справах ветеранів, дані про поранених в період дії воєнного стану закриті і не розголошуються.

Залежно від складності пацієнта допомогу надають цілі бригади: лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови і мовлення, протезисти-ортезисти, психологи, психотерапевти, а також асистенти і медсестри. Так в період у 2015-2021 послуги лише з психологічної реабілітації отримали майже 29 тисяч ветеранів війни.

«Широкомасштабна агресія російської федерації проти України потребує створення повноцінної системи охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Чисельність Захисників і Захисниць України які потребуватимуть такої допомоги після перемоги, за приблизними підрахунками сягне понад 1 млн осіб. І це мова не йде про цивільне населення», – зазначили у Мінветеранів.

Разом з тим, за словами речниці МВС, наразі необхідне і соціальне забезпечення членів сімей військовослужбовців, які загинули або перебувають у полоні. Зараз готуються документи, які дозволять родичам таких військових отримувати медико-психологічну допомогу, а також санітарно-курортне лікування.

На яку допомогу від держави можна розраховувати

Психологічна реабілітація. Поранені Захисники та Захисниці, незалежно від наявності статусу ветерана війни, мають право отримувати психологічну допомогу відразу після госпіталізації, яка надається фахівцями з психічного здоров’я. Діє спеціальний Реєстр постачальників послуг із психологічної реабілітації ветеранів війни та членів їх сімей, який формує Мінветеранів. Отримати послугу можна самостійно, обравши психолога чи медичний заклад з Реєстру. Право на безоплатну психологічну допомогу мають також члени сімей загиблих ветеранів війни. В Мінветеранів наголошують, що послуга психологічної реабілітації зараз дуже доступна, але надається за наявності направлення лікаря.

Фізична реабілітація. На сьогодні діє державна програма медичних гарантій, яка стосується усіх громадян. Існує два пакети з фізичної реабілітації, якими безкоштовно можна скористатись усім особам, зокрема й ветеранам війни, а саме: «Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату» та «Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням нервової системи». Такі послуги можна отримати у закладах охорони здоров’я, незалежно від форми власності.

Отримання допоміжних засобів. Деякі категорії громадян мають право на безоплатне отримання допоміжних засобів реабілітації, зокрема, це стосується ветеранів військової служби, і, само собою, осіб з інвалідністю.

За даними Міністерства соціальної політики до допоміжних засобів реабілітації (технічних та інших засобів реабілітації) належать:

  • протезно-ортопедичні вироби, у тому числі ортопедичне взуття;
  • спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;
  • засоби для пересування;
  • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
  • меблі та оснащення;
  • спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Для забезпечення засобами реабілітації або виплати компенсації на їх використання треба подати заяву до місцевого управління праці та соціального захисту або до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Так само це можна зробити через Електронний кабінет за посиланням: https://ek-cbi.msp.gov.ua/  або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

До яких країн можна потрапити на лікування

На сьогоднішній день Міністерством у справах ветеранів встановлені робочі контакти з  міністерствами 8 країн, в тому числі: Міністерствами охорони здоров’я Бельгії, Німеччини, Латвії, Іспанії, Франції, Данії, а також Міністерствами ветеранів Канади та США. Відправляються, насамперед, найскладніші пацієнти. На реабілітацію можуть поїхати ті, хто отримав позитивний висновок від Консиліуму військового-медичного закладу. До  консиліуму входять не менше 5 лікарів, які здійснюють відбір по медичним критеріям.

Корисні номери:

Експертна група психологічної допомоги та оздоровлення Директорату реабілітації та медичного забезпечення Міністерства у справах ветеранів України: +38 063 230-20-11, з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00;

Безкоштовна гаряча лінія кризової допомоги та підтримки від Українського ветеранського фонду Мінветеранів: +38 067 400 46 60, з понеділка по неділю з 10:00 до 20:00.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю: 04070, м. Київ, вул. Фролівська, буд.6/8, корпус 15А

Тел: +380 (44) 293-17-56. Ел. пошта: [email protected]

Сектор по роботі з особами з інвалідністю – учасниками АТО/ООС:

Тел: (044) 293-17-55, Ел. Пошта: [email protected]

Газета «Пенсійний кур’єр» №29 (999) від 20липня 2022 року

Нагадаємо, українські матері можуть отримати одноразову грошову допомогу від «українських сестер»