Звільнення Херсонщини: на яку допомогу можуть розраховувати мешканці деокупованих територій

Минулого тижня Херсон повернувся під контроль української влади. І хоч до значної частини населених пунктів, які знаходяться на правому березі Дніпра, ЗСУ ще не дійшли через густо заміновану територію, органи влади регіону вже відновлюють роботу.
Так, 12 листопада голова Херсонської військово-цивільної адміністрації Ярослав Янушевич відзвітував про повернення військової адміністрації Херсонської області, адміністрації міста та Херсонського району. Також розпочали роботу Національна поліція України та Служба безпеки України. Рятувальники займаються розмінуванням території. На яку допомогу від держави після восьми місяців окупації можуть розраховувати мешканці деокупованих територій — з’ясовував «Пенсійний кур’єр». 

Пенсії

Пенсії мешканцям звільненого Херсона виплатять невідкладно. Про це заявили в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Доставлення та виплату пенсій готова забезпечити Укрпошта. 

«Мобільні відділення підприємства почнуть розвозити пенсії відразу після отримання дозволу від військових, зважаючи на безпекову ситуацію. Також у Херсоні заплановано поновлення роботи стаціонарного відділення», йдеться в повідомленні. 

Пенсії всіх пенсіонерів, які не могли отримувати їх в окупації, зберігаються. Як раніше неодноразово запевняли в Пенсійному фонді, виплати не припиняли нараховувати. Тим пенсіонерам, які отримували кошти на картки, вони надходили впродовж окупації. Зараз вони матимуть можливість їх зняти. 

Втім, як зазначила в інтерв’ю «Пенсійному кур’єру» перша заступниця міністерки соціальної політики Дарія Марчак, коли відбулась деокупація значної частини Харківської області, пенсіонери стикнулись з проблемою зняття коштів. Адже через бойові дії інфраструктура, у тому числі й банківська, була сильно зруйнована. 

«І з одного боку, люди мають кошти на рахунку, бо їх впродовж цих місяців виплачували, але не мають можливості їх зняти. І саме для таких випадків, щоб полегшити можливість людям отримати живі гроші, було ухвалено рішення про можливість змінити спосіб отримання коштів з уповноваженого банку, зокрема, на Укрпошту. До того ж навіть не сама людина може звертатись до банку. Вона може прийти до керівника своєї громади чи до представника військово-цивільної адміністрації, сказати, що хоче отримувати гроші через Укрпошту. І вже вони подають заяви до Пенсійного фонду. А фонд змінює механізм виплати пенсії з банку до Укрпошти. Доки людина не скаже: усе, банки запрацювали, я знову хочу отримувати пенсію на банківську картку», — пояснила Дарія Марчак.  

Водночас пенсія тих пенсіонерів, які отримували її через Укрпошту, накопичувалась і тепер вони зможуть отримати виплати. Кошти пенсіонерів, які протягом пів року не могли з різних причин їх забрати, мали зберігатись на спеціальних рахунках в Ощадбанку. 

Програми допомоги

Мешканці деокупованих територій, у тому числі й Херсонщини, мають право на кілька видів соцдопомог від держави та міжнародних партнерів. 

1200 грн одноразової допомоги вони можуть отримати від Товариства Червоного Хреста України, які виплачує Укрпошта. Як зазначили в Укрпошті, програма спрямована на людей, які мешкають у населених пунктах, що були під окупацією й на момент звільнення фактично проживають у селах та містах. Для виплат цим людям громади населених пунктів готують за погодженням з ОВА списки осіб та формують відомості, за якими виїзні бригади Укрпошти будуть здійснювати виплати.

За інформацією Мінрегіону, на звільнених територіях Херсонщини одноразову допомогу виплачено більш ніж п’яти тисячам громадян на суму близько п’яти мільйонів гривень. 

2200 грн українці з деокупованих територій можуть отримати від Міжнародної організації з міграції. Кошти зможуть отримати особи, які пережили окупацію, не виїжджаючи за територій, які були захоплені ворогом. Для цього треба також звернутися до органів місцевого самоврядування чи призначених військових адміністрацій.

З питань отримання грошової допомоги можна звертатись до Мінреінтеграції на цілодобову гарячу лінію з кризових питань: 1548 або на гарячу лінію уповноваженого з питань ВПО: +38 (066) 813 62 39.

Нагадаємо, що охочі допомогти у відновленні Херсонщини, можуть записатися до херсонського будівельного батальйону.

Фото: armyinform.com.ua