Виплату щорічної допомоги ветеранам перенесли

Щороку до 5 травня учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сім’ї загиблого та деяким іншим категоріям осіб (відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») виплачується разова грошова допомога в розмірі, який визначає Кабінет Міністрів України. Така традиція продовжується з 1999 року.

Проте 5 травня минуло, а ветерани цьогоріч виплат поки що не отримали. Хоча в Державному бюджеті України кошти на цю разову грошову допомогу передбачені. 2022-го на видатки за цією бюджетною програмою передбачено майже 1,4 млрд грн.

Хочемо заспокоїти людей, які мають право на таку допомогу: питання вирішується. Уряд ухвалив рішення, яке забезпечує виплату щорічної разової грошової допомоги майже мільйону людей відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» в умовах воєнного стану.

Цьогоріч виплата допомоги відбуватиметься, починаючи з червня, з дотриманням заходів безпеки щодо інформації про отримувачів.

Так буде сьогодні, а на що розраховувати в перспективі? На одному з останніх своїх засідань Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розглянув проєкт закону за реєстраційним номером 7295, який має врегулювати це питання в майбутньому та змінити дату та вид виплати цієї щорічної разової грошової допомоги. Аби ця допомога на ставала предметом політичних маніпуляцій, депутати запропонували надалі виплачувати її до Дня Незалежності. За результатами обговорення Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України включити законопроєкт до порядку денного сьомої сесії парламенту.

Тепер щодо розміру допомоги. Останніми роками суперечки навколо суми виплат цієї щорічної допомоги були приводом для дискусій та невдоволення суспільства. Справа в тому, що від початку, коли виплату тільки було запроваджено, її розмір був еквівалентним до мінімального розміру пенсії. Проте щороку такий розмір поступово зменшувався. Конституційний Суд України неодноразово робив висновок про неконституційність цього механізму та підтверджував право ветеранів на отримання грошової допомоги в розмірі, який залежить від розміру мінімальної пенсії, установленої на відповідний рік. Якщо керуватися цим принципом, то виплати ветеранам мають бути в рази вищими (близько 9000 грн для учасників бойових дій та 12 000–17  000 для осіб з інвалідністю внаслідок війни).

Та щоб здійснити ветеранам виплати у розмірах, прирівняних до мінімальної пенсії, потрібно понад 26 млрд грн (за даними Асоціації міст України), а це видатки значно більші від запланованих. Тому цьогоріч ветерани отримають гроші у звичних розмірах.

Зокрема, для інвалідів війни І групи сума виплати становитиме  4421 грн, ІІ групи — 3906 грн, ІІІ групи — 3391  грн. Для учасників бойових дій допомога буде виплачена в розмірі 1491 грн, а для воїнів, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, — 4421 грн. Водночас для членів сімей загиблих військових та осіб, що до них прирівнюються, передбачили виплату  966 грн, а учасникам війни — 612 грн.

Газета «Пенсійний курєр» №19 (989) від 13 травня 2022 року

Нагадаємо, в Україні визначили порядок надання статусу УБД членам добровольчих формувань.