Призупинення трудових відносин: зарплату та ЄСВ має виплатити держава-агресор

Працівники, з якими роботодавці призупинили трудові відносини, сьогодні опинились у замкнутому колі: вони не отримують грошей, їм не начисляється страховий стаж і вони не можуть стати на облік в центрі зайнятості. Саме така проблема і опинилася сьогодні в центрі уваги «Кур’єра».

53-річний будівельник Олег Давидюк з початком війни залишився без роботи. Тобто формально робота в нього є: підприємство, де він працює, просто на невизначений термін призупинило з ним трудові відносини. І тепер люди, які працювали на об’єкті, у розпачі.

«Мені зателефонували з роботи і сказали, що тимчасово компанія не буде працювати. Об’єкт законсервували, трудові відносини з нами призупинили. Нас не звільнили, ми і далі вважаємося працівниками цього підприємства, просто зараз опинилися «поза справами». Не працюємо, значить не отримуємо зарплати. Не отримуємо зарплати, значить не сплачуємо страхові внески, цей період нам не зараховується у стаж. Та й елементарне: на облік у центр зайнятості стати не можемо, аби хоч якось триматися на плаву і мати хоча б якийсь дохід. Просто замкнене коло», — каже Олег Давидюк.

Справді, сьогодні людям, з якими підприємство призупинило трудові відносини, дуже непросто. У юридичній площині проблема виглядає так:

«Призупинення дії трудового договору розглядається як тимчасове припинення за укладеним трудовим договором: з боку роботодавця ― забезпечувати працівника роботою, а з боку працівника ― виконувати роботи, — так коментують ситуацію фахівці Центру безоплатної правової допомоги. – Якщо говорити просто, то призупинення трудового договору — ситуація, коли немає звільнення, але немає й зарплати. Призупинення дії трудового договору більш вигідне роботодавцю, ніж простій: немає обов’язку нараховувати зарплату. Однак шанс її отримати все ж таки є. Щоправда, у досить цікавій спосіб: відшкодування «у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України» (ч. 3 ст. 13 Закону № 2136). Мається на увазі не тільки зарплата, але й гарантійні та компенсаційні виплати працівникам, до яких можна віднести й ЄСВ. Серед інших недоліків для працівника, окрім відсутності будь-яких виплат, ― відсутність страхового стажу за такі місяці, так як відсутній ЄСВ».

Тобто потенційно, у майбутньому, люди, які через війну втратили роботу і не мали ні зарплати, ні відрахувань до соціальних фондів, зможуть отримати фінансову компенсацію від російської федерації. Але зараз механізму такого відшкодування не існує. І коли він буде, і чи буде взагалі — питання відкрите.

Та оскільки в такій ситуації опинилися мільйони українців, проблема потребує урегулювання. Експертне українське середовище певне: в законодавство потрібно внести зміни, які дозволять компенсувати українцям відсутність роботи під час війни, а час вимушеного фактичного безробіття — зарахувати в стаж.

Газета «Пенсійний кур’єр» №23 (993) від 10 червня 2022 року