Напередодні Дня ліквідатора зросли пенсії в деяких чорнобильців

14 грудня в Україні — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тисячі осіб залучили до ліквідації наслідків катастрофи та будівництві захисного об’єкта — «Укриття». Будівництво саркофага над зруйнованим енергоблоком завершили в листопаді 1986 року, а 14 грудня оприлюднили повідомлення про прийняття його в експлуатацію. Відтоді саме цю дату вважають Днем ліквідатора. 

Для осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачено чимало пільг, у тому числі пенсійних. Хоча відповідне законодавство є досить суперечливим і має певні прогалини.   

Постраждалі особи мають право на зниження пенсійного віку на термін від двох до десяти років. У деяких випадках пенсію можуть призначити й на 13 років раніше, якщо ліквідатор має не менше ніж десять років стажу за списком № 1.  

Але якщо ліквідатору не встановлена група інвалідності, то розмір такої дострокової пенсії обчислюється на загальних підставах, відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Розмір такої пенсії може бути не дуже великим, а подекуди й мінімальним. 

Єдиний «бонус» — щомісячна доплата, яка в законі називається «додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю». Втім, розміри таких додаткових пенсій не переглядалися багато років. На сьогодні ці суми дуже малі: від 56,94 грн до 170,82 грн для осіб, що належать до 2–4 категорій. Максимум — це 474,50 грн для чорнобильців 1 категорії з I групою інвалідності. 

Ще на початку року колишня міністерка соціальної політики Марина Лазебна говорила, що на розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт, який дозволить виправити цю ситуацію, але питання досі не вирішено.

Два способи обчислення пенсії по інвалідності

Наразі пенсії по інвалідності для ліквідаторів можуть обчислюватися двома способами.

Варіант 1

Розмір пенсії залежить від середньої зарплати по країні, помноженої на індивідуальний коефіцієнт зарплати за роботу в зоні відчуження та на розмір відшкодування фактичних збитків.

Багато років у цій формулі була закладена одна кричуща несправедливість. При розрахунку за дуже застарілими правилами використовували середню зарплату по країні ще за 2006 рік, навіть коли був уже 2022-й. І хоча ту суму (928,81 грн) згодом трохи індексували, вона все одно залишалася мізерною. 

Нарешті з 1 грудня поточного року показник осучаснили. Тепер у формулу підставлятимуть середню зарплату за 2014–2016 роки, яку до того ж додатково індексували у 2019–2022 роках. Ця сума становить 6186,32 грн. Як це позначилося на конкретних пенсіях, кожен може відчути на собі вже в грудні 2022 року. У будь-якому випадку розрахунок залежить від індивідуальних показників (коефіцієнту зарплати та проценту втрати працездатності). Попередньо очікувалося, що зазначена програма осучаснення охопить 60 тис. осіб. Якщо перерахунок за новою формулою вигідний, то його роблять  автоматично без звернення пенсіонера. 

Варіант 2

Ця формула схожа на попередню, але коефіцієнт зарплати залежить не від індивідуальної зарплати, а прив’язується до поточного розміру мінімальної й середньої зарплати по країні. Тут враховуються п’ять мінімальних зарплат, встановлених на 1 січня відповідного року, і ця сума ділиться на середню зарплату по країні за попередній рік. Потім отриманий коефіцієнт множиться на вже зазначений вище показник 6186,32 грн (станом на грудень 2022 року для більшості пенсій) і на коефіцієнт втрати працездатності. Така формула розрахунку дозволяє автоматично осучаснювати розмір пенсії щороку, навіть якщо не буде проводитися традиційна індексація. 

Який з двох розрахунків вигідніший для кожного пенсіонера, автоматично прораховується в Пенсійному фонді.

Мінімальні пенсії зростають

Нагадаємо, що минулого року мінімальні виплати чорнобильців відв’язали від прожиткового мінімуму. Тепер вони також залежать від розміру середньої зарплати по країні за попередній рік. Цього року пенсія по інвалідності І групи з усіма надбавками не може бути нижчою 12 993,56 грн (100 % середньої зарплати за 2021 рік). Пенсія по інвалідності II групи не може бути меншою ніж 80 % зазначеної суми (10 394,85 грн), III групи — 60 % (7796,14 грн). Наступного року, коли буде названо новий показник середньої зарплати, вказані розміри мають автоматично зрости з 1 березня.

Читайте також: Жінки-чорнобильці отримують більшу допомогу за декретну відпустку.

Фото: Укрінформ