Українське пенсійне законодавство дуже багатогранне. На деякі питання в ньому відповісти коротко і зрозуміло інколи майже неможливо. Візьмемо, до прикладу, формулу обчислення звичайної пенсії за віком, яка залежить від стажу і зарплати. Зі стажем трохи простіше: скільки у людини років стажу, такий відсоток і буде братися від зарплати для визначення основного розміру пенсії.
Наприклад, у людини 30 років стажу, це означає, що її пенсія буде дорівнювати 30% від її зарплати. А от із визначенням розміру самої заробітної плати все набагато складніше. За який період необхідно подавати зарплату в Пенсійний фонд, якими документами її підтвердити, як визначити індивідуальний коефіцієнт зарплати — про ці й багато інших нюансів в нашому ексклюзивному матеріалі.
Одразу окреслимо, що мова йде про пенсії за віком і базовий Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Отже, для її обчислення враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Довідку про зарплату за 5 років до 2000 року просять в обов’язковому порядку лише тоді, коли страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
ПРИКЛАД. Людина пішла на пенсію за віком в липні 2022 року. Для її розрахунку обов’язково враховується заробітна плата за всі періоди роботи з липня 2000 року по червень 2022 року включно. За бажанням людина може додати до цих 22 років зарплати іще дані за будь-які 5 років підряд до 2000 року. Тоді коефіцієнт зарплати вираховується за 27 років.
Як підтвердити зарплату
Дані про зарплату після 1 липня 2000 року вже є в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду і при призначенні пенсії враховуються автоматично. Перевірити свої індивідуальні дані людина може заздалегідь на порталі електронних послуг Пенсійного фонду або навіть в додатку «Дія» (там формуються довідки ОК-5 та ОК-7). Можна це зробити і особисто відвідавши місцеве відділення Пенсійного фонду.
Що стосується зарплати до 1 липня 2000 року, то вона підтверджується виключно в паперовій формі і тільки за умови, якщо збереглися первинні документи про її нарахування. Такі довідки видаються за місцем роботи чи архівними установами на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену зарплату. Якщо ж архівні установи не можуть видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Середня зарплата для обчислення пенсії
Щоб знати конкретну суму зарплати, яка буде врахована для призначення пенсії, необхідно знати два показники:
- показник середньої зарплати по Україні за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
- індивідуальний коефіцієнт зарплати.
З першим показником легше — Пенсійний фонд щороку оприлюднює відповідні дані. Наприклад, тим, хто йшов на пенсію минулого року, застосовували показник середньої зарплати по країні за 2019-2021 роки, що склав 10846,37 грн.
Щоб дізнатися, який показник буде враховуватися цього року, необхідно дочекатися оприлюднення показника середньої зарплати за 2022 рік і зіставити його з показниками за 2020 і 2021 роки. Поки нові пенсії призначаються з показником минулого року. Коли з’явиться новий показник, то пенсії, призначені на початку 2023 року, мають автоматично перерахувати.
Особливістю чинної пенсійної системи є саме те, що чим пізніше людина виходить на пенсію, тим вищий показник середньої зарплати застосовують для її обчислення. Старі пенсії також індексують та осучаснюють, але в плані обчислення заробітку вони все одно суттєво програють новим пенсіям.
Індивідуальний коефіцієнт зарплати
Після того, як дізналися показник середньої зарплати, необхідно вирахувати індивідуальний коефіцієнт зарплати. Для цього потрібно взяти зарплату людини за кожен місяць і розділити її на середню зарплату по країні цього місяця.
ПРИКЛАД. У січні 2022 року людина офіційно отримала зарплату у розмірі 8 тис. грн. При цьому середня зарплата по Україні за цей місяць склала 14055,38 грн. Індивідуальний коефіцієнт зарплати за січень 2022 року складе 0,56918 (8 тис. грн поділити на 14055,38 грн).
Далі ми маємо дізнатися середній коефіцієнт за всі місяці, які приймають участь в розрахунку, а потім знайти середнє значення. Це і буде так званий індивідуальний коефіцієнт зарплати. Звісно, що такі розрахунки Пенсійний фонд проводить автоматично.
Індивідуальний коефіцієнт може бути різним (зазвичай округлюється до п’яти знаків після коми). Чим вищий цей коефіцієнт, тим краще. Якщо в середньому людина у всі роки отримувала таку ж зарплату, як і середня по країні, то коефіцієнт може дорівнювати приблизно «одиниці». Якщо вдвічі вищу, коефіцієнт буде близько «двійки». А якщо людина навпаки працює за «мінімалку», то це відбивається на індивідуальному коефіцієнті дуже негативно.
У кінцевому рахунку, щоб дізнатися розмір пенсії, необхідно перемножити три показники: середню зарплату по країні за три попередні роки, зазначений індивідуальний коефіцієнт зарплати і коефіцієнт стажу.
Візьмемо приклад, який ми розглядали від самого початку. Припустимо у людини 30 років стажу, вона пішла на пенсію у 2022 році, і в середньому її індивідуальний коефіцієнт за всі роки складав 0,56918.
В такому разі основний розмір пенсії міг бути: 10846,37 грн. х 0,56918 х 0,3 = 1852,06 грн. Як бачимо, це навіть менше мінімальної пенсійної виплати, тобто такій людині залежно від віку і наявного стажу мають робити ще певні доплати, щоб загальний розмір пенсії був не нижче мінімального.
Оптимізація зарплати
Отже, щоб пенсія була вищою, бажано мати і більше стажу, і значно вищу зарплату. При цьому зарплата має бути високою протягом усіх років, а не лише в конкретні періоди.
Слід зауважити що існує таке поняття, як оптимізація заробітку. Це коли з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 найменш вигідних місяців зарплати підряд, за умови, що зазначені періоди складають не більш як 10% тривалості страхового стажу. Це можуть бути періоди строкової військової служби, догляду за особою з інвалідністю, періоди запровадження карантину, період воєнного стану та деякі інші.
Збільшення зарплати
Насамкінець зазначимо, що дуже великі зарплати при обчисленні пенсії повністю не враховують, тобто діє певне обмеження. Якщо мова про зарплату за радянські часи, то враховують не більше, ніж 5,6 середніх зарплат за кожен місяць в ті роки.
Сучасні правила трохи інші. Припустимо, людина офіційно отримує 120 тис. грн зарплати. Для обчислення пенсії їй врахують лише 100,5 тис. Єдиний соціальний внесок (22%) за місяць сплачується лише із зарплати, яка не перевищує 15 мінімальних зарплат. З 1 жовтня мінімальна зарплата в Україні становить 6700 грн. Тобто мінімальний внесок за місяць складає 1474 грн, а максимальний – 22110 грн.
Однак, людина, яка офіційно отримує мінімальну зарплату, віднедавна може самостійно збільшити свій індивідуальний коефіцієнт зарплати. Як вже зазначено, мінімальний внесок складає 1474 грн, тобто 22% від 6700 грн. Припустимо людина добровільно доплатить державі в певному місяці ще 1474 грн. В такому разі при призначенні пенсії буде вважатися, що зарплата у людини в цьому місяці була не 6700 грн, а вдвічі більшою – 13400 грн. Якщо так робити регулярно, то картина з розміром зарплати покращиться, що в кінцевому результаті може відіграти позитивну роль у розрахунку пенсії. Звісно, все це за умови, що у людини є можливість робити такі внески. Нагадаємо, що нововведення з’явилося після того, як був ухвалений Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі в загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні», який набув чинності в грудні минулого року. Як бачимо, цей закон стосується не лише можливості купити собі стаж, але і можливості впливати на розмір зарплати, що враховується для обчислення майбутньої пенсії. Проте для тих, хто вже на пенсії, така опція, на жаль, не передбачена.
Автор: Сергій Коробкін
Фото: видання”Апостроф”