В разі ліквідації підприємства пільговий стаж можна підтвердити через спеціальні комісії

В історії нашої країни було чимало випадків, коли промислові підприємства припиняли свою роботу й закривалися. Так було в буремні 90-ті роки, так може статися й зараз, коли через бойові дії підприємства руйнуються або закриваються через проблеми з логістикою, пошкоджену інфраструктуру, відтік кадрів та економічну ситуацію загалом. Коли підприємство ліквідовують, працівник не лише втрачає роботу, а й може залишитися без пільгової пенсії.

Йдеться, зокрема, про роботу на шкідливих виробництвах. Наприклад, шахтарі чи металурги за наявності десяти років стажу за Списком № 1 можуть піти на пенсію в 50 років. А ті, хто працював за так званим Списком № 2, йдуть на пенсію на п’ять років раніше, тобто в 55 років. Насправді списками шкідливих виробництв, зайнятість у яких дає право на дострокову пенсію, передбачено дуже багато професій. Це не лише гірничі роботи та металургія. Це, наприклад, хімічне виробництво, будівельна галузь, деякі професії у сфері охорони здоров’я, у транспортній галузі й багато інших.    

Для того, щоб підтвердити наявність пільгового стажу, лише однієї трудової книжки недостатньо. Зазвичай у Пенсійному фонді просять надати довідку, що підтверджує пільговий характер роботи. У такій довідці повинно бути вказано:

  • періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; 
  • професія або посада; 
  • характер виконуваної роботи; 
  • розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до яких включається цей період роботи; 
  • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Але коли підприємство припиняє своє існування, отримати такі відомості людина не може. Відділу кадрів уже немає. Добре, коли в підприємства є правонаступник або коли документи хоча б передали до архівної установи. А якщо ні? Саме на цей випадок існують спеціальні комісії з підтвердження пільгового стажу, створені при обласних управліннях Пенсійного фонду України. Це передбачено «Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006.

Спеціальний порядок 

Відповідно до порядку, заява на підтвердження стажу подається до будь-якого територіального управління Пенсійного фонду. Звідти впродовж п’яти робочих днів пакет документів має бути направлений до відповідного обласного управління. Засідання комісії проводиться в разі потреби, але не рідше одного разу на місяць. Заява про підтвердження стажу роботи розглядається не пізніше двох місяців з дня звернення.

До заяви про підтвердження стажу додаються:

  • документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації;
  • трудова книжка;
  • документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема:
  • довідка про заробітну плату;
  • копії документів про проведення атестації робочих місць;
  • копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати тощо.

Заявник може додатково подавати й інші документи, які хоча б опосередковано будуть підтверджувати пільговий стаж. Територіальні органи Пенсійного фонду можуть надавати заявникам допомогу в зборі необхідних документів. Між іншим, вони можуть посприяти в отриманні витягу з Єдиного державного  реєстру щодо ліквідації підприємства. 

За бажанням заявника питання підтвердження стажу може розглядатися в його присутності або присутності його представника. Хоча зазвичай це не практикується. 

Рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні доводиться до відома заявника не пізніше п’яти робочих днів з дня його ухвалення. Рішення, що ухвалює комісія, можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Зміни в законодавстві, спричинені війною

З минулого року на зазначених комісіях можна підтверджувати стаж у разі, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи до 2004 року на підприємствах, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях та в Криму. Тут йдеться не про пільговий, а про звичайний стаж роботи. У цьому разі стаж на комісіях підтверджується показаннями не менше двох свідків, які знають заявника за спільною роботою. 

Свідки мають додати завірені копії документів про свою роботу за час, щодо якого вони підтверджують роботу заявника. Опитування свідків проводять територіальні органи Пенсійного фонду. Якщо, наприклад, свідок мешкає у Львові, а заявник — у Києві, то київське управління робить запит до Львова, де місцевий Пенсійний фонд має запросити й опитати свідка. Потім необхідні документи разом з актом опитування свідка передають на розгляд відповідної комісії. 

Також нагадаємо, що 27 вересня 2022 року Кабмін ухвалив постанову № 1058, яка дозволяє підтверджувати пільговий стаж даними з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Йдеться про періоди роботи з 1 січня 2004 року на підприємствах, які розміщуються  на тимчасово окупованих територіях або в зоні проведення бойових дій, а також у разі, коли документи підприємств пошкоджені через російську агресію. 

Але як бути в цьому випадку з періодами роботи до 2004 року? Очікується, що незабаром в законодавстві з’являться додаткові зміни. У новій постанові № 1058, зокрема, зазначено, що в разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв’язку з воєнними діями, підтвердження періодів роботи, що зараховуються як до загального, так і до пільгового стажу (до 2004 року), має здійснюватися в порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном. Однак відповідний порядок ще не ухвалено. 

Нагадаємо, затримок пенсій не буде

Автор: Сергій Коробкін

Фото: lexinform.com.ua