До редакції Соціальної інформаційної платформи звернувся Петро Васильович. Пенсіонер з Вінниччини розповів, як майже три роки чекав на перерахунок своєї пенсії. Ще у 2020 році він подав документи про припинення підприємницької діяльності. Однак з обліку в податковій його зняли тільки зараз. Весь цей час у Пенсійному фонді людина вважалася такою, яка працює, і тому пенсію кілька років не перераховували.
Нагадаємо, що в разі підвищення прожиткового мінімуму або мінімальної зарплати пенсії громадян, які не працюють, автоматично перераховуються. У таких випадках зростає розмір мінімальної пенсії або надбавки за понаднормовий стаж. Пенсіонерам, які працюють або займаються підприємницькою діяльністю, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення.
Хронологія подій
Петро Васильович вийшов на пенсію за віком у 2013 році, а у 2016-му почав займатися підприємницькою діяльністю. У 2020 році цю діяльність він вирішив припинити й звернувся до ЦНАПу.
«Я надав паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про те, що був підприємцем, і написав заяву. Вони все це зареєстрували й дали виписку про припинення підприємницької діяльності. З цією випискою я звернувся до податкової. Там мали перевірити, чи немає в мене заборгованості, чи правильно сплачував податки тощо. Вони пересилають документи спочатку в районне відділення, потім в обласне, і податкова «дає добро», — розповідає пенсіонер.
Отже, він подав до податкової заяву й усі необхідні документи, і вважав, що його з обліку зняли. Однак впродовж 2021–2022 років помітив, що коли збільшувався прожитковий мінімум, його пенсія не зростала. Коли він звернувся до Пенсійного фонду, то з’ясувалося, що його й досі вважають таким, що працює: в електронній пенсійній справі стоїть відповідна відмітка, підкріплена даними з реєстру застрахованих осіб. Адже навіть коли людина фактично не має доходів і не сплачує внески, але має статус підприємця, то все одно формально вважається такою, яка працює.
Згодом з’ясувалося, що в податковій Петра Васильовича не зняли з обліку, бо він свого часу переплатив державі зайвих внесків на суму 80 грн. Через цей нюанс справу не закрили, однак ніхто про це пенсіонеру не повідомив. Врешті-решт у липні 2022 року, щоб не затягувати справу, він написав заяву, що претензій не має й ці 80 грн залишає на користь державі. Далі, за словами чоловіка, він щомісяця ходив до податкової, щоб дізнатися про результат. Остаточно про зняття з обліку в податковій йому повідомили тільки в січні 2023 року. Тобто через пів року. Тільки після цього Петро Васильович зміг звернутися до Пенсійного фонду із заявою, щоб його перевели в статус пенсіонера, який не працює. Перерахунок зробили доволі швидко — у березні. Насправді розмір пенсії після цього збільшився несуттєво, однак з 2020 року перед пенсіонером утворився борг на понад 3000 грн. Усю цю суму нашому співрозмовнику Пенсійний фонд нарахував майже одразу.
Отже, пенсіонер закликає не втрачати пильності й не повторювати його помилок. У цій історії, з одного боку, ми бачимо, що через певні бюрократичні нюанси справа може затягнутися на місяці, а то й роки. З іншого боку, стає очевидним, що й Петро Васильович міг діяти інакше: звернутися не лише до податкової, а й до Пенсійного фонду.
Як діяти правильно
У разі працевлаштування або звільнення з роботи пенсіонер має протягом десяти днів надати до Пенсійного фонду документи, які підтверджують, що людина працює або не працює. Адже від цього дуже часто залежить правильність розрахунку пенсії.
Приймаються такі документи, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність):
- копія наказу (розпорядження) про звільнення з роботи;
- трудова книжка або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб (такі відомості вже наявні в Пенсійному фонді);
- відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (за наявними в Пенсійному фонді даними).
До речі, у разі відсутності у внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення з роботи (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у зв’язку з якими неможливо внести запис у трудову книжку, надати оригінал трудової книжки або копію наказу про звільнення.
Автор: Сергій Коробкін, фото: freepik
Читайте також: Як здійснюється виплата пенсії в разі виїзду за кордон.