Як здійснюється виплата пенсії в разі виїзду за кордон

Протягом останнього року мільйони українців залишили свої домівки й поїхали шукати прихисток від війни за кордоном. Серед біженців — не лише молодь, але й пенсіонери, а також люди передпенсійного віку. Тому доволі часто виникають питання, як продовжити виплату своєї пенсії, перебуваючи за кордоном, або як оформити пенсію в іншій країні, чи як отримати кошти, якщо пенсіонер повернувся в Україну, не отримавши виплати в іншій країні. 

Соціальна інформаційна платформа вирішила нагадати, як здійснюється виплата пенсії в згаданих випадках та зібрав останні новини з цього приводу.

Пенсію не мали б виплачувати?

Згідно з чинним законодавством пенсія в Україні щомісячно виплачується поштою за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера або через установи банків. Пенсію також можуть виплачувати за довіреністю, але в такому разі пенсіонер щороку має оновлювати заяву на отримання виплат таким способом. 

У разі виїзду пенсіонера за кордон виплата пенсії мала б припинятися. Це передбачено статтею 49 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що «виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародними договорами».

Проте чіткості в цьому питанні немає. Ніщо не заважає пенсіонеру виїхати з країни на певний час і продовжувати отримувати пенсію на свою банківську картку. Цей процес наразі не контролюють. До того ж пенсійне законодавство не визначає, що вважати саме проживанням за кордоном, а не тимчасовим перебуванням. 

Недарма 8 лютого цього року у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт № 9004 «Про внесення зміни до статті 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» щодо надання Пенсійному фонду України інформації про перетин кордону». Тобто законотворці хочуть зобов’язати прикордонників звітувати перед Пенсійним фондом щодо виїзду пенсіонерів за кордон або на тимчасово окуповану територію України через контрольні пункти в’їзду-виїзду. Імовірно, ухвалення такого закону дало б Пенсійному фонду підстави призупиняти виплату пенсій усім, хто виїжджає з України. Але до ухвалення законопроєкту ще не дійшло, наразі він знаходиться на розгляді в парламентських комітетах. 

Де шукати пенсію при поверненні 

Отже, поки діє старий механізм, який запобігає переплаті пенсій. А саме: якщо людина протягом року не користується своєю пенсійною банківською карткою (пенсія нараховується, але гроші не витрачаються й не знімаються), то виплату пенсії переводять з банку на пошту. Якщо людина протягом шести місяців не забирає свою пенсію на пошті, тоді нарахування пенсії взагалі призупиняють до з’ясування обставин.   

Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки. Одночасно особа може отримати суму за 12 місяців, решта коштів виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Тому якщо пенсіонер, виїхавши за кордон, з якоїсь причини не отримував пенсію, повернувшись додому, свої кошти може отримати. Для цього потрібно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду. 

Виїзд на постійне місце проживання

Якщо людина все-таки вирішила виїхати на постійне місце проживання до іншої країни, потрібно знати наступні нюанси. Насамперед така людина має право отримати українську пенсію за шість місяців наперед. Для цього потрібно написати відповідну заяву в органах Пенсійного фонду. 

Далі все залежить від того, до якої країни здійснюється переїзд. З більшістю країн Україна не має жодних пенсійних угод. У цьому разі людина повністю відмовляється від української пенсії й далі самостійно пристосовується до життя в новій країні, залежно від місцевого законодавства, особистих можливостей та обставин.

З якими ж країнами угоди підписані? Спочатку зазначимо, що майже до останнього продовжувала діяти «Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року». Свого часу її підписали: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, рф, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан та Україна. Однак у червні минулого року росія вийшла з цієї угоди в односторонньому порядку. У листопаді цей крок зробила й Україна. Таким чином, з низкою країн ми навпаки втратили пенсійні відносини.  Відтепер громадяни з країн СНД, які переїжджатимуть у росію, не зможуть розраховувати на повноцінну пенсію, якщо в них немає російського стажу.  Стаж, набутий у країнах-підписантах угоди, не враховуватиметься. Однак пенсії, призначені за цією угодою раніше, продовжуватимуть виплачувати.

Попри це, Україна має окремі чинні двосторонні угоди в галузі пенсійного забезпечення з Азербайджаном, Білоруссю, Грузією та Молдовою, ухвалені також у 90-х роках. А угоди з Монголією, Румунією та Угорщиною продовжують діяти на підставі домовленостей, досягнутих ще за радянських часів.

З усіма названими країнами діє так званий територіальний принцип витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає одержувач. При цьому можуть враховуватися зарплата й стаж за попереднім місцем проживання. Якщо вид пенсії, яку отримує людина, не передбачено законодавством тієї держави, куди вона переїхала, то пенсію й надалі платить Україна.

Ще з низкою країн ми маємо угоди, які передбачають пропорційний принцип пенсійного забезпечення. Це Болгарія, Латвія, Литва, Іспанія, Польща, Португалія, Словаччина, Чехія та Естонія.

Пропорційний принцип означає, що кожна сторона призначає й виплачує пенсію лише за стаж, набутий на її території. У разі переїзду пенсіонера на постійне проживання до цих країн виплата пенсії продовжується українською стороною. Пенсійний фонд переказує призначену в Україні пенсію щокварталу у валюті тієї країни, де проживає пенсіонер, за офіційним обмінним курсом Національного банку України.

Якщо ж пенсіонер, який працював в одній із зазначених країн, повертається жити до України, необхідно звернутися до сервісного центру Пенсійного фонду для оформлення так званого формуляра. На його підставі частина пенсії буде призначена й пересилатиметься в Україну тією державою, де людина працювала. Решту пенсії (за український стаж) призначатимуть уже за вітчизняним законодавством.

Автор: Сергій Коробкін, фото: healthpolicy.usc.edu

Читайте також: Українці накопичуватимуть пенсію до 55 років.