Бахмутське товариство захисту тварин «Лада» існує з 2012 року. Починалося все зі стерилізаційного майданчика для надання ветеринарної та соціальної допомоги бездомним тваринам. З того часу зооволонтери простерилізували понад 500 собак і кішок, крім цього, вони знайшли притулок для більше, ніж 1000 тварин. Однак у вересні 2022 року волонтерам довелося виїжджати з Бахмута і евакуювати тварин. Наразі організація оселилася на Дніпропетровщині в селі Вільне.
Про евакуацію
«Сподівалися, що минеться. Але так сталося, що Бахмут став епіцентром бойових дій. Тоді ми евакуювали 146 тваринок. Продовжуємо приймати тварин і з інших міст Донеччини. Зараз їх у нас вже 203 собаки», — розповідає Соціальній інформаційній платформі керівниця товариства Марина Шажко.
В серпні 2022 року притулок у Бахмуті сильно постраждав після прильоту снаряда. Дві собаки загинули від уламків, ще шість втекли. Це і була одна з причин переїзду. З посиленням обстрілів собакам навіть почали давати заспокійливе. Без цього вони постійно і безпідставно гавкали, нервували, взаємодіяти з ними було важко.
Хоча переїзд в інше місце відкладали до останнього, адже це величезний стрес для собак, не кажучи про неабиякі витрати. До того ж їхали в невідомому напрямку. На новому місці потрібно було все облаштовувати заново.
«Евакуювати почали зранку. В той день була тиша. Обстріли почалися вже після того, як ми завантажили останніх твариновк. Здавалося, що допомагають вищі сили», — розповідає Марина.
Волонтерам потрібно було завантажити до трьох мікроавтобусів і понад сотню клітин з тваринками. Небезпечний шлях, коли нормальних доріг з Бахмуту вже майже не залишалося. Все розбомблено. У товаристві дивуються, як не побоялися їхати до них водії і що ніхто з волонтерів, які обіцяли домогу, не підвів.
Врешті-решт зоозахисники разом зі своїми підопічними опинилися на Дніпропетровщині. Це була стара птахофабрика з кількома ангарами. Приміщення було абсолютно не обладнане для притулку. На той час не було клітин, будок і взагалі нічого. Вивезти абсолютно все майно з Бахмуту було неможливим — в пріоритеті були тварини, а їхати ще раз до Бахмуту й забирати рештки речай — наче самогубство.
Про донати
Марина Шажко розповідає, що раніше люди самі добре донатили на тварин, навіть без якоїсь особливої реклами. Але зараз гроші стало збирати складно.
«Орендуємо приміщення за 15 тис. грн на місяць. Поки нічого дешевше не змогли знайти. Зверталися до різних організацій і фондів, які нам допомагали будувати вольєри, робити будки. Зараз у нас вже є все необхідне, щоб тварини були в належних умовах», — розповідає жінка.
З її слів, у них в команді три волонтера, які займаються цією діяльністю абсолютно безкоштовно. Сама Марина вчителька іноземної мови і наразі викладає дистанційно.
«Але у нас є люди, які доглядають безпосередньо за тваринами і охоронці. Їм ми виплачуємо зарплату вже за рахунок допомоги. На їжу і ліки в тиждень йде приблизно 5 тис. грн. Плюс маса господарських проблем», — каже керівниця громадської організації.
Окрім евакуації Бахмутське товариство захисту тварин разом з іншими волонтерськими організаціями допомагають кормом тваринам з інших міст Донеччини. Так нещодавно було зібрано 17 тонн корму для тварин, які знаходяться у притулках в зоні бойових дій: Дружківка та Костянтинівка, Слов’янськ та Краматорськ, Миколаївка та Авдіївка, Торецьк та Часів Яр, Новогродівка та ще декілька сіл. Цю допомогу, між інших, надає фонд Unaited for Animales, які не залишають тварин Донеччини з перших днів війни.
«Вантажівки зараз відмовляються туди їздити, тому ми розвантажуємо корми на нашому майданчику, а потім вже волонтери забирають їх на Донеччину», — розповідає Марина Шажко.
Про врятованих тварин
Серед собак, яких вони доглядають є і старі, і хворі, і покалічені.
«Раніше ми рятували тих, хто страждав від людей. А зараз співпрацюємо з харківськими рятувальниками тварин, евакуюємо їх із зони бойових дій. Тому є і контужені собаки. Складно. Але дуже дякуємо людям, які допомагають. Про нас можна дізнатися в фейцбуці чи інстаграмі», — зауважує пані Марина.
Песиків Брюса та Хенессі знайшли біля повністю зруйнованого будинку. Вони сиділи поруч один з одним на ланцюгах, що сплуталися між собою. Тому рятувальники з організації «Порятунок тварин Харків» назвали їх нерозлучники. Зараз вони на заспокійливих ліках, але у товаристві вірять, що незабаром вони зможуть забути жах, що пережили та повернутися до повноцінного життя.
Трьох цуценят на ім’я Барон, Міла і Плюша евакуювали з міста Часів Яр, яке зараз знаходиться в епіцентрі бойових дій та страждає від обстрілів. Довгий час вони жили в підвалі разом зі своєю опікункою, але, коли стало зовсім небезпечно, жінка вирішила врятувати своїх підопічних та евакуювати їх за допомогою зооволонтерів. Зараз вони знаходяться на реабілітації.
«Мєлкий та Жулька — цю парочку знали багато жителів Бахмута. Вони мешкали в районі будинку побуту «Промінь». Коли почалися сильні обстріли міста, їх забрав до себе в квартиру Микола, який допомагає нам з роздачею корму в Бахмуті. Потім Мєлкий приїхав до нас, а Жулька втекла під час завантаження у транспорт у Харкові. Але завдяки небайдужим людям втікачку знайшли і вже привезли на майданчик. Зараз хвостики проходять реабілітацію та обживаються на новому місці», — розповідають у товаристві «Лада».
І таких історій десятки. Небайдужі люди продовжують евакуювати тварин, підгодовувати, лікувати, прилаштовувати в добрі руки.
«З кожною хвилиною це стає робити все складніше та складніше. Зараз наш майданчик переповнений, тому що за цей час ми прийняли майже 50 тваринок, евакуйованих із зон бойових дій. Тваринок, які пережили всі жахи війни та зраду. З початку війни у нас ні на секунду не виникало думки кинути хвостиків, залишити напризволяще і виїхати без них. Ми проживали кожну секунду всіх жахів разом із ними. Ми не зрікаємося від них і зараз, бо кожен хвостик — це наша дитина, за яку ми несемо відповідальність! Але на одному ентузіазмі не виживеш і не витягнеш майданчик із такою кількістю тварин! Вбиває байдужість! Значно впала кількість підтримки та репостів. Боляче, коли люди проходять повз. На жаль, хвостики не можуть просити самі, тому ми — їх голос, голос тих, хто потребує вашої допомоги!», — закликають зооволонтери.
Автор: Сергій Коробкін
Читайте також: На Київщині врятували майже тисячу котів та собак
Фото з архіву Марини Шажко та фейсбуку Бахмутського товариства захисту тварин «Лада»