Україна може вийти на експорт до 7 млн тонн зерна

Таку думку висловив заступник голови Всеукраїнської агарної ради (ВАР) Денис Марчук в ході брифінгу, присвяченого питанню функціонування «зернового коридору».

«Якщо стамбульські угоди продовжать діяти і ми будемо розширяти одеські порти по експорту, то восени ми можемо повністю закрити питання в 3,5 мільйони тонн експорту. Якщо ж розширятися за рахунок залізниці, автомобільних перевезень і річкових портів є перспектива вийти навіть більше ніж на 7 млн, а це значно більше, ніж було в довоєнний період. Тобто, ми, фактично будемо працювати в тих умовах, які були до війни. Тому шанс експортувати протягом маркетингового року близько 50 млн тонн зерна цілком реальний», – зазначив Марчук.

Також експерт наголосив на тому, що разом з морськими, активно розвиваються й альтернативні шляхи експорту – збільшуються обсяги продаж через залізницю. Фактично, за місяць роботи близько 1 млн тонн було відправлено залізницею. Дуже активно розвивається річковий експорт через Дунай – 1,6 млн тонн було відправлено цим каналом. Близько 600 тис. тонн автомобільними шляхами.

«Цю альтернативу ми ніяким чином не зупиняємо, навпаки – з кожним місцем розвиваємо, для того, щоб все більше поставляти на ринки українську продукцію. Що стосується ризиків, звичайно, вони є. Але Організація об’єднаних націй та Туреччина виступають гарантами безпеки», – вважає експерт.

Загалом аграрна продукція з України експортується в близько 19 країн світу – це каїни Близького Сходу, Європейського союзу, Північної Африки. Втім, каже Денис Марчук, країна-агресор росія намагається вибивати Україну із зовнішніх ринків, мовляв Україна не зможе виконати контрактів.«Тому проблема є. Ворог воює не лише військами, а й економічно на зовнішніх ринках», – зазначає він.

Що ж стосується нової посівної кампанії весни, за словами Марчука, слід очікувати скорочення площ озимих культур.

«Пів року відсутності повноцінного експорту призвело до того, що обігові кошти у агровиробників закінчились. Чимало аграріїв змушені відмовитись від входу в посівну. Ми розуміємо: якщо немає обігових коштів, то немає за що купувати мінеральні добрива. Засоби захисту рослин насіння тощо. Якщо осіння посівна призведе до того, що близько 30% не посіється, то 3-4 млн тонн зернових недоотримає перш за все світ», – пояснює Денис Марчук.

Авторка: Тамара Тисячна,фото: uacouncil.org

Читайте також: Українці відчуватимуть дефіцит продуктів першої необхідності.