Фахівці розповіли про користь, шкоду та особливості вживання меду

Мед – надзвичайно корисний продукт, який є складником чималої кількості рецептів, у тому числі й лікувальних. Але чи завжди правильно ми його вживаємо? Про особливості меду, його вплив на організм та корисні властивості «Пенсійному кур’єру» розповіли дієтолог-нутриціолог київського медичного центру «Доказові» Тетяна Миненко та практик нетрадиційної медицини Лариса Козленко.

Не допоможе схуднути

Зокрема, дієтолог Тетяна Миненко зазначає, що з точки зору дієтології, мед – це, по суті, той самий цукор

«Заміна цукру медом для людей, що, наприклад, худнуть, не допоможе їм позбавитися зайвих кілограмів», – говорить Тетяна.

У високоякісних сортах меду близько 75% простих цукрів. Глюкози, як правило, менше (35%) ніж фруктози (40%). Їх співвідношення дуже впливає на фізичні властивості меду. Зі збільшенням кількості глюкози підвищується здатність до кристалізації, а від фруктози він солодший на смак.


Тетяна Миненко, фото з її архіву

Малюкам мед протипоказаний

Мінеральні речовини становлять менш як 1% у складі меду – у середньому 0,17%. У медах темного кольору їх більше – це підвищує їхню харчову цінність. Найбільше в меді калію, далі йдуть кальцій, натрій, фосфор, магній. Корисними для організму людини є вітаміни групи B, а також аскорбінова кислота – вітамін С.

«Якщо говорити з точки зору педіатрії, то категорично не можна давати мед дітям до року через ризик захворіти на ботулізм. У самому меді бактерії ботулізму не розмножуються, проте потрапивши в шлунок дітей, починають працювати. Тому знайомити малюків з медом краще розпочинати після року. А ще краще – після трьох років, адже мед – це ж, знову таки, по суті, цукор», – наголошує дієтолог.

Допоможе при нічному кашлі

Щодо користі меду, то є клінічно доведені факти його лікувальної дії.

«Американські лікарі клінічно довели, що під час кашлю, а особливо сухого та нічного, чайна ложка меду на ніч або чай з чайною ложкою меду можуть допомогти полегшити стан хворого. Але в такому випадку варто уважно поставитися до правильного вибору меду: він має бути справжнім, а не цукровою підробкою», – наголошує Тетяна Миненко.

Має енергетику бджоли

Пенсіонерка Лариса Козленко з Боярки Фастівського району, що на Київщині, понад пів століття вивчає та практикує нетрадиційну медицину. В юності Лариса здобула освіту медсестри в Обухівському медичному училищі. Але разом зі знаннями доказової медицини жінка завжди цікавилася цілющою силою природи.

«Бабуся в дитинстві розповідала, як і коли збирати лікарські рослини, аби вони принесли користь, від якої недуги яка квітка допомагає. Уже дорослою я закінчила низку курсів і отримала докладні знання. А ще завжди мала внутрішнє чуття – як і чим можу допомогти людині», – ділиться пенсіонерка.


Лариса Козленко, фото з її архіву

Серед чималої кількості її методик є рецепти, у яких цілителька використовує мед. Проте, каже, його треба вживати обережно та підходити до призначень індивідуально.

«Різні люди сприймають мед по-своєму. Бджола – велика трудівниця, тому він корисний навіть на енергетичному рівні. Ще моя мама мене вчила, що краще з’їсти ложечку меду, аніж купований смаколик. Адже ми ніколи не знаємо, з яким настроєм і якими думками людина була, коли виробляла магазинні ласощі. Може, вона плакала? Цю енергетику передасть і продукт», – каже жінка.

Треба враховувати вік

Вона додає, що мед має у своєму складі комплекс корисних речовин. Але треба враховувати вік людини та стан її здоров’я перед тим, як рекомендувати їй цей продукт.

«Вживання меду натщесерце може стати додатковим навантаженням на підшлункову, тому я не раджу починати ранок з меду. Краще його з’їсти під час прийому їжі. Хтось каже: з’їв пів склянки меду – почалася тахікардія. Звичайно, таку кількість за один раз не варто споживати. Краще починати з маленької кількості, наприклад, по пів чайної ложки тричі на день. І, звичайно, слідкувати за самопочуттям. Добре діє полоскання хворого горла розчиненим у воді медом. Поєднання з часником – також дасть хороший ефект. Ще наші пращури прикладали мед до наривів і ран», – ділиться цілителька.

Проте вона наголошує, що важкі захворювання потребують обов’язкової консультації лікаря.

Як обрати якісний мед 

У продажу часто можна натрапити на мед-підробку. Фальсифікатори розбавляють його патокою, сиропом, цукром. Відрізнити справжній мед від підробки іноді складно навіть фахівцеві. Але все ж існують ознаки, які дозволяють обрати якісний мед. 

Згідно з ДСТУ 4497:2005, «мед натуральний» має термін придатності два роки. Зауважте, що один літр зрілого меду має важити приблизно 1,4 кілограма. У якісного меду не побачите процесів бродіння або розшарування.

Під час купівлі зверніть увагу на консистенцію продукту. Якщо мед кристалізується, то це одна з ознак натуральності. Продукт мутніє, світлішає та стає густим. Відбувається це в різні терміни, усе залежить від сорту меду й умов зберігання. Тільки акацієвий мед майже не кристалізується або кристалізується повільно (за що особливо цінується), і може залишатися рідким до двох років. Якщо квітковий мед не кристалізується до пізньої осені – це підробка або мед піддавався термічній обробці. 

Недобросовісні пасічники можуть згодовувати бджолам цукровий сироп. Комахи його ферментують і випарюють, як і квітковий нектар, але цілющих властивостей такий мед не матиме.

Шар на поверхні меду у вигляді білої піни або ж мармурові, білі плями в закристалізованому меді біля бічних стінок посудини дехто вважає чужорідними домішками. Насправді такий шар утворюється під час фасування рідкого, свіжовідкачаного меду: пухирці повітря виходять на поверхню, а частина їх збирається біля стінок. Це ознака високоякісного меду, який фасували без розігрівання.

Хороший мед завжди злегка дере горло своєю терпкістю. У меді не повинно відчуватись кислинки. Вона буде ознакою незрілого або зіпсованого продукту. Краплю хорошого меду можна розтерти пальцями, а речовина з добавками зіб’ється в крихти. 

Для перевірки меду вдома можна скористатися простими хімічними дослідами. Слід розвести чайну ложку меду в половині склянки гарячої води: низькоякісний не розчиниться повністю, а якщо влити в отриману рідину трошки спирту, вона ще й стане каламутною. Розчин справжнього меду залишається прозорим (виняток – мед з хвойних дерев). До речі, усі домішки спливуть або осядуть, якщо ви візьмете для перевірки дистильовану воду. До цієї суміші можна капнути йоду – якщо продавець підмішав крохмаль, вона посиніє. А під час додавання оцту можуть піти бульбашки – явні ознаки того, що в мед потрапила крейда.

Натуральний мед рекомендують зберігати при температурі не вище 20°C у щільно закритій тарі, найкраще підходить скляна або керамічна. Приміщення має бути сухим та захищеним від прямих сонячних променів. При нагріванні меду до 60°C і вище корисні ферменти починають руйнуватися. Проте науковці спростовують думку про те, що після термічної обробки в медові підвищується вміст шкідливого канцерогену. Насправді продукт втратить частину корисних речовин, але шкідливим не стане.

Читайте також: Полтавка вирощує 80 сортів винограду.

Авторка: Світлана Шевчук, головне фото: agropolit.com