Доплата до пенсії, отримання пенсійного посвідчення, відмова від статусу ВПО: відповіді на пенсійні питання

На питання внутрішньо переміщених осіб під час прямої лінії відповіла заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Олена Зорка. Публікуємо третю, завершальну, частину з цього циклу. 

Я жителька Херсона. Через руйнацію житла була змушена виїхати з території України. З червня 2022 року не отримувала належну мені пенсію у зв’язку з окупацією, а потім у зв’язку з виїздом. У липні цього року оформила довіреність у посольстві України в Румунії для отримання моїм представником у Херсоні пенсії у відділенні Укрпошти. Мій представник поінформував, що йому було відмовлено в отриманні через блокування моєї пенсії Пенсійним фондом, який вимагає моєї особистої присутності. Прошу надати інформацію та допомогу у вирішенні цього питання.

У разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль виплата пенсії припиняється.

Заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. 

У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено, заява про поновлення пенсії та документи, необхідні для поновлення пенсії, особами, які у зв’язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, можуть надсилатись поштою. Для поновлення пенсії до заяви додаються:

  • копії документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання за кордоном (з перекладом);
  • оригінал документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
  • копія паспорта громадянина України.

Додані до заяви копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України, або нотаріально.

Я переселенка з Херсонської області. Хочу запитати, чому в мене не було доплати до пенсії? У квітні всім моїм друзям і родичам доплата була. 

З 1 квітня 2023 року без додаткових звернень  був проведений перерахунок пенсій тим особам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати й на 1 березня поточного року мали:

  • не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
  • після призначення (перерахунку) пенсії по плинності часу минуло два роки.

У разі недотримання зазначених умов підстав для проведення перерахунку пенсій в автоматичному режимі не було.

До вас звертається отримувачка пенсії за втратою годувальника, яка зареєстрована в Маріуполі. До  24 лютого 2022 року я проживала в місті разом з дітьми. Мій чоловік помер 17 березня 2022 року й лише 16 травня 2023 року я змогла звернутися за пенсією, яку мені призначили з дня звернення.

На момент звернення набув чинності Закон № 2981–ІХ «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії». Тож пенсію мені мали призначити з дати смерті чоловіка, незалежно від дати звернення. На які законодавчі акти й нормативно-правові документи спиралися при нарахуванні з дня подання заяви?

— Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення по неї. При цьому пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника. Саме ця норма закону й була врахована при винесенні рішення про призначення вам пенсії.

Ви слушно зауважуєте на змінах, які були внесені Законом № 2981–ІХ від 20.03.2023 щодо наявності права на призначення пенсії з дня, що настає за днем смерті годувальника.  

Для реалізації свого права вам необхідно звернутися до будь-якого органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою. Однак зміна строку призначення пенсії може призвести до зміни її розміру у зв’язку з урахуванням іншого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески.

Братові 55 років, він має право виходити на пенсію через так звану «гарячу» професію. Зараз він служить у ЗСУ, збирати довідки особисто не може. Чи можна оформити на когось генеральне доручення, щоб їх зібрала інша людина? Як йому взагалі оформити пенсію? 

Для органів Пенсійного фонду суттєвим є подання саме заявником заяви на призначення пенсії та необхідних для цього документів, у тому числі уточнювальної довідки про пільговий характер роботи. Зазначені документи можуть бути отримані в порядку, визначеному законодавством, у тому числі через уповноважених осіб.

Я переселенка з Херсона, зараз перебуваю в Миколаєві. Хочу поміняти пенсійне посвідчення на нове. Чи можливо це зробити в Миколаєві, що для цього потрібно?

— Так, замінити старе пенсійне посвідчення на нове можливо. Для цього потрібно звернутися до органу Пенсійного фонду з необхідними для цього документами: паспортом, ідентифікаційним кодом, фотокарткою. 

На підставі цих документів буде сформована анкета-заява на виготовлення паперового пенсійного посвідчення з подальшим його виготовленням. 

Я внутрішня переселенка з 2014 року, з Луганська. Маю 12 років стажу за списком 2 та три роки ПТУ. Тож стаж за списком 2 15 років та загальний стаж  35 років. Пільговий стаж відпрацювала до 2000 року. Свідок, який може це підтвердити лише одна людини. Інші вже померли. З документів на руках маю лише трудову книжку. Усі інші документи не маю можливості взяти, архіви вже, мабуть, знищені окупантами. Як мені вийти на пільгову пенсію у 55 років?

Для оформлення пільгової пенсії існує два шляхи:

  • надається уточнювальна довідка про пільговий характер роботи;
  • якщо підприємство, на якому ви працювали, ліквідоване без визначення правонаступника, документи розглядаються на комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. 

Підтвердження пільгового характеру роботи на підприємствах, розташованих на тимчасово окупованій території, показами свідків не передбачена.

Якщо ВПО був у Пенсійному фонді у квітні цього року, усе одно треба проходити ідентифікацію?

Відповідно постанови № 837 Кабінету Міністрів України від 08.08 2023 року до 31.12 2023 року органи Пенсійного фонду України не припиняють виплати пенсій.

Я пенсіонерка в статусі ВПО з 2014 року. Ніяких виплат для переселенців не отримую. Давно хочу позбутися цього статусу, він ускладнює моє життя постійні ідентифікації тощо. Він мені не потрібен, я дев’ять років живу на підконтрольній території України. Придбала житло на Київщині, зареєструвалась у ньому. Я звичайна мешканка Київської області. Коли у 2017 році я звернулася до органів Пенсійного фонду й повідомила, що хочу відмовитися від статусу ВПО, мене запевнили, що в цьому випадку припиняться пенсійні виплати. Адже підставою для їх нарахування є пенсійна справа, але оскільки вона залишилась у Донецьку, то її замінює довідка ВПО. У разі відмови від статусу зникає підстава для пенсійних виплат. Це замкнене коло, абсурд. Можливо, уже є певні зміни? І в разі відмови від статусу ВПО, чи не припиняться мої пенсійні виплати?

— Визначення статусу внутрішньо переміщеної особи належить до компетенції органів соціального захисту населення. Для врегулювання цього питання потрібно звернутися саме до уповноваженого органу.

Одночасно зазначаємо, що згідно з постановою № 637 (зі змінами) Кабінету Міністрів України від 05.11.2014, виплата пенсій здійснюється внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які подали заяву про відмову від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи й зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження.

Я з 2017 року прописаний у Києві у власній квартирі, маю штамп у паспорті. Чи потрібно мені мати статус ВПО для виплати пенсії? У 2018 році я відмовився від статусу за власним бажанням і пенсію перестали виплачувати, пояснивши це тим, що для виплати моєї пенсії необхідний обов’язковий статус ВПО.

Так, дійсно у 2018 році в разі відмови від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи виплата пенсії припинялася.

Однак постановою № 788 КМУ від 21.08.2019 були внесені зміни до постанови № 637 від 05.11.2014, згідно з якими виплата пенсій здійснюється внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які подали заяву про відмову від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи й зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження.

Для вирішення питання поновлення виплати пенсії вам необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою.

Ми з бабусею перебуваємо в Італії. Бабусю вивезли з окупації з правого берега Херсонської області. Вона вдома отримувала пенсію не на картку. Зараз її зробити в нас можливості немає. Яким може бути вирішення цього питання?

  У разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль виплата пенсії припиняється.

Заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. 

У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено, заява про поновлення пенсії та документи, необхідні для поновлення пенсії, особами, які у зв’язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, можуть надсилатись поштою. Для поновлення пенсії до заяви додаються:

  • копії документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання за кордоном (з перекладом);
  • оригінал документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
  • копія паспорта громадянина України.

Додані до заяви копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України, або нотаріально.

Першу частину прямої лінії читайте за посиланням, другу – за посиланням.

Автори: Тамара Тисячна, Сергій Чернявський, фото: freepik