Перерахунок пенсій чорнобильцям, ідентифікація через відеоконференцзв’язок, виплата заборгованої пенсії: відповіді на пенсійні питання

Внутрішньо переміщені особи на новому місці проживання стикаються з низкою питань щодо оформлення, перерахунку чи поновлення пенсійних виплат, які потребують роз’яснень. Під час прямої лінії на деякі запитання переселенців відповіла заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Олена Зорка.


фото з архіву Олени Зорки

Публікуємо другу частину запитань-відповідей з прямої лінії. 

Я ліквідатор аварії на ЧАЕС І категорії, маю ІІІ групу інвалідності. Хотіла, щоб мою пенсію перерахували за законом, який був ухвалений і підписаний Президентом. Ті, хто звертався до Пенсійного фонду в Херсоні усім перерахували. І в них пенсії сягають від 13 тисяч гривень і вище. Але я не можу туди поїхати через постійні обстріли. Повинні були зробити перерахунок у грудні 2022 року, потім — у січні там теж були якісь надбавки. У березні додали трохи — і все. Усім перерахували в травні, повиплачували по 37 тисяч за попередні місяці та пенсію підвищили. 

Відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, з 1 січня 2022 року, з 1 грудня 2022 року та з 1 березня 2023 року особам з інвалідністю з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС були проведені перерахунки пенсій.

Для вирішення питання вашого пенсійного забезпечення, у тому числі щодо складових пенсійної виплати, радимо звернутися до органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку. Таке звернення може бути письмовим (через направлення відповідного листа до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за адресою: м. Херсон, вул. 28-ї Армії, 6) або засобами електронного зв’язку в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України: htpp://portal.pfu.gov.ua. 

Однак варто зауважити, що згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» максимальний розмір пенсії, з урахуванням надбавок, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На сьогодні прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2093 гривні, відповідно максимальний розмір пенсії — 20 930 гривень.

Поясніть, будь ласка, чи буде застосовуватися для ідентифікації відеоконференцзв’язок. Як це відбуватиметься? Хто буде викликати й за яких умов, про що буде розмова? У постанові сказано, що можна пройти ідентифікацію в особистому кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ з допомогою «Дія.Підпис». Виходить, я сама можу пройти цю ідентифікацію?

Органи Пенсійного фонду України можуть забезпечити проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв’язку з дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв’язку надаються документи, що посвідчують особу. 

До фізичної ідентифікації прирівнюється:

  • авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного застосунку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
  • посвідчення відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.

Пенсійний фонд України не виконує рішення суду: заборгував мені пенсію за два роки й не виплачує. Будь ласка, скажіть, коли виконаєте рішення суду і я отримаю свою пенсію?

— Виплата сум нарахованих пенсій внутрішньо переміщеним особам за минулий період, у тому числі нарахованих на виконання рішень суду, здійснюється на умовах окремого порядку, затвердженого постановою № 1165 Кабінету Міністрів України від 10.11 2021 року.

Облік сум пенсійних виплат, які підлягають виплаті відповідно до вимог порядку № 1165, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких особи перебувають на обліку. 

Визначені в порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набули законної сили, проводяться отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року.

Для вирішення питання, коли саме ви отримаєте суму нарахованих коштів, радимо звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку, як одержувача пенсії.

Я внутрішньо переміщена особа з міста Херсон, зараз проживаю у Вінницькій області. Якщо в травні в мене було тимчасове припинення трудових відносин (з роботи мене не звільнили, але й нічого не платили), чи зараховується мені страховий стаж за цей період? 

— Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж — період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (який стягується з мінімальної заробітної плати). Відсутність інформації в системі персоніфікованого обліку щодо сум нарахованої вам заробітної плати й відповідно сплачених страхових внесків, не дає підстав для врахування цього періоду до страхового стажу. 

Якщо отримуватиму лише 2/3 своєї зарплати, чи буде мені рахуватися страховий стаж? 

Якщо сума нарахованої зарплати буде не менша, ніж мінімальна заробітна плата й з неї будуть сплачені страхові внески, то до страхового стажу будуть враховані повні місяці. У разі нарахування зарплати в розмірі меншому, ніж мінімальний, до страхового стажу будуть враховані періоди, розраховані пропорційно сплаченим внескам.

Я переселенець з Макіївки Донецької області. У Броварах мешкаю з 2016 року. Як підтвердити пільговий стаж за підземну гірничу роботу та зарплату, що нараховувалась на шахті до 2021 року? Як підтвердити працю на підземних та відкритих гірничих роботах в росії до 24 лютого 2022 року? Віддав до Пенсійного фонду документи, але там їх до розгляду не приймають.  

19 червня 2023 року для України припинена дія Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року. Враховуючи зазначене, до страхового стажу при визначенні права та розміру пенсії зараховуються періоди роботи (служби) на території РРФСР по 31 грудня 1991 року. Інші періоди роботи, що тривали на території росії, до страхового стажу не зараховуються.

Щодо підтвердження пільгового стажу, то існує Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсій (він затверджений постановою № 18–1 правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р.). 

Цей порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, установлену для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника. 

Якщо підприємство не ліквідоване, має бути надана уточнювальна довідка, в якій буде вказано, зокрема: 

  • періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; 
  • професія або посада, характер виконуваної роботи; 
  • розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до яких включається цей період роботи; 
  • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Якщо підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

      Щодо підтвердження заробітної плати, варто зауважити, що по 30 червня 2000 року вона підтверджується виключно первинними документами (розрахунково-платіжними відомостями, особовими рахунками тощо), з 1 липня 2000 року — за даними, що є в системі персоніфікованого обліку. 

Я отримала статус ВПО у 2015 році. Переїхала з Криму. На той час я отримувала пенсію з 2008 по 2014 рік. У 2015 році переїхала до сестри в Київ, пенсію не отримувала. Зараз хочу відновити виплати, але для цього потрібна паперова пенсійна справа. Ніхто мені не підказав тоді, що її треба забрати. Сподівалася, що переїжджаю ненадовго. 

 — При переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці пенсійна справа одержувача пенсії пересилається за його новим місцем проживання.

З  2015 до 2022 роки у вас була можливість звернутися до органів Пенсійного фонду із заявою про запит пенсійної справи за новим місцем проживання, однак ви нею не скористалися. На сьогодні витребувати пенсійну справу з Криму не вважається за можливе, відповідно відсутні підстави для проведення виплати пенсії.

— Як пройти ідентифікацію особи пенсіонеру, який перебуває за кордоном?

— Органи Пенсійного фонду України можуть забезпечити проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв’язку з дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв’язку пред’являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінцифри.

До фізичної ідентифікації прирівнюється:

  • авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного застосунку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
  • посвідчення відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.

Я переселенка з Херсонської області. Мені 63 роки. Через два місяці маю виходити на пенсію. Від мене вимагають довідку про те, що я в органах соціального захисту не отримувала соціальної допомоги. Як мені бути, якщо та частина Херсонщини зараз перебуває під окупацією? Мені сказали, що моє відділення соцзахисту могло евакуюватися на підконтрольну Україні територію. Де його шукати?

  Це правильна вимога для осіб, які виходять на пенсію після досягнення 60 років. Це є необхідним для запобігання подвійних виплат (в органах Пенсійного фонду та соціального захисту). Щодо надання інформації про евакуацію органу соцзахисту вам краще звернутися на гарячу телефонну лінію Мінсоцполітики (за номером 1547) або зателефонувати на урядову лінію (за номером 1545).

Також ви можете звернутися до органу Пенсійного фонду України, надавши заяву про призначення пенсії (й усі необхідні для цього документи) та заяву про надання допомоги щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Першу частину запитань-відповідей з прямої лінії з пенсійних питань читайте за посиланням.

Автори: Тамара Тисячна та Сергій Чернявський, головне фото: elements.envato.com