Поновлення виплати пенсій, ідентифікація особи, підтвердження пільгового стажу: у Пенсійному фонді України відповіли на запитання переселенців

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають чимало запитань щодо пенсійного забезпечення: призначення пенсії, перерахунок, отримання різноманітних довідок, ідентифікація особи тощо. Під час прямої лінії на деякі запитання переселенців відповіла заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Олена Зорка.


Фото з архіву Олени Зорки

— Я внутрішньо переміщена особа й працюю вчителем. Маю 43 роки неперервного стажу. Зараз працюю в Києві, до того жила в нині тимчасово окупованій Чаплинці Херсонської області. Оформила пенсію за віком у травні цього року. Але мені не нарахували одноразову грошову допомогу в розмірі десяти пенсій у зв’язку з тим, що немає можливості надати всі документи. Я не можу їх отримати з окупованої території. Вимагають надати довідку про грошові нарахування до 2000 року по кожному періоду праці. Як мені бути в цій ситуації й чи є можливість вирішити це питання?

— Для того, щоб отримати грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій, мають бути виконані кілька умов, зокрема:

  • наявність 30 років страхового стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Факт роботи (з виключенням періодів перебування у відпустках по догляду за дитиною, додаткових відпустках без збереження заробітної плати тощо) має бути підтверджений документально;
  • робота має тривати в закладах та установах державної або комунальної форми власності;
  • на день досягнення пенсійного віку особа має перебувати на посаді, що дає право на виплату грошової допомоги.

У разі дотримання зазначених вище умов та після надходження інформації про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування станом на дату ухвалення рішення про призначення пенсії, вам мають нарахувати вказану допомогу.

Довідка про заробітну плату за період до 1 липня 2000 року потрібна для вирішення питання можливості збільшення призначеного розміру пенсії, однак ця довідка не впливає на визначення права щодо нарахування грошової допомоги.

— Я зараз проживаю в Черкасах, переїхав сюди у 2022 році. Але був прописаний у Криму до 2014 року. Після анексії півострова я отримував там пенсію. Тепер звернувся до Пенсійного фонду в Черкасах із заявою про переведення мені пенсії. Але мені повідомили, що потрібен оригінал пенсійної справи, яка знаходиться в Криму. Без неї пенсію тут мені призначити знову й виплачувати не можуть. Порадили звернутися до суду, щоб встановили розмір пенсії. Я так і зробив. Суди, у тому числі й апеляцію, я виграв. Але в Пенсійному фонді відмовляються виконувати рішення суду та вимагають оригінали документів. 

— При переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці пенсійна справа одержувача пенсії пересилається за його новим місцем проживання.

З 2014 до 2022 року у вас була можливість звернутися до органів Пенсійного фонду із заявою про запит пенсійної справи за новим місцем проживання, однак ви нею не скористалися. На сьогодні витребувати пенсійну справу з Криму не вважається за можливе, відповідно відсутні підстави для проведення виплати пенсії.

Щодо виконання судових рішень хочу поінформувати, що рішення суду, які набули законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду в межах покладених зобов’язань. Оскільки ви не повідомили, що саме зобов’язано судовим рішенням вчинити органу Пенсійного фонду, надати відповідь по суті неможливо.

— Я переселенка з Донецької області, з тимчасово окупованої території міста Єнакієве. Пенсія за віком мені призначена з червня 2020 року. Пенсію мені нарахували, але перший раз я її отримаю в серпні. Хочу дізнатися, де я можу отримати накопичені за три роки виплати? Мені сказали, є якась черга, а де вона — я не зрозуміла. 

— Механізм виплати пенсій, які не виплачені за період до місяця відновлення їх виплати (у вашому випадку — до серпня 2023), внутрішньо переміщеним особам визначено порядком, затвердженим постановою № 1165 Кабінету Міністрів України від 10.11.2021. 

Облік сум пенсійних виплат, які підлягають виплаті, відповідно до вимог порядку № 1165, ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких особи перебувають на обліку. 

Визначені в порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набули законної сили, проводяться отримувачам, яких внесено до переліку станом на 1 січня відповідного року.

Сума нарахованої вам пенсії з дати її призначення до серпня 2023 року підлягає виплаті коштом державного бюджету за окремою бюджетною програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік.

Я хотіла б перейти на пенсію чоловіка. Він помер у 2013 році. Територія, де ми жили, окупована. У Пенсійному фонді робили запит на Слов’янськ і сказали, що не знають, де паперова пенсійна справа мого чоловіка. Він отримував пенсію з 1997 року, був шахтарем. 

Для переведення вас на пенсію в разі втрати годувальника потрібно звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України, надавши відповідну заяву. До заяви додаються документи:

  • що посвідчують особу (паспорт);
  • що засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
  • свідоцтво про смерть годувальника та документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім’ї з померлим годувальником.

Оскільки ваш чоловік був одержувачем пенсії, перевести вас на пенсію в разі втрати годувальника можна буде за матеріалами його електронної пенсійної справи.

 Працюю викладачем у виші. Наскільки мені відомо, для педагогічних працівників є допомога в розмірі десяти пенсій. Чи існує ще вона? 

Так, виплата грошової допомоги в розмірі десятимісячних пенсій існує. Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», право на її виплату мають особи, які працювали на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.  

Перелік закладів і установ освіти, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою № 909 Кабінету Міністрів України від 04.11.1993. 

Вказаним переліком передбачені, зокрема, вищі навчальні заклади І–ІІ рівнів акредитації, професійно-технічні навчальні заклади. Вищі навчальні заклади IV рівня акредитації зазначеним переліком не передбачені, відповідно підстав для виплати грошової допомоги у розмірі десяти пенсій немає.

Коли можна отримати пенсійне посвідчення, а не папірець? 17 лютого призначена ІІІ група інвалідності пожиттєво. 

Для виготовлення пенсійного посвідчення вам необхідно звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України, надавши паспорт, документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків та фотокартку. На підставі наданих документів буде сформована анкета-заява на виготовлення паперового пенсійного посвідчення з подальшим його виготовленням.  

Мене звати Світлана, я інвалід ІІ групи. Я з Херсона, зараз як внутрішньо переміщена особа мешкаю в Одесі. У мене закінчується термін дії довідки про інвалідність. МОЗ продовжило її дію на період воєнного стану. Чи правильно я розумію, що не потрібно йти на перекомісію зараз?

— Згідно з нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію за інвалідністю й в яких термін припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення.

Термін дії воєнного стану  в Україні по 16.11.2023, відповідно, виплати пенсій за інвалідністю без довідок МСЕК будуть продовжуватись по 16.05.2024.

В інтернеті було написано, що з 1 вересня пенсіонери, які перебувають за кордоном, повинні пройти ідентифікацію. Чи можна її пройти зараз? Я зараз у Києві й можу її пройти. 

— Зобов’язання обов’язкової фізичної ідентифікації пенсіонерів через тимчасове перебування за кордоном чинним законодавством не передбачено.

 Водночас згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою № 1596  Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 (далі — порядок № 1596), якщо суми пенсії не були отримані особисто одержувачем і банком протягом року не проводилася фізична ідентифікація особи, уповноважений банк повідомляє про це відповідному органу Пенсійного фонду України.

Якщо ідентифікація та верифікація особи не відбулася протягом року, орган Пенсійного фонду України припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок банку.

Таким чином необхідність проведення ідентифікації одержувача пенсії органами Пенсійного фонду України може виникати, зокрема, у разі отримання від уповноваженого банку відповідного повідомлення. 

Якщо ви зараз перебуваєте в Києві, а надалі плануєте виїхати за кордон, то для з’ясування питання подальшої виплати пенсії можете звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) органу Пенсійного фонду України.

Автори: Тамара Тисячна, Сергій Чернявський, головне фото: lexinform.com.ua

Читайте також: У Мінветеранів відповіли на запитання військових-переселенців.