Делікатеси в домашніх умовах: в’ялені томати, перці і сливи

Пікантні в’ялені помідори, перці, а також сливи використовують для приготування бутербродів, додають до випічки, салатів. Навіть звичайний омлет або домашня піца набудуть італійського звучання з такими складниками. Пропонуємо універсальний рецепт в’ялення, маринування та зберігання делікатесів у домашніх умовах.

Нарізання

Для в’ялення підійдуть стиглі томати, перці та сливи. Помідори краще обирати середніх розмірів. Адже дуже маленькі після сушіння перетворяться на зовсім мініатюрні, а великі будуть довго сохнути і не матимуть однорідної консистенції. Ідеальними будуть сорти й гібриди типу «сливка». Хоча смачно приготувати можна будь-які. Помиті томати необхідно розрізати надвоє (більші можна на три частини), видалити залишок плодоніжки.

Перець для в’ялення краще обрати товстостінний, інакше у висушеному вигляді у нього залишиться лише тонка шкірочка. Різати перець можна довільно, але трикутні продовгуваті скибочки виглядатимуть найкраще.

Сливи необхідно обрати такі, в яких добре відділяється кісточка. Їх розрізають навпіл, дуже великі — на чотири частини.

Сушіння

В Італії томати висушують прямо на сонці. Цьогоріч температура наприкінці літа і в Україні була схожа до сицилійської. Теоретично сушити можна і на сонці. Але перевірений варіант — сушарка-дегідратор. Проекспериментувати можна й у духовій шафі на низькій температурі з привідчиненими дверцятами. Але спеціальні сушарки мають обдув, який виводить вологу, дегідрує. 

Підготовлені помідори розкладають в один шар зрізом догори на спеціальні дека сушарки. Зверху обов’язково слід посолити кожен шматочок. Інакше вже на перших годинах сушіння на зрізі утвориться шкірочка, яка не дозволить випаруватися волозі з середини кожного шматка. Оптимальна температура — 50-60 градусів. 

Процес триватиме 8-12 годин. Через 5-6 годин варто перевіряти томати і забирати ті, що вже висохли. Адже висушування може відбуватися нерівномірно: менші томати будуть готові швидше. Різні сорти помідорів також по-різному себе будуть поводити. Готові помідори досить сухі, з них не виділяється рідина, якщо їх згинати. Водночас вони повинні залишатися достатньо еластичними. Якщо пересохнуть, їх потрібно на 10 секунд занурити в киплячу воду.

Аналогічним чином висушують болгарський перець. Сливи замість солі можна посипати цукром, або полити медом. Різні овочі краще сушити окремо. Висушені можна зберігати в холодильнику до маринування.

Маринування

Найкраще для маринування і зберігання делікатесів використовувати невеликі скляні банки ємністю 200-250 мл. Адже після сушіння продукти значно зменшаться в розмірі.

Знадобиться часник, олія (оливкова або соняшникова рафінована), спеції та трави (наприклад, суміші «Прованська» чи «Італійська»).

У стерилізовані банки викладають висушені томати (або перці, сливи), кожен шар посипають спеціями та перекладають тонкими слайсами часнику. Коли баночка наповниться, заливають все гарячою, але не кип’яченою олією. Закривають кришкою. Дають охолонути і переносять на зберігання в холодильник. Через 5-7 днів можна куштувати.

Зберігається така заготовка до наступного сезону. Після того, як з’їли в’ялені томати, перці чи сливи, запашну олію, що залишилася, можна використати для салатів або приготування соусів.

Читайте також: Консервація овочів: взимку буде смачно

Авторка: Світлана Шевчук