Транспорт, продукти та алкоголь найбільше подорожчали з початку року

З початку року темпи зростання цін пришвидшились на 18,2%, а за рік інфляція сягнула 22,2%. Такі дані оприлюднила Державна служба статистики України.

Таке зростання темпів інфляції пов’язане насамперед з повномасштабною війною та тимчасовою окупацією окремих територій, як наслідок відбулись порушення ланцюгів постачання, руйнування виробничих потужностей та інфраструктури, збільшення виробничих витрат, значна вимушена міграція населення, коригування офіційного курсу гривні до долара США тощо.

Найбільше з початку року подорожчав транспорт – на 40,4%. Зокрема, вартість палива і мастила зросла аж на 77,7%, тож транспортні послуги загалом зросли на 32,1%.

На другому місці за зростанням цін – продукти харчування (28,9%). Зокрема ціни на овочі зросли на 101,6%, хліб і хлібопродукти – на 36,9%, рибу і продукти з риби – на 32,5%, макаронні вироби – на 29%, масло – на 25,1%. Найменше в цій категорії інфляція торкнулася яєць (їхня вартість зросла всього на 8,2%) та соняшникової олії (8,1%).

Третє місце за темпами інфляції зайняли алкогольні напої та тютюнові вироби – ціни зросли на 19,9%.

Ціни на побутову техніку, меблі, предмети обстановки та домашній текстиль зросли на 16,2%.

Зростання інфляції спостерігається також у таких категоріях: ресторани та готелі (16,4%), освіта (16,1%), медичні товари та послуги (13,6%), телефонний зв’язок (12,2%), відпочинок і культура (10,8%).

Найменше від інфляції постраждали тарифи на житлово-комунальні послуги – вони загалом зросли всього на 3,6%. Цьому сприяла зокрема фіксація тарифів на газ, тепло і світло.

Єдина категорія, в якій з початку року спостерігається зменшення цін – це одяг і взуття (інфляція з початку року становить мінус 2,6%).

За прогнозом НБУ, інфляція прискорюватиметься до кінця поточного року та почне знижуватися на початку 2023 року. Проте ризики посилення інфляційних процесів залишаються значними через високу невизначеність з тривалістю війни.

Читайте також, звідки до України везуть фрукти через тимчасову окупацію частини південних та східних регіонів.