Кавуни з Азербайжану, перці з Туреччини – звідки до України їдуть овочі та фрукти

Окупація Херсонської та частини Запорізької областей суттєво вплинула на ринок овочів та фруктів в Україні. І хоч сьогодні є можливість придбати і помідори, і перці, і черешні і вже з’явились кавуни, їхній шлях до прилавків ринків та супермаркетів виявився геть іншим, ніж минулого року.

Так, на столичних ринках і в супермаркетах болгарського перцю було вдосталь ще з весни. Однак ціна не радувала – 140 грн за кілограм. Нині можна знайти пропозицію за 120 грн. Високу ціну продавчині пояснюють просто: їде з-за кордону. А саме – з Туреччини та Іспанії. Трохи дешевший вітчизняний перець – по 80 грн за кілограм.

Присутні на прилавках і помідори кількох видів. Замість Херсонщини їх поставляє найбільший в Україні Уманський тепличний комбінат та господарства Дніпропетровщини. Мелітопольську черешню замінили ягоди з Вінниччини та Одещини. Продавчині на ринках припрошують купувати та запевняють, що вони такі ж солодкі та смачні, як і з Мелітополя.

Альтернативою херсонським кавунам стали ягоди з Азербайжану, Туреччини та української Одещини варістю 35-45 грн за кілограм. На запитання, чи будуть вони дешевшими, продавчиня на одному зі столичних ринків відповідає: «Будуть. Після війни».

Як зазначила в коментарі «Пенсійному кур’єру» аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин, на даний момент найбільше відчутна для українського ринку овочів окупація Херсонської області. Адже в даному регіоні в мирні часи вирощувалося найбільше овочів в порівнянні з іншими областями – 14% від всього врожаю. При цьому найбільший внесок Херсонщина робила у вирощування помідорів, огірків та цибулі. Кожен третій вирощений в Україні помідор був вирощений на Херсонщині, частка огірків та цибулі в загальній структурі українського виробництва складає по 12%.

«Щодо фруктів, то їх вирощують більш-менш рівномірно по всій території України. Зараз спостерігається не лише часткова окупація територій, а й значний виїзд українців за кордон подалі від війни. Таким чином, скорочуються не лише обсяги виробництва, а й внутрішній фонд споживання. Тому не варто очікувати дефіциту традиційних для українців фруктів. Виключення можуть становити баштанні культури, частка вирощування яких в Херсонській області становить 38% в загальноукраїнських обсягах і які навряд чи вдасться компенсувати», – каже аналітикиня.

Світлана Литвин зазначає, що, цього року українці мають обмежену пропозицію ранніх овочів і це пов’язано зі скороченням імпортних поставок. Зазвичай першими на український ринок починають надходити огірки та помідори від турецьких постачальників. Основні обсяги поставок припадали на лютий, березень та квітень. Однак цієї весни російські війська заблокували українські порти, що зупинило поставки через море. Зараз частково продукція надходить через західні кордони України, однак вартість такої доставки значно вища, та й кількість завезеної продукції менша в порівнянні з обсягами поставок через порти, що одразу позначається на ціні.

«Однак в даному випадку буде рятувати специфічна структура виробництва овочів в Україні. 85% всієї вирощеної овочевої продукції вирощується в господарствах населення і лише 15% – промисловими господарствами. А українці на своїх присадибних ділянках в інших регіонах України будуть точно вирощувати овочі і, швидше за все, навіть збільшать насадження. Виключення становитимуть лише населення, які змушені були тимчасово виїхати зі своїх домівок через активні військові дії. Окрім того, надходять повідомлення, що і невеликі підприємства/фермерські господарства частково переходять на вирощування овочів, розуміючи, що буде підвищений попит на них», – зазначає експертка.

Нагадаємо, попри війну українцям вистачить цукру і для його дефіциту немає жодних передумов.