З висіванням насіння не варто поспішати

Городники, які самостійно вирощують розсаду овочів, готуються до цього завчасно. Ще з осені купують насіння, а після зимових свят починають готувати тару й ґрунт для розсади. Проте поспішати з висіванням не варто радить читачка Соціальної інформаційної платформи Валентина Кондратюк з Літина, що на Вінниччині.

«Зимовий день короткий, часто похмурий. А в нинішній ситуації не можна бути впевненою в можливості досвічувати розсаду лампами. Тому я ніколи не поспішаю з висіванням, хоча, зізнаюся, стримувати себе важко (сміється авт.). Цього року планую розпочати таку роботу на початку березня. Висіватиму помідори, болгарський і гострий перець», розповідає Валентина Василівна.

Розсада потребує хорошого ґрунту. Від нього залежить не тільки ріст рослин, але й схильність до хвороб.

«Звичайно, найкраще придбати якісний магазинний. Але мені підходить більш бюджетний варіант. Я ще з осені приготувала землю з кротовин на річковому березі. За кілька днів до висівання занесу її в будинок, щоб нагрілася. А тоді змішаю з купованим ґрунтом. Так отримаю більш пухку та поживну суміш, але недорогу. Щоб ґрунт знезаразити від хвороб, перед висіванням проливаю легким розчином марганцівки. Потім раз на тиждень, коли ростиме розсада, ще поливаю «Фітоспорином», ділиться господиня.

Жінка вирощує розсаду на підвіконнях, а також на столах біля вікон будинку. Як тару використовує дерев’яні ящики з бортами по 15 см, їх вистеляє плівкою перед засипанням ґрунту. Каже, що зручно також висівати насіння в будь-які контейнери, але їхня висота не повинна бути нижчою за 10 см. 

«Якщо багато рослин вирощувати в неглибоких контейнерах, їх потрібно буде пікірувати я пересаджую в окремі пластикові стакани. За роки в мене зібралося їх багато з-під магазинних йогуртів або сметани ємністю 200–300 грамів. А можна висівати безпосередньо в ці стакани. Це як кому зручно. Але під час пікірування обриваються кінчики коріння це сприяє його розгалуженню», каже жінка.

Валентина радить спочатку замочити насіння. Для цього можна використати невеликі зволожені клаптики бавовняної тканини. Для профілактики хвороб варто змочити тканину в легкому розчині марганцівки. Коли з’являться невеликі росточки, принаймні по 2–3 мм, насіння можна висівати. Таким чином також відбраковують неякісне. Жінка розкладає насіння поверхнево, ледь притрушуючи землею. Пізніше буде підсипати ґрунт. 

«Дуже важливо не перелити, бо зайва волога вкрай шкідлива. Мені зручно зрошувати з невеликого пульверизатора. І накриваю контейнери плівкою виходить така собі тепличка. У цей період світло ще не потрібне, а от без тепла не обійтися. Особливо в перші два три дні. Час від часу я провітрюю свої теплички, забираю конденсат з плівки, поливаю з пульверизатора. Коли з’являються сходи, плівку прибираю та даю доступ до світла», пояснює господиня.

З її досвіду найпоширенішим захворюванням розсади томатів і перців є чорна ніжка. Почорніння та загнивання нижньої частини стебла може призвести до повної загибелі рослини — це грибкове ураження.

«Лікувати таку хворобу важко. Тому краще робити профілактику. Саме для цього я використовую марганцівку й «Фітоспорин». Є також багато інших протигрибкових препаратів у продажу, можна обрати їх», підсумовує Валентина.

Авторка: Світлана Шевчук, фото: kvitkainfo.com

Читайте також: Посівний календар рекомендує, але не зобов’язує.