Ще кілька десятків років тому дерева в приватних садах плодоносили без жодних препаратів. Сьогодні більшість сортів яблунь, груш, слив без відповідної обробки не порадують бажаним урожаєм. Абрикоси та персики можуть втратити цвіт практично за одну ніч — і не завжди тут винні заморозки. Весняна обробка саду від хвороб і шкідників — дуже важлива частина агротехнічних заходів.
Перше весняне обприскування
Точної дати першої обробки не існує. Терміни таких робіт залежать від регіону та від синоптичних особливостей конкретного року. Тому більшість садівників готують препарати ще взимку та ранньою весною. А починають працювати з ними тоді, коли нічна температура не буде опускатися нижче нуля та стоятиме суха погода з денною температурою не менше 5 градусів.
Перший раз дерева обробляють «по сплячих бруньках». Тобто гілки мають бути ще зовсім «голі», а бруньки не повинні набубнявіти. У цей період потрібно захистити дерево від грибкових захворювань.
Найпоширеніше з них — моніліоз. Спори його грибів зимують переважно в заражених минулорічних плодах. Тому торішні муміфіковані яблука, сливи, абрикоси тощо обов’язково треба зняти з дерева разом зі старим листям, якщо ви не зробили це восени. Так само слід очистити пристовбурний круг. Захворювання проявляється протягом усього вегетаційного періоду рослин. Навесні — засиханням квіток і листків, відмиранням плодових гілок і однорічних пагонів. Його ще називають «моніліальний опік», а недосвідчені садівники плутають з ушкодженням морозом. Так само в торішніх плодах і листі, а також під корою та в опалому листі зимують спори парші.
Для боротьби з цими та іншими захворюваннями використовують фунгіциди. Так називають хімічні сполуки або біологічні організми, якими знищують або затримують ріст грибів та їхніх спор. Серед найпопулярніших для першої обробки — «Бордоська суміш» (3 %) або «Залізний купорос». Існують також біологічні препарати для прихильників органічного землеробства.
Обробка по зеленому конусу
Друга обробка саду проводиться, коли брунька на гілці набухла й лопнула, але листочки ще не почали розпускатися. Бруньки тоді набувають конусоподібної форми, за що ця фаза їхнього розвитку отримала назву «зелений конус». Це найкращий момент для боротьби зі шкідниками. Яблуневий квіткоїд (довгоносик) відкладає личинки в бутонах, які ще не розпустилися. Комахи харчуються соком бруньки й це її вбиває. Довгоносики найбільше полюбляють яблуні та груші.
Крім того, рух різноманітних комах садом стає причиною зараження рослин хворобами. Тому друга обробка передбачає бакову суміш (робочий розчин хімічних сполук, який приготований з однокомпонентних засобів захисту рослин) фунгіциду (засобу від хвороб) та інсектициду (засобу від шкідників). Серед популярних фунгіцидів — «Хорус», «Скор», «Оксіхом», «Кавдріс».
Як інсектицид можна використовувати такі засоби: «Танрек», «Децис профі», «Актара», «Енжіо». Не обов’язково зупинятися саме на цих препаратах. У кожного виробника засобів захисту рослин ви знайдете лінійки від хвороб і шкідників. Проте важливо дотримуватися інструкції: не перевищувати дозування, враховувати погодні умови та використовувати індивідуальні засоби захисту.
Паралельно з обробкою можна скористатися засобами, які ловитимуть комах. Йдеться про спеціальну клейку стрічку, якою обмотують стовбур знизу, аби на ній затримувалися шкідники. Садівники також використовують кольорові клейові пластини аналогічної дії, які розвішують на гілках. Найчастіше вони бувають жовтого кольору, адже він приваблює комах, які літають, і вони приклеюються до цих пластин.
Рожевий бутон
Перед розкриттям бутонів, у їхній «рожевій фазі», проводять третю обробку. Саме в цей час яблунева плодожерка відкладає яйця на листі або на бутонах. Згодом личинка зможе легко проникнути в плід, а в результаті господар збиратиме червиві яблука.
Ця обробка передбачає також боротьбу зі шкідниками та хворобами. Але її варто провести іншими препаратами (діючими речовинами), ніж під час обприскування по зеленому конусу.
Обробка зав’язі
Четверту обробку проводять тоді, коли зав’яжуться плоди. Обов’язково слід дочекатися завершення цвітіння, щоб не зашкодити бджолам. Також підійде бакова суміш з фунгіциду та інсектициду.
Ці поради мають лише рекомендаційний характер. У ваших умовах вирощування може знадобитися менше або більше обробок. Якщо ви, наприклад, знаєте, що сорти дерев вашого саду стійкі до певних хвороб, то обробку фунгіцидами можна скоротити. Водночас, якщо виявили, що рослинам загрожують інші шкідники, крім тих, на які діють застосовані препарати, то варто підібрати речовину, яка діятиме саме на них.
10 правил обробки саду
Правило 1. Багато хімічних препаратів мають у своєму складі однакову діючу речовину, хоча випускаються під різними торговими марками та назвами. Тому при виборі варто звертати увагу саме на неї. Якщо щоразу проводити обробку однією речовиною, то в збудників хвороб і шкідників виникає звикання. Протягом сезону варто чергувати препарати.
Правило 2. На присадибних ділянках слід застосовують хімічні препарати III та IV класів небезпеки. Вони не утворюють стійких сполук, не проникають через шкіру людини, не накопичується в плодах. Не можна застосовувати в підсобних господарствах препарати, призначені для промислового використання.
Правило 3. Обробку слід проводити за допомогою спеціального обприскувача, що дозволяє рівномірно, найдрібнішими бризками наносити розчин. Лише «Бордоську суміш» і «Залізний купорос» розбризкують рясно, до утворення на дереві великих крапель, що стікають, як дощові. Після такого обприскування дерево забарвлюється в блакитний колір, тому обробка отримала назву «блакитне обприскування».
Правило 4. Обробку проводять в безвітряну погоду, краще вранці або ввечері. При роботі з отрутохімікатами використовують засоби індивідуального захисту: окуляри, маски, рукавички тощо.
Правило 5. Між комбінованим препаратом і баковою сумішшю варто обрати останню. Наприклад, краще придбати окремо фунгіцид та інсектицид і власноруч розвести їх, з’єднуючи в бакову суміш. Але варто враховувати сумісність діючих речовин. Зазвичай, виробник зазначає таку інформацію на упаковці.
Правило 6. У результаті приготування бакової суміші з двох препаратів, кожен з яких потрібно розвести в 10 л води, повинно вийти 10 л робочого розчину. У жодному разі не 20 л.
Правило 7. Якщо є потреба обробити рослину препаратами, але їх не можна змішувати в баковій суміші, то обприскування проводять кожною речовиною окремо з інтервалом в один — два дні.
Правило 8. Протягом першої доби після обробки не варто відвідувати сад і, особливо, дозволяти прогулянки між деревами дітям. Адже препарати є токсичними не тільки для збудників захворювань і шкідників, але й для людини. Кожен виробник на упаковці зазначає терміни очікування, після яких можна споживати плоди. Тож у цьому сенсі весняна обробка саду є найбезпечнішою. Адже до збирання врожаю мине багато часу.
Правило 9. Біологічні препарати застосовують при температурі повітря +12 С° і вище. Обробку ними проводять частіше, ніж хімічними.
Правило 10. При обробці дерева, яке вже має листя, важливо обприскувати його як зверху, так і знизу, охопивши всю крону та стовбур.
Авторка: Світлана Шевчук, фото: vseroste.com.ua
Читайте також: З висіванням насіння не варто поспішати.