Коли і як висаджувати розсаду

Терміни висаджування розсади овочів щороку різні. Варто орієнтуватися на температуру повітря. Бажано, аби вночі вона не опускалася нижче +10 °С. Короткочасні незначні похолодання не знищать рослину, але призупинять її розвиток. А от температура нижче 0 °С стане згубною. Тож доки не прийшов оптимальний час для висаджування розсади, пропонуємо підготуватися. Своїми знаннями та багаторічним досвідом вирощування поділилася жителька Білої Церкви, що на Київщині, Катерина Бойко.

Підживлення розсади

«Розсаду бажано тримати «голодною», у пісному ґрунті, і мало поливати. Підживлювати можна, коли з’явилися два три справжні листочки, раніше небажано. І все ж буває, що потрібно піддобрити, бо краєчки листочків жовтіють або рослинка геть не росте. Я надаю перевагу натуральному підживленню. Один кілограм перегною заливаю двома літрами теплої води, гарно перемішую, доливаю ще сім вісім літрів води й ставлю в тепле місце на добу. Тоді гарно перемішати, процідити й цим поливати», ділиться досвідом господиня.

Катерина додає, що можна використовувати для поливу й мінеральні добрива. Одну столову ложку з верхом нітроамофоски розчинити в десяти літрах води. Розведений за інструкцією «Фітоспорин» також має багато поживних речовин і ще виконує роль фунгіцида (засобу проти грибкових хвороб рослин).

«Можна також купити в магазині готові мінеральні комплекси, гумати, біопрепарати для розсади. Але пам’ятайте, що розсада при гарному живленні починає «жирувати», нарощувати зелену масу, а відтак важче приймається, і такі рослини гірше родять. Після висаджування в ґрунт не бажано піддобрювати розсаду хоча б тиждень. Бо так можна зовсім зіпсувати посадковий матеріал. Адже коріння молодих пересаджених рослин дуже ніжне, можна обпалити його, і рослинка загине. Головне правило: краще менше, ніж більше», наголошує городниця.

Загартовування важливий етап підготовки рослин до висаджування у відкритий ґрунт. Розсаду з приміщення варто виносити на вулицю. Спочатку на кілька годин, поступово збільшуючи тривалість «прогулянок». Якщо насіння висівали під плівку, так само на кілька годин її варто відкривати. Таким чином рослини поступово призвичаюються до яскравого сонячного світла, протягів і перепадів температури. Загартовування корисне для будь-яких овочевих культур. Але особливо важливе для томатів, перців і баклажанів.

Висаджування

Для висаджування помідорів, перців, баклажанів варто вибрати сонячне місце без протягів.

«Я саджу парними рядами через 40 сантиметрів між високими помідорами та 50 сантиметрів між низенькими. Відстань між близькими рядами також 40 сантиметрів, а між парами рядів близько одного метра. Посадкову ямку перекопую на штик заступа, вливаю один два літри води. Рослинку саджаю глибше, ніж вона росла раніше. Помідори заглиблюю під перший справжній листочок, присипаю землею так, щоб біля стовбура було невелике заглиблення для поливу», пояснює Катерина.

Господиня рекомендує притінити висаджену розсаду пластмасовими ящиками чи іншим матеріалом. Особливо це необхідно, якщо розсада приїхала поштою й була в темному ящику кілька днів.

Поливати розсаду варто в міру висихання ґрунту. Через сім десять днів слід підживити розсаду та просапати під кущиками.

Профілактика хвороб і шкідників

Катерина Бойко розповідає про два підходи до обробки розсади та дорослих рослин овочів. Для томатів вона радить обрати або схему тільки біопрепаратами, або змішану у поєднанні з хімічними речовинами на початковому етапі.

«Через сім — десять днів після висадки варто кропити двічі препаратом «Ридоміл Голд», з інтервалом у два тижні. Цього для початку достатньо, якщо літо сухе. Якщо багато дощів, то практикую ще обробку «Квадрісом» за такою ж схемою. Надалі працюю тільки біопрепаратами, причому щоразу різними з інтервалом у десять днів. Надаю перевагу «Фітоспорину», «Трихофіту», «Гуапсіну», «Мікосану». Якщо використовувати тільки біопрепарати, то кропити треба кожні сім — десять днів. Це захист рослин від хвороб. Паралельно обробляю також від шкідників: колорадського жука та чорної блошки. Використовую біопрепарат «Актофіт», ділиться городниця власним досвідом.

Під час цвітінням овочів вона рекомендує провести обробку комплексними біологічними добривами «Хелатин». Вони є окремо для томатів, огірків, картоплі, а є універсальні. Містять корисні мікроелементи.

Читайте також, як правильно сіяти моркву.

Авторка: Світлана Шевчук, фото: zelenasadyba.com.ua