Моркву варто сіяти поруч із цибулею

Бажання отримати ранній урожай овочів і зелені спонукає городників висівати їх насіння у відкритий ґрунт уже у квітні. Однією з культур, яку вважають витривалою до низьких температур, є морква. Але чи всі сорти цього овоча підходять для раннього висівання? 

Насамперед слід розібратися з типом моркви за терміном достигання. Вона може бути ранньостиглою, середньостиглою та пізньостиглою. 

Ранньостиглу моркву можна висівати, коли середньодобова температура становитиме понад +6 °C. Термін дозрівання в таких сортів становить від 60 діб. Отже, висіявши насіння у квітні, молоді плоди можна буде збирати, починаючи з кінця червня.

Середньостиглі сорти висівають після стабільно високих температур повітря, коли земля добре прогрілася, — у травні. Урожай досягає повної зрілості через 90 діб і підходить для тривалого зберігання.

Пізньостиглу моркву можна також сіяти в травні й навіть на початку червня. Врожай збиратимете через 120 діб. Саме ці сорти найкраще підходять для заготівлі на зиму — вони зберігатимуться до наступної весни. 

При виборі місця для моркви варто пам’ятати, що хорошими попередниками для неї є капуста, цибуля, горох, картопля. Але слід уникати ділянок, де раніше росли щавель і петрушка.

Підготовка насіння

Людмила Лук’янчук з Полтавщини поділилася способом стратифікації насіння моркви. Це метод передпосівної підготовки насіння для прискорення проростання.

«Колись давно, років десять тому, мені підказала так зробити продавчиня, у якої я купувала насіння моркви. Заради цікавості я спробувала та залишилася дуже задоволеною. Відтоді моркву висіваю саме так. Морква швидко сходить і не встигає зарости бур’янцем. За тиждень стає видно рядочки, можна пройтися сапкою, прополоти», каже господиня.

За словами Людмили, насіння моркви слід покласти в стару шкарпетку, зав’язати й прикопати в мокру землю.

«Заступом викопую ямку, наливаю води, кладу шкарпетку з насінням. Прикопую так, щоб краєчок шкарпетки виглядав із землі. Залишаю так на три доби. Коли прийде час висівати, на підготовленій грядці роблю рядочки, проливаю їх водою. Дістаю шкарпетку зі скарбом насіння буде набубнявівше, розсипчасте. Добре додати до нього трохи сухого піску або кавової гущі, аби зручніше сіяти», ділиться господиня.

І зауважує, що важливо не перетримати моркву в землі, бо насіння почне проростати. На восьмий день після висівання вже можна буде побачити рядочки, де зійшла морква. 

Сусіди моркви

Коли рослини підростуть, їх обов’язково потрібно прорідити. Оптимальна відстань між коренеплодами — 10–15 сантиметрів.

До речі, цибуля є найкращим «сусідом» моркви. Адже слугуватиме захистом від морквяної мухи, яка не любить цибулевого запаху. Цей шкідник поїдає також селеру, петрушку, кріп. Тому такі рослини не варто саджати поруч. Морквяна муха відкладає яйця біля кореня. Потім личинки занурюються в коренеплід і поїдають його, утворюючи ходи. Фіолетовий відтінок листя свідчить про зараження. Пізніше листок засохне. Боротися з морквяною мухою можна інсектицидами. Але обов’язково слід враховувати терміни споживання після обробки про це обов’язково прочитайте в інструкції.

Авторка: Світлана Шевчук, фото: agrarii-razom.com.ua

Читайте також, як правильно сіяти огірки.