Дев’ятий рік поспіль вінницькі волонтери проводять акцію з привітання батьків загиблих воїнів Вінниччини «Різдвяна хвиля». Організаторка заходу Лариса Полулях каже, що нинішній рік найважчий. Тому вирішили дещо змінити формат поздоровлень, проте залишили головну мету — засвідчити свою повагу людям, які втратили найдорожче, поділитися часточкою тепла з осиротілими батьками й сказати, що українці бережуть пам’ять про їхніх загиблих дітей.
Починаючи з 2014 року ті, хто долучався до «Різдвяної хвилі», підписували іменні листівки батькам і готували їм подарунки. Листи прилітали з різних країн і з різних континентів. Кожен був призначений конкретній родині. Люди самі вирішували, що писати й самі обирали подарунки. Тому і листи, і презенти були зовсім різні. Хтось готував подарунок сам, для когось закуповували організатори у Вінниці.
«Ми знаємо, що це горе в батьків назавжди. Насправді непросто написати людині, яка втратила сина чи доньку, що захищали Україну. Багато наших друзів спочатку читали про синів і дочок у «Книзі пам’яті», а потім уже писали листи. І казали, що це найскладніше. Купити подарунок — простіше, а написати листівку батькам — дуже важко. Складно знайти слова в такій ситуації. Тобто спочатку певні емоції були в тих, хто готував подарунки й писав листівки. І це перша частина результатів проєкту «Різдвяна хвиля», — розповідає Лариса Полулях.
За її словами, коли листи й подарунки були зібрані, організатори шукали способи доставити їх адресатам. На допомогу приходили і служби доставлення, і друзі в різних містах та селах. Зверталися також до місцевих адміністрацій, партнерських громадських організацій. Не залишилися осторонь військові частини, військкомати, патрульна поліція.
«Як би гірко в такій ситуації не звучало це слово — щасливі, але люди були справді щасливими в момент, коли отримували подарунок. Бо вони розуміли, що про них пам’ятають, про їхніх загиблих дітей не забули. Вони залишаються вдячними, з багатьма з них ми контактуємо постійно. І в такому вже непублічному спілкуванні можемо дізнатися їхні проблеми та, за можливості, допомогти. Ці мами й татусі заслуговують особливої уваги, бо їхні діти віддали життя в цій війні за наше з вами родинне різдвяне коло», — зауважує волонтерка.
Вона додає, що цей рік для організаторів «Різдвяної хвилі» буде найскладнішим. Якщо у 2021 році готували трохи більше ніж 300 подарунків, то тепер про кількість не говорять. Хоча всі розуміють — зростання дуже велике. Тому вирішили, що листівки не підписуватимуть.
«Ми вирішили просто зібрати кошти, які можемо вкласти в цю справу самостійно. А також запрошуємо всіх охочих долучитися. Купимо невеличкі подарунки батькам і доставимо. На жаль, цьогоріч ми не зможемо озвучувати імена батьків тим, хто захоче придбати подарунок самостійно. Тому що ця інформація частково закрита — воєнний стан у країні. Ми складаємо попередні списки — звісно, вони неповні. Я не можу говорити, скільки це родин, але це дуже багато. Я не претендую також на те, що ми зможемо привітати всіх. Не знаю, на скільки в нас вистачить ресурсу. Бо витрати — це не тільки власне подарунок, але і його доставлення. Потрібно доїхати до кожного. Насправді, це дуже вартісний проєкт. Але ми зробимо по максимуму те, що зможемо», — наголошує Лариса Полулях.
Команда волонтерів сподівається, що наступного року, після перемоги, «Різдвяна хвиля» буде реалізована за звичним сценарієм. Можна буде назвати імена всіх героїв та їхніх батьків, відкрити списки полеглих синів і дочок. А значить — написати ті сокровенні слова, які зігріють серце матері та батька.
Авторка: Світлана Шевчук
Нагадаємо, волонтер на візку приготував 70 тисяч смаколиків для ЗСУ