Що таке антидепресанти й кому вони потрібні

Антидепресанти — це загальна назва для кількох груп препаратів, які призначають передусім у разі депресивного розладу та його різновидів. Втім, не всі психічні розлади потребують вжитку антидепресантів, і не лише депресію можна ними лікувати. 

Антидепресанти впливають на те, як наші нейрони спілкуються один з одним, зокрема, коли йдеться про настрій. Ці ліки не роблять людей «щасливими» — вони допомагають функціонувати, знайти сили на психотерапію чи «просто» робити буденні справи. Слово «просто» в лапках, бо в разі психічних розладів буденні справи — це дуже складно.

Які препарати потрібні конкретній людини, залежить не лише від діагнозу, а й від всієї історії хвороби, навіть сімейного анамнезу, а також інших ліків, які людина вживає. Якщо лікар призначив психіатричний препарат, але «дива не сталося», це не означає, що лікар поганий, а доказова медицина — неефективна. Досить часто потрібний препарат і його дозу лікар добирає в кілька підходів. 

Побічні ефекти

Приймання низки антидепресантів може мати такі побічні ефекти, як втрата лібідо, зміни в режимі сну та набір ваги (не все водночас). 

Набір ваги через ліки чи втрата сексуального потягу — це справді неприємно. Та в стані депресії люди й без ліків часто втрачають лібідо й стосунки взагалі, здоровий сон, апетит чи мають розлади харчової поведінки (компульсивне переїдання, наприклад), можуть зловживати алкоголем чи взагалі спробувати накласти на себе руки. 

Хто призначає 

Антидепресанти призначає психіатр — саме лікар, не психолог. Підставою для призначення є діагноз та анамнез (історія хвороби). Після призначення схеми лікування йде період тісної взаємодії пацієнта та психіатра, адже потрібно простежити, чи є потрібний та побічні ефекти, підібрати належну дозу препарату чи зробити нове призначення. 

Фото: apteka-ds.com.ua

Читайте також: Нормальна чи надмірна вага: як визначити.