Що стримує глобальне потепління, як змінюється клімат в Україні та якою буде погода восени, розповіла докторка фізико-математичних наук у галузі метеорології Вазіра Мартазінова.
Глобальне потепління
Ми часто чуємо про глобальне потепління. Втім, за словами науковиці, воно розпочалося ще з 1911 року.
«Що таке глобальна температура? Це середнє значення по всій земній кулі. З початку минулого століття й приблизно до 40-х років температура підвищувалася. Ми це рахуємо як перший період потепління. Потім це підвищення трохи призупинилось і з’явилась пауза. Приблизно з 1944 року по 1975-й. Ця пауза багато про що говорить — чому вона з’явилась і чому призупинила глобальне потепління. І з 1976 року по сьогодні підвищення температури спостерігається по всій земній кулі», — зазначає докторка наук.
Водночас був період (після 2000-го року), коли знову спостерігалася пауза в глобальному потеплінні. Якщо ж розглядати результати далі, то до 2023 року температура знов підвищується.
«Чимало було повідомлень цього року з багатьох країн, що червень, липень, серпень були дуже жаркими. Насправді впродовж цього року температура піднялася на 1,17 градуса за Цельсієм. Це дуже суттєве підвищення, одне з найбільших за всі роки від початку глобального потепління. Втім, не дивлячись на таку жарку погоду, в Україні вона була досить помірною. Тобто коли ми говоримо про глобальне підвищення температури, це не означає, що воно трапляється в усіх куточках планети», — каже Вазіра Мартазінова.
Атмосферна циркуляція
Втім, за її словами, активні кліматичні процеси відбуваються не на землі, а в повітрі — на висоті 5–12 км, у стратосфері. Тобто процеси зверху стали агресивнішими. І тут важливу роль відіграє загальна атмосферна циркуляція повітря.
«Ми виявили, що циркуляція може 50 років рухатися в одну сторону, а 50–60 років — в іншу. Найцікавіше, що циркуляція, яка рухається до заходу — холодна. А яка рухається на схід — тепла. І коли ми побачили такий рух атмосферної циркуляції, постало питання: ми після 2000 року йдемо на схід чи на захід? Виявилося, що на захід, до холодної циркуляції. Тобто незалежно від того, буде глобальне потепління продовжуватися чи ні, атмосферна циркуляція живе своїм життям», — пояснює науковиця.
І якщо зіставити графіки глобального потепління та руху атмосферної циркуляції, то можна помітити, що холодна циркуляція наклалась у певні роки на глобальне потепління й була настільки сильнішою, що температура виявилася майже незмінною протягом 30 років. І якби не було змін атмосферної циркуляції, то глобальне потепління розвивалося б набагато активніше.
Сучасний клімат в Україні
З 2005 року завдяки зміні циркуляції на території України з’явилася нова смуга клімату, яку науковиця називає «сучасний клімат».
«Якщо подивитися, як змінилася циркуляція до 2020 року, порівнюючи з 1991 роком, то виявляється, що температура в грудні виросла на 2 градуси. Тобто грудень — це ще не зима. У січні температура падає, тобто цей місяць зараз стає холоднішим. Циркуляція починає активуватися. І від того, що вона стає активнішою, починають приходити холоди. І лютий також залишається теплішим. При таких температурах зимою має бути мокрий сніг, незначний сніг або дощ. Тобто очікувати великого сніжного покриття не варто», — описує нинішні зими Вазіра Мартазінова.
Якою буде осінь
За словами науковиці, середньомісячна температура повітря у жовтні на заході України становитиме 12–13 °С, на решті території — 12–15 °С.
«Норма середньомісячної температури у жовтні — близько 8 °С. Цього року вона буде вищою, аніж минулого. Зокрема, на заході України температура повітря буде на 2–4 °С вище норми та становитиме 12–13 °С. На решті території країни температура буде ще більшою — близько 12–15 °С», — сказала вона.
Вазіра Мартазінова також повідомила, що найбільше опадів очікується в Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській, Хмельницькій, Вінницькій, Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях. За прогнозами, опади там становитимуть 120–150 % від місячної норми 40–50 мм. Водночас посушливими будуть Сумщина, Полтавщина та Дніпропетровщина.
Експертка зауважила, що листопад у цілому також буде теплішим, аніж торік. За її словами, у середині листопада можна очікувати перший сніг, який швидко розтане.
Фото: telegraf.com.ua
Читайте також: Магнітні бурі: вплив дійсний чи перебільшений?