Магнітні бурі: вплив дійсний чи перебільшений?

У серпні українці пережили кілька хвиль магнітних бур. Остання почалася 18 серпня і триватиме до  20-го. Чи дійсно вони впливають на здоров’я та як діяти метеочутливим людям в таких випадках? У цьому питанні Соціальній інформаційній платформі допомогла розібратися лікарка й міжнародна експертка з громадського здоров’я Олена Лукашевич.

Олена Лукашевич. Фото з фейсбук-сторінки Олени Лукашевич

Існує чимало досліджень, що підтверджують вплив магнітних бур на самопочуття людини. Вважається, що вони можуть спровокувати головний біль, запаморочення, нудоту, біль у серці чи суглобах, підвищений тиск, загострення хронічних захворювань, загальну слабкість організму, сонливість або, навпаки, погіршення сну. Можлива також надмірна агресія, загострення різноманітних розладів, тривожність, різкі емоційні перепади, дратівливість.

Впливають усі природні явища

Втім, Олена Лукашевич починає з того, що всі природні явища так чи інакше впливають на живі організми, у тому числі й на людину. Це потрібно враховувати, адже вплив на людину одночасно можуть мати й звичайні погодні умови атмосферний тиск, вологість повітря, температура за вікном. 

Не відкидає вона й того, що певний вплив є від сонячно-земних процесів. Це геомагнітні активності, тобто взаємодія земного геомагнітного поля й надзвичайно активних і швидких сонячних вітрів, які формуються зарядженими частинками сонця в результаті спалахів на ньому.

«Наша зірка постійно генерує сонячний вітер. Це комплекс заряджених елементарних частинок, який досягає Землі й вступає у взаємодію з геомагнітним полем нашої планети, а також атмосферою. Через це ми можемо спостерігати не лише сонячне сяйво та радіоперешкоди, а й відчувати певний вплив на людський організм», пояснює лікарка. 

За її словами, найчастіше геомагнітні бурі зустрічаються у верхніх і середніх широтах земної кулі, отже, сюди потрапляє й Україна.

Інтенсивність магнітних бур визначається за спеціальною шкалою й може сягати від G1 до G5 від незначних до екстремально сильних. Наприклад, 16–17 серпня вирували сильні магнітні бурі. А в п’ятницю, 18 серпня, та на вихідних, 19–20 серпня, триватимуть бурі середньої потужності. 

«Хоча ці процеси не мають відношення до метеорології, але так само мають відчутний вплив на людський організм. І, звісно, існують певні групи ризику особливо чутливих людей. Наприклад, ті, хто має гіпертонічну хворобу. Але це не означає, що зміна артеріального тиску на 100 % пов’язана із геомагнітною активністю», уточнює експертка.

Вплив магнітних бур перебільшений

Далі лікарка переходить до своєї ключової думки: вплив магнітних бур на здоров’я людини перебільшений.  

«З давніх часів люди схильні приписувати природним явищам більше впливу, ніж ці явища мають. Так, геомагнітні явища та різка зміна погоди можуть вплинути на наше здоров’я та самопочуття. Але це не означатиме, що головний біль викликаний саме цими явищами», зауважує Олена Лукашевич. 

Якщо кліматична чи космічна погода й впливає на людину, то насамперед на фізично неактивну людину, на осіб похилого віку, на людей з поганим тиском. Тобто на тих, хто вже й так має проблеми зі здоров’ям.

За словами лікарки, між медиками й науковцями досі тривають суперечки щодо впливу магнітних бур на здоров’я. Втім, вона запевняє, що є дослідження, які вказують на те, що прямого сильного впливу на організм від них немає. 

«Чітка прив’язка виключно до геомагнітних бур щодо гострого порушення, наприклад, мозкового кровообігу у вигляді головних болів чи навіть інсультів відсутня», констатує Лукашевич.

Тобто якщо ми знаємо, що завтра буде магнітна буря, це не означає, що в людини мають одразу початися якісь проблеми зі здоров’ям. Радше людина через таку новину може сама себе накрутити й запрограмувати на негативне самопочуття.

«Швидше, ми можемо говорити про певну метеозалежність. І не на самі погодні умови, а на їхню різку зміну. І то це стосуватиметься людей, які, припустимо, у слабкому фізичному стані, які не виспалися, мало випили рідини чи знаходяться в стресі», додає експертка з громадського здоров’я.

Як допомогти собі

Які поради дають лікарі, щоб обмежити вплив магнітних бур на самопочуття? Рекомендують прогулятися на свіжому повітрі, правильно харчуватися, обмежити вживання шкідливих продуктів, алкоголю, пити багато води, мати збалансований сон, не перенавантажувати себе фізично й емоційно. Але, як бачимо, це поради загального характеру, що будуть корисні будь-якій людині для зміцнення організму та психологічного стану в цілому. 

Отже, універсального рецепта від впливу магнітних бур немає. Тому по можливості потрібно просто краще слідкувати за своїм здоров’ям і не перебільшувати значення сонячної активності. 

А для тих, хто все ж таки стежить за космічною погодою, додамо, що з понеділка, 21 серпня, і до кінця місяця магнітних бур більше не передбачається. За прогнозами астросиноптиків, наступні «бурі» варто очікувати 6 вересня (сильна), 7–10 вересня (слабка) і 26–28 вересня (середня).

Автор: Сергій Коробкін

Головне фото: vsim.ua 

Нагадаємо, лікарка розповіла чим для пацієнта корисна телемедицина