З 1 червня зросли тарифи на світло, а от рішення щодо подорожчання води скасували. Збільшення тарифів на воду призвело б до значних витрат на субсидії. Це одна з причин, через яку ціни на водопостачання поки залишили на попередньому рівні. З іншого боку, найближчим часом з метою економії водоканали змушені будуть відключати воду й давати її погодинно. Таку думку Соціальній інформаційній платформі висловив директор громадської спілки «Економічний дискусійний клуб» Олег Пендзин.
«Тарифи на світло затверджував уряд після достатньо серйозного пропрацювання з нашими міжнародними партнерами. Це рішення було деякою мірою легітимним. У принципі Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) є незалежною установою. Вони не мають нічого погоджувати з урядом. Але проблема в тому, що ми зараз знаходимося у війні. У нас усі соціальні виплати йдуть завдяки макрофінансовій допомозі від наших партнерів. Будь-яке зростання видатків на соціалку, зокрема на субсидії (через видатки на житлово-комунальні послуги), я так розумію, попередньо проходять погодження чи принаймні обговорення з нашими партнерами. Тому що вони сьогодні повністю фінансують усі соціальні видатки», — розповідає економіст.
Він нагадав, що видаткова частина бюджету становить понад 3 трлн грн, а дохідна — лише близько 1,4 трлн.
«По суті, ми 1,6 трлн грн залучаємо. Усе, що йде на соціалку, звідти фінансується. Тому я абсолютно впевнений, що наші партнери попередньо обговорюють з урядом питання збільшення видатків, зокрема на субсидії. А за нашими розрахунками, збільшення цін на воду мало б збільшити видатки на субсидії приблизно на 2–2,5 млрд грн», — зауважує Олег Пендзин.
Здорожчання електроенергії найбільше відчують пенсіонери
За словами експерта, водоканали від обстрілів постраждали не так сильно, як об'єкти енергетичної інфраструктури. Саме останні найбільше потребують відновлення напередодні осінньо-зимового періоду.