Внутрішні переселенці можуть розривати трудовий договір в односторонньому порядку

Чимало внутрішньо переміщених осіб зіштовхуються з проблемою неможливості подати заяву на допомогу по безробіттю через неприпинення трудових відносин з попереднім роботодавцем. Як діяти в такій ситуації розповіли в Норвезькій раді у справах біженців в Україні.

Якщо раніше переміщені особи могли припинити трудові відносини за умови надання нотаріально завіреної письмової заяви про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що така особа надіслала цю заяву роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви) або не надіслала через відсутність поштового сполучення, то тепер зробити це легше.

Відповідно до ухвалених змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», з 7 травня 2022 року впроваджено новий порядок припинення трудових відносин ВПО, які не мали можливості припинити трудовий договір належним чином через неможливість продовження роботи за таким трудовим договором за попереднім місцем проживання.

Цими змінами внутрішньо переміщеним особам надається право припинити трудовий договір в односторонньому порядку. Для цього потрібно подати до центру зайнятості за новим місцем проживання заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору. Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання такої заяви.

Ускладнення можуть виникнути, якщо трудові відносини були оформлені до 2015 року – до цього часу була обов’язковою реєстрація трудових договорів у центрі зайнятості. А зняття з реєстрації у центрі зайнятості трудового договору можливо за умови звернення до нього обох сторін трудових відносин. У такому разі єдина можливість розірвати трудові відносини в односторонньому порядку – звернутись до суду, який має ухвалити відповідне рішення.

Нагадаємо, процедуру надання допомоги з безробіття спрощено.