У Мінветеранів відповіли на запитання військових-переселенців

У Мінветеранів нещодавно відбулася пряма телефонна лінія для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), серед яких є й учасники бойових дій та родини загиблих воїнів. На запитання додзвонювачів докладно відповіли директор департаменту соціального захисту ветеранського відомства Руслан Приходько, його заступник Руслан Кучук і начальник відділу з розробки та реалізації житлових програм цього ж департаменту Олена Недиба. 

Я звільнений з військової служби, доглядаю за батьком, який є інвалідом II групи. Служив у першій окремій бригаді спеціального призначення ім. Івана Богуна. І вже кілька місяців я не можу добитися статусу УБД. Надсилаю до військкомату запити, їх забирають, але відповіді мені не дають. Я телефоную в частину, а там кажуть, що нічого не надходило. Маю п’ять копій листів, що комісаріат надіслав документи спецзамовленням. 

— Тут має відбуватись комунікація між ТЦК і військовою частиною щодо пришвидшення направлення до них документів. Рекомендуємо зробити наступним чином: написати в довільній формі звернення на Міністерство оборони України, на Генеральний штаб Збройних сил України та прикріпити до нього всі копії листів ТЦК, які були направлені на військову частину, а також  попросити у зверненні вчинити заходи відповідного реагування. 

— Я колишній військовослужбовець військової частини 7015, звільнений за станом здоров’я. Військкомат довгий час не дає запит на військову частину на документи для оформлення статусу учасника бойових дій, невикористану відпустку, невиплачені кошти. Військова частина просто відмовчується й відповіді ніякої не дає.

— Зверніться з офіційним листом до Міністерства оборони України з копією листа ТЦК про відправлення документів на військову частину. Щоб Міноборони посприяло в пришвидшенні направленні цих документів з військової частини. Отже, коли прийде до них лист від Міноборони, військова частина пришвидшить їх розгляд і оформлення. 

— Мій син наприкінці 2021 року як учасник бойових дій і ВПО отримав кошти згідно з постановою КМУ № 280 від 18 квітня 2018 року для придбання житла на особистий спеціальний рахунок в Ощадбанку. У зв’язку з повномасштабним вторгненням кошти не були використані. При обороні Маріуполя син потрапив у полон. Станом на зараз він там уже понад рік. Чи залишаються кошти на рахунку сина, адже в постанові прописано, що в разі їх невикористання протягом року, вони будуть повернені до бюджету? І чи може бути сума компенсації збільшена, враховуючи інфляцію? 

—  Під час дії воєнного стану та ще шести місяців після його припинення кошти зберігаються на рахунку. Особі, яка звільниться з полону, необхідно за новим місцем переміщення звернутися до уповноваженого органу й подати документи про те, що хоче перевести виплату за новим місцем проживання. З приводу перерахунку грошової компенсації у зв’язку з інфляцією, наразі такого не передбачено, оскільки на момент зарахування коштів на спеціальний рахунок грошова компенсація була виплачена в повному обсязі. 

— Після 24 лютого 2022 року залишив місто Рубіжне Луганської області та зареєструвався як ВПО в Софіївській Борщагівці в Київській області. Маю статус УБД з 2015 року. Отримав рішення про виплату грошової компенсації за новим місцем переміщення для включення мене в потребу на 01.06.2023 рік. Чи є у вас дані, щодо кількості осіб, поданих на 1 червня, та скільки з них можуть отримати виплати цього року? Чи буде фінансування цієї програми наступного року?

— Станом на 14 червня 2023 року до Мінветеранів подана потреба ще не від усіх областей. Загалом на програми компенсації на придбання житла виділено 5,5 мільярдів гривень, зокрема для осіб з інвалідністю I–II групи (постанова КМУ № 719 від 19 жовтня 2014 року) уже виділені кошти обсягом 1 мільярд 699 мільйонів гривень, для ВПО з-поміж УБД та осіб з інвалідністю III групи внаслідок АТО/ООС виділено — 2 мільярди гривень, для осіб з інвалідністю I–II групи з-поміж УБД на території інших держав (Афганістан) — 485 мільйонів 704 тисяч гривень, для осіб з інвалідністю I–II групи внаслідок  Революції гідності — 4,4 мільйона гривень.

— Які існують терміни для присвоєння статусу учасника бойових дій? Мій батько ще в січні подав документи, але статусу не отримав. Документи направляв керівник його підрозділу.

— При Міноборони створена 21 комісія. І в яку комісію були направлені документи — цю інформацію потрібно уточнити в командира. 

— Батько стоїть на квартирній черзі. І нам сказали, коли в нього буде посвідчення УБД, тоді можна розраховувати на кошти для придбання житла. 

— Коли батько отримає посвідчення учасника бойових дій, потрібно звернутися до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, де він перебуває на квартирному обліку. 

— Хто є членами сім’ї військовослужбовця? Дорослі діти входять до неї?  

— До сім’ї військовослужбовця належать батьки, дружина, діти. Якщо дитина навчається, то вважається членом сім’ї військовослужбовця до 21 року. Якщо ні — до 18 років. Якщо діти одружені, то це вже окрема сім’я. 

— Я інвалід III групи, проживаю в комунальній квартирі площею 27 квадратних метрів. Зі мною проживає ще семеро осіб, будинок в аварійному стані. Як отримати житло? Або куди звертатися з приводу отримання позики на будівництво реконструкцію або капітальний ремонт з погашенням її протягом десяти років?   

— Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», питання щодо забезпечення житлом за місцем проживання належить до повноважень органів місцевого самоврядування. 

У період з 2014 по 2020 роки я брав участь в АТО/ООС. Є статус учасника бойових дій. На сьогодні я та моя сім’я є тимчасово переміщеними особами. Своє житло втратили через окупацію та зруйнування міста Попасна Луганської області. Двоє дітей навчаються у вишах. Скажіть, якою пільгою скористатися, щоб отримати житло, оскільки нам скоро не буде, де жити.

— Має значення, з якого періоду ви маєте статус внутрішньо переміщених. Якщо до 24 лютого 2022 року, то відомості про вас є в базі даних ВПО. Тоді ви маєте право отримати компенсацію на житло, згідно з постановою КМУ № 280 від 18 квітня 2018 року. Якщо ви в базі даних ВПО після 24 лютого 2022 року, то наразі наявні лише кредитно-фінансові механізми («Доступна іпотека»). Внутрішньо переміщеній особі, яка має статус учасника бойових дій або особи з інвалідністю,  необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування щодо розгляду питання про зарахування на квартирний облік. Також можна реалізувати своє право на придбання житла в разі ухвалення відповідних регіональних програм та їх фінансування.  

— У 2014 році Ареф’єв Сергій Олексійович пішов добровольцем в один з батальйонів Херсона й отримав статус учасника бойових дій. 23 березня 2022-го його викрали росіяни, нині його незаконно утримують у Сімферополі, інкримінуючи «шпигунство». Його сім’я зараз перебуває в Одесі як ВПО. Чи маємо ми право на компенсацію для купівлі житла? 

— Відповідно до постанови КМУ № 280, право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи (довідка в базі даних ВПО до 24.02.2022) з-поміж УБД, відповідно до пунктів 19–21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання.

У вашому випадку рекомендуємо подати до органу соціального захисту за місцем перебування на квартирному обліку заяву про призначення грошової компенсації. До заяви додати: рішення про перебування на квартобліку, довідку ВПО, посвідчення УБД і рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги при Мінветеранів. Рішення про призначення грошової компенсації та визначення розміру ухвалює місцева комісія.

Чи може службовець ТРО отримати статус УБД?

— До Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту» в березні 2023 року внесено зміни. Статус учасника бойових дій передбачений і для осіб, які брали участь у добровольчих формуваннях територіальних громад (ДФТГ), які підпорядковуються командуванню сил територіальної оборони тієї чи іншої військової частини. Але розробити порядок встановлення статусу УБД цим особам КМУ доручив Міноборони. Наразі його ще немає. 

Мінветеранів розроблено порядок про надання статусу ветеранів тим особам, які в перший місяць війни, з 24 лютого по 25 березня, взяли до рук зброю й стали на захист Батьківщини. За цей період часу такі особи можуть отримати статус учасника бойових дій без вступу до певного роду військ. Але цей порядок зараз на розгляді в КМУ. 

— Я особа з інвалідністю внаслідок війни II групи. П’ятий рік чекаю на виплату коштів на житло із сім’єю. Коли я їх отримаю? Виплату призначено за постановою КМУ № 719 у 2019 році. На квартирному обліку перебуваю у Вишгороді Київської області. 

— На сьогодні розпорядженням КМУ від 26.05.2023 № 463-р передбачено спрямувати кошти обсягом 284 мільйони 783 тисячі гривень на Київську область. Щодо вашої черги рекомендуємо подати запит до Мінветеранів — і вам нададуть інформацію. Доєднайте до запиту копію рішення про призначення грошової компенсації та надішліть на електронну адресу Мінветеранів. 

— Куди скаржитися, якщо пільговикам відмовляють у безкоштовному проїзді в маршрутках?

— Щодо проїзду, то є певні перевізники, які укладають договори з органами місцевої влади, які відшкодовують їм перевезення пільгових категорій осіб. Але зараз вони не отримують коштів і можуть відмовляти в перевезенні пільгових категорій. У такому разі пільговику варто звертатися до Державної служби України з безпеки на транспорті. Якщо буде зафіксовано номер автомобіля, маршрут, вони мають на нього зреагувати.

Першу частину відповідей на запитання під час прямої лінії з Мінветеранів читайте за посиланням.

Фото: smr.gov.ua