З початку року столична служба зайнятості працевлаштувала 204 громадян з інвалідністю

3 грудня у світі відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Сприяння працевлаштуванню осіб з інвалідністю на створені та пристосовані для них робочі місця з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії є одним з пріоритетних напрямків роботи столичної служби зайнятості. Про це інформує Київський міський центр зайнятості.

Загалом із початку 2022 року послугами столичної служби зайнятості скористалися 1940 осіб з інвалідністю. 204 з них отримали роботу. 568 людей з особливими потребами продовжують перебувати на обліку і отримувати послуги служби зайнятості.

«Важливо пам’ятати: особи з інвалідністю – не клієнти соціальних фондів, а професіонали, які потребують реалізації свого права на працю, застосування своїх здібностей і талантів», – йдеться у повідомленні.

За законом, у кожному колективі повинно передбачатися 4% робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Якщо на підприємстві працює від 8 до 25 осіб – одне робоче місце. При цьому роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу.

Чинне законодавство про зайнятість передбачає механізм стимулювання роботодавців до працевлаштування осіб з інвалідністю на створені нові робочі місця. Нині роботодавець, який працевлаштовує таких осіб, отримує компенсаційні виплати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць. Така компенсація виплачується протягом одного року з моменту працевлаштування за умови збереження зайнятості цієї особи протягом 2 років.

Очікується, що після внесення відповідних змін до Закону «Про зайнятість населення» і набрання ним чинності 29 січня 2023 року роботодавцю, який за направленням центру зайнятості працевлаштовує строком не менше ніж на один рік осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, буде компенсуватися 50 відсотків фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати. При цьому загальна тривалість виплати компенсації становитиме шість місяців.

Читайте також: У разі пропуску особою з інвалідності повторного огляду під час війни виплату пенсій не припиняють

Ілюстративне фото: www.work.ua