Неповнолітнім дітям дозволять виїжджати за кордон без дозволу одного з батьків

Дітям, які не досягнули 16 років, дозволять виїжджати за межі країни у супроводі одного з батьків без дозволу іншого. Відповідні зміни в законодавстві передбачені законопроєктом №6146 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вирішення батьками питань тимчасового виїзду дітей за межі України», який Верховна Рада ухвалила у першому читанні.

Законопроєктом визначається чіткий перелік підстав, коли тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла 16-річного віку, у супроводі одного з батьків дозволяється без згоди другого з батьків. Це: смерть другого з батьків або набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим; набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків, про визнання другого з батьків безвісно відсутнім або недієздатним; якщо дитина або другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства; виїзд у супроводі одинокої матері (коли у документі про народження дитини відомості про батька відсутні або внесені зі слів матері); наявність у другого з батьків заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці тощо.

Законопроєктом також передбачено низку змін, які спрощують виїзд неповнолітньої дитини за кордон. Зокрема:

– передбачається, що згода одного з батьків на тимчасовий виїзд дитини діятиме протягом трьох років;
– запроваджується можливість оформлення такої згоди в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг без нотаріального її посвідчення;
– встановлюється обов’язок внесення нотаріусом відомостей у разі посвідчення ним згоди на тимчасовий на тимчасовий виїзд дитини до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Нагадаємо, на час війни українці можуть прихистити дитину, яка залишилась без піклування.