Під час воєнного стану українці мають змогу тимчасово прихистити дитину, яка з тих чи інших причин залишилась без батьківського піклування. Це можна зробити в рамках загальнонаціональної програми «Дитина не сама».
Як повідомили в Міністерстві соціальної політики України, понад 1000 українців вже пройшли потрібне навчання в рамках програми та готові прийняти дитину у свою сім’ю. Загалом же про бажання прихистити дитину заявила 21 тисяча осіб.
«Я хочу подякувати тим, хто виявив бажання прийняти дитину, і тих, кому ще не зателефонували – попросити про терпіння. Я прошу вас дочекатися, зберегти бажання і готовність прийняти у свою родину дитину до кінця війни», – зазначила радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.
Як прихистити позбавлену піклування дитину під час війни?
1. Залиште свою заявку у Telegram чат-боті «Дитина не сама» за посиланням. З вами зв’яжуться спеціалісти служби у справах дітей та визначать подальші дії. Строк опрацювання заявки – до 5 днів.
Сім’я чи особа, яка хоче прихистити дитину, має відповідати певним критеріям, бути готовою взяти на себе певні обов’язки та пройти онлайн-навчання з влаштування, адаптації та догляду за дитиною:
2. Після успішного проходження навчання очікуйте на візит працівника служби у справах дітей, який має обстежити умови проживання та скласти відповідний акт, а також окремо поспілкуватися з дитиною, щоб отримати її згоду на влаштування.
3. Чекайте на підготовку необхідного пакету документів, до якого входить:
– заява про надання згоди на тимчасове влаштування у свою сім’ю дитини;
– копію паспорта;
– акт обстеження умов проживання особи;
– письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом із вами, для проживання з дитиною на одній житловій площі;
– письмову згоду дитини (якщо вона може висловити свою думку).
4. Очікуйте на отримання дозволу (поштовим відправленням на вказану при поданні заяви адресу або електронною поштою) чи відмову, яку можна оскаржити в судовому порядку.
5. Після завершення всіх підготовчих етапів у присутності представника служби у справах дітей відбудеться зустріч з дитиною та її перевезення у ваш дім. За вами також буде закріплений соцпрацівник, який у будь-який час може перевірити умови влаштування дитини.
За умовами тимчасового влаштування, дитина у родині може залишатися до завершення воєнного стану або до моменту, коли знайдуться її родичі чи батьки. Якщо ж так сталося, що рідних у хлопчика чи дівчинки немає – саме та сім’я, де дитина жила тимчасово, отримує першочергове право на усиновлення чи опіку.
Нагадаємо, в Україні запустили проєкт кризової допомоги для дітей з труднощами розвитку та інвалідністю.
Фото: freepik.com