Через війну багато жінок освоюють «чоловічі» професії

В Україні спостерігається дисбаланс у робочій силі, адже велика кількість чоловіків — у ЗСУ, а жінки займають їхні місця. Тому держава має сприяти їх якнайшвидшій перекваліфікації. Таку думку в коментарі Соціальній інформаційній платформі висловив голова Рівненської ОВА Віталій Коваль. 

«Не вистачає працівників на чоловічі професії. Для прикладу: нещодавно був на підприємстві, яке займається деревообробкою, меблева галузь. І в них оператор електрокара, який їздить по заводу — це завжди була чоловіча професія. Сьогодні з десяти таких посад, близько семи займають жінки. Я спеціально зупинив одну з них і запитав, як їй працюється. На що вона відповіла: «Ви знаєте, це прекрасна робота: спілкуюся з усіма, бо між цехами переміщаюся». І багато інших жінок не думали про деякі професії на підприємстві, як про можливі для них», — розповідає посадовець.  

Він наголошує, що без перекваліфікації людей ситуацію вирівняти не вдасться. Бо не вистачає працівників і на тих напрямах, які здавна вважаються суто «жіночими».

«Для прикладу, у нас у регіоні є великий дефіцит швачок. Нам потрібні жіночі руки, які зможуть якісно виконувати цю функцію. І половина з вимушено переміщених осіб вперше сіли за швейну машинку. Вони перекваліфікувались і пішли працювати. Спілкувався з такими людьми, і вони щасливі від того, що можуть працювати. До прикладу, у 51 рік жінка зрозуміла, що їй подобається шити», — каже голова ОВА.

За словами Віталія Коваля, можливість перекваліфікації — це виклик сьогодні для держави. Передусім потрібні фахівці з робітничих професій. І інформацію про можливість швидкої перекваліфікації потрібно доносити до людей.

«Профтехосвіта формується через регіональне замовлення. Дуже важливо зараз на державному рівні збільшити квоту на держзамовлення саме на робітничі професії. Сьогодні нам потрібні золоті руки. Часто повторюю цю фразу: лише зайняті руки не опустяться. Нам потрібно зробити руки «золотими», і щоб вони не опускалися», — каже Віталій Коваль. 

Позитивно оцінює очільник регіону й допомогу держави в сприянні відкриттю власної справи. Зокрема, мікрогрант «Власна справа», переможці якого могли отримати до 250 тисяч на організацію свого бізнесу. За його словами, це дало поштовх до того, що в області у 2022 році кількість підприємців збільшилася на 3,5 %.

Авторка: Тамара Тисячна, фото з фейсбук-сторінки Віталія Коваля

Читайте також: В Україні зростуть зарплати.