За рік середня пенсія в Україні зросла на понад 600 грн

Пенсійний фонд України оприлюднив оновлені відомості щодо середнього розміру пенсії в Україні, кількості пенсіонерів, динаміку розподілу пенсіонерів за розміром пенсій тощо.  

Так, після перерахунку з 1 жовтня середня пенсія в Україні тепер становить 4539,36 грн. Це на 101,91 грн більше ніж було в липні. Тобто в середньому пенсії цього місяця зросли приблизно на 2,3%. Комусь, наприклад, додали 300 грн, а комусь нічого. Звідси такий невеликий загальний відсоток. А от за рік розмір середньої пенсії збільшився майже на 16% або на 623,61 грн (у жовтні 2021 року середня пенсія становила 3915,75 грн). 

Підкреслимо, що попри різні види перерахунків, зроблені цього місяця (перерахунок, пов’язаний зі збільшенням мінімальної зарплати, встановлення вікової надбавки пенсіонерам до 75 років, збільшення мінімальної пенсії по інвалідності військовослужбовцям), частина пенсіонерів залишилася без жодної надбавки, а декому додали лише по кілька гривень. Як відомо, пенсії обчислюються індивідуально, тому кожен випадок треба розглядати окремо.

Зазначимо також, що далеко не всі отримують пенсію, близьку до середньої, адже це узагальнений показник. Пенсійний фонд оприлюднив дані щодо розподілу пенсіонерів за розмірами призначених пенсій.

Як бачимо, пенсіонерів, які отримують менше ніж 2 тис. грн майже не залишилося – таких лише 0,64%. Рік тому таких людей було 14,87% від загальної кількості.

Далі розподіл відбувається наступним чином:

  • 38,44% пенсіонерів отримують пенсію в розмірі від 2 тис. грн до 3 тис. грн;
  • 23,54% від 3 до 4 тис. грн;
  • 11,40% від 4 до 5 тис. грн;
  • 19,07% від 5 до 10 тис. грн.

При цьому 6,91% пенсіонерів отримують пенсію в розмірі понад 10 тис. грн. Минулого року таких людей було 4,31%.  

Тож динаміка позитивна й пенсіонери поступово переходять з однієї категорії до іншої – від нижчих до вищих пенсій. Втім, варто зазначити, що реальний прожитковий мінімум уже давно перевищує 5 тис. грн. Проте Законом «Про державний бюджет на 2022 рік» прожитковий мінімум для пенсіонерів встановлено на рівні лише 2027 грн (станом на 1 липня). 

Як випливає з оприлюднених даних, 74,2% від загальної кількості пенсіонерів отримують пенсію в розмірі до 5 тис. грн. Тобто майже 8 млн пенсіонерів змушені балансувати на межі бідності, якщо, звісно, такі люди не мають інших доходів або заощаджень. 

Звернемо увагу й на те, що кількість пенсіонерів з року в рік продовжує зменшуватися. Наразі, за даними Пенсійного фонду, в Україні зареєстровано 10,7 млн пенсіонерів. Рік тому було 10,9 млн. Попри це, потреба на виплату пенсій зростає, адже навіть невелике підвищення вимагає мільярдних видатків. У вересні тільки за один місяць на виплату пенсій спрямували  49,5 млрд грн, а за підсумками жовтня має бути ще на 1 млрд більше. Натомість рік тому місячна потреба на виплату всіх пенсій складала майже на 7 млрд менше, тобто 4344 млрд грн.  

Відзначається, що пенсіонери, які й досі працюють, отримують у середньому майже на 220 грн більше ніж ті, хто не працює (4759,20 проти 4539,36 грн відповідно). На перший погляд, це дивно. Адже коли, наприклад, зростає прожитковий мінімум або мінімальна зарплата, то пенсіонерам, які не працюють, пенсії автоматично підвищують, а тим, хто працює – ні. Чому ж вони отримують більшу пенсію? Пояснити таку диспропорцію можна лише тим, що працевлаштовані пенсіонери – це переважно люди, які вийшли на пенсію відносно недавно. А, як відомо, чим пізніше людина виходить на пенсію, тим сучасніший і вищий показник середньої заробітної плати по країні застосовується при призначенні пенсії. Тобто якщо у двох пенсіонерів стаж і зарплата однакові, але один з них вийшов на пенсію минулого року, а інший цього року, то пенсія буде більша в того, хто вийшов на пенсію пізніше. До речі, за новими даними Пенсійного фонду, 2,7 млн українських пенсіонерів продовжують працювати.  

Оприлюднені також дані за видами пенсій. Три чверті українців отримують пенсію за віком. Ще майже 14% пенсіонерів отримують пенсію по інвалідності – це майже 1,5 млн людей. Трохи менше ніж 6% – це одержувачі пенсії в разі втрати годувальника. Трохи більше ніж 5% отримують пенсію за вислугу років. Лише 0,6% отримують найнижчі соціальні пенсії. 

Ще 0,04% – це довічне утримання суддів. Таких людей небагато – усього до 4 тис., однак середній розмір пенсії судді станом на 1 січня 2022 року становив 90 тис. грн на місяць. Тобто один суддя у відставці зі своєю середньою пенсією міг би утримувати понад 40 людей, які отримують «мінімалку».

Читайте також: Найвищі пенсії отримують мешканці Києва, Донецької та Луганської областей.

Матеріал підготував Сергій Коробкін, фото: ukrinform.ua