Пенсії суддів не мають обмежень

15 грудня в Україні святкують День працівників суду. Це не лише професійне свято людей, які забезпечують правосуддя в країні, але й досить чутлива тема для багатьох пенсіонерів.

Як відомо, з 1 грудня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, зріс на 66 грн і становить 2093 грн. У результаті цього максимальна пенсія тепер становить 20930 грн, тобто вдесятеро більше, ніж мінімальна. Однак є люди, розмір пенсії котрих значно перевищує вказану максимальну суму. Серед таких пенсіонерів чимало суддів у відставці.

Середній розмір пенсії судді на початку року становив майже 91 тис. грн. Станом на грудень ця сума сягнула 95 тис. грн. У той самий час як розмір середньої пенсії по Україні станом на жовтень становив 4,5 тис. грн, тобто у 21 раз менше.
Як це сталося? З одного боку, обмеження максимального розміру пенсії існувало не завжди. Обмеження в десять мінімальних пенсій діє з жовтня 2011 року, що передбачено насамперед Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При цьому пенсії тих, хто пішов на пенсію до цієї дати, не зменшували.

З іншого боку, пенсії суддям призначаються за зовсім іншим Законом — «Про судоустрій та статус суддів». І це навіть не називається словом пенсія. Суддя у відставці отримує щомісячне довічне грошове утримання. Воно призначається в розмірі 50 % суддівської винагороди. За кожен повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується ще на 2 % від його зарплати. І в цьому випадку жодні обмеження не діють. Розмір пенсії судді не обмежується, бо це визнано неконституційним. Окрім цього, у разі збільшення зарплати суддівському корпусу, пенсії суддів автоматично збільшуються без жодних перешкод.

Відсуджені пенсії

У 2012–2017 роках частину спеціальних пенсій суттєво обмежили або взагалі скасували. Зокрема, постраждали народні депутати, урядовці, дипломати та загалом більша частина держслужбовців, особливо ті, хто до того часу ще не встиг вийти на пенсію. Однак судді, як це не кумедно звучить, своє право на високі пенсії відстояли в суді.

Звісно, що зарплата працівника районного суду й працівника Верховного Суду істотно відрізняється. Втім, оклад районного судді може становити понад 60 тис. грн. У такому разі його пенсія становитиме до 70 % від вказаної суми, тобто 42 тис. грн, які законом не обмежуються й виплачуються в повному обсязі. В обласному суді зарплата може перевищувати 200 тис. грн. Тут можна й пенсію дочекатися в розмірі 140 тис. грн.
Також слід розуміти, що суддівську пенсію в Україні отримує близько 3,6 тис. осіб, тобто близько 0,03 % від загальної кількості пенсіонерів. На суддівські пенсійні виплати може йти до 342 млн грн на місяць. При цьому загалом на виплату пенсій для понад 10 млн українців щомісяця витрачається вже близько 51 млрд грн.

Втім, заради справедливості слід зазначити, що один суддя із середньою пенсією міг би утримувати 45 пенсіонерів, які отримують мінімалку в розмірі 2100 грн.

Автор: Сергій Коробкін