«Вчителі тут — друзі для учнів, партнери», — українка про навчання в США

Киянка Наталія Волоткевич переїхала з України до США у 2018 році. На той час її доньці Олесі було 13 років. Про те, як дівчину прийняли в американській школі та загалом про освітній процес за океаном, Наталія розповіла Соціальній інформаційній платформі.

Перші кроки

У травні Олеся закінчила черговий клас київської школи. А вже в серпні пішла до сьомого класу у школі міста Фінікс (штат Аризона). Це було трохи незвично, бо в Україні навчання починається у вересні. Проте в США в деяких штатах навчальний процес стартує на місяць раніше. 

«Вступити до школи в Америці — не проблема. Знайшли найближчу й потрапили до неї без жодних тестів. Треба лише підтвердити адресу проживання, що ти мешкаєш саме в цьому районі. Наприклад, надати договір оренди або платіжку за електроенергію. Ми надали свідоцтво про народження, номер мобільного телефону та дві платіжки», — розповідає мама Олесі.  

Школи в США мають свої рейтинги. Наприклад, деякі можуть бути з низьким рейтингом, бо там є діти, які вживають наркотики чи багато дітей з неблагополучних родин. Це може залежати від престижності району. Є школи як платні приватні, так і безкоштовні державні. За словами Наталії, державні школи не набагато гірші — там дають гарну підготовку й з нею можна легко потрапити до престижного вишу. До речі, освіта у вищих навчальних закладах у США — дуже дорога, хоча існують і деякі пільгові програми.

Найбільше вражень було у день відкритих дверей. Новеньких зустрічають учні старших класів та волонтери. Напередодні на пошту надходить лист із запрошенням до школи. Там зазначена вся необхідна інформація: що треба знати, що із собою брати, за що заплатити. Також на пошту надходять листи з різними інструкціями, наприклад, як поводити себе в школі, що діти можуть одягати, а що — ні.

Про американських вчителів

«Ми прийшли до школи й показали запрошення.  Дівчинка-волонтер підвела до стенда, де серед багатьох школярів ми знайшли своє ім’я та прізвище в списках. Навпроти стояв номер аудиторії. Так стало зрозуміло, хто наш класний керівник», — згадує Наталія. 

У класі батьків та дітей зустрічала класна керівниця міс Джейн. Після спілкування з нею новеньким провели  екскурсію закладом: аудиторії, спортивні майданчики, кампуси, бібліотека, стоянка шкільного автобуса тощо. Кожен вчитель зустрічав учнів біля свого кабінету. 

«Вчителі тут для нас, як інопланетяни: щирі, прості, дивакуваті. На день відкритих дверей можна було підійти до кожного. І вони спілкуються не з батьками, а одразу починають діалог з дитиною. Говорять з ними на рівних, наче друзі. Вчитель тут панібрат. Він, до речі, може привітатися з дітьми й тактильно: дати «п’ятьорика» чи «кулачка», — ділиться враженнями мама учениці. 

На збори батькам приходити необов’язково. Якщо трапляється щось серйозне, то батькам обов’язково зателефонують. 

«Якось ми всю ніч були в дорозі. Але зранку все одно відправили Олесю до школи. На одному з уроків вона заснула. Мені зателефонували й попросили її забрати, мотивуючи тим, що сьогодні дитина не в найкращій формі для навчання», — зізналася Наталія.

Чим годують дітей

Як уже зазначалося, навчання в цій школі безкоштовне, але на рахунок школи можна робити благодійні внески. Це виключно за бажанням батьків. Довелося сплатити лише за придбання спортивної форми, щоденника й замочка для шафи. У шафі діти залишають свої особисті речі й, між іншим, мобільні телефони. 

«У школі телефонами користуватися заборонено. Донька приїжджає до школи, пише мені повідомлення, що доїхала, і ховає телефон до шафи. Після уроків дістає телефон і повідомляє, що їде додому», — розповідає мама. 

Навчання починається рано: о 7:00 дитина вже має бути в школі. Заняття тривають до 14:00 чи 15:00 — залежно від штату. 

У школі облаштована їдальня та є перерва на ланч. 

«Їжа, як для нас, доволі шкідлива: бургери, смажена картопля, смажена курятина, какао, молоко, у тому числі, наприклад, полуничне чи шоколадне, кола. Хоча є й багато різних овочів варених або сирих. Діти з малозабезпечених сімей можуть безкоштовно харчуватися в школі навіть під час канікул», — ділиться враженнями жінка. 

Канікули в школах США проходять орієнтовно так само як і в Україні: по тижню осінні та весняні, трішки довші — зимові та довгі — літні. До речі, у Штатах однокласники змінюються щороку. Дітей, які навчалися весь рік разом, наступного року розділяють, класи перемішують. 

«Так роблять з року в рік. Усі нові. Я так розумію, щоб уникнути шкільного цькування на новенького», — припускає Наталія, яка за освітою є психологом. 

Про англійську мову

Найперше й найголовніше завдання для іноземних учнів у американській школі — швидко опанувати англійську мову.  І школа повністю бере цю відповідальність на себе. Спочатку Олесі індивідуально допомагала методистка: займалася додатково англійською, разом з дівчинкою відвідувала навіть деякі уроки. До того ж класна керівниця Олесі за фахом вчителька мови. Тому вони додатково займалися правильною вимовою, щоб навіть акценту не було. 

«Так, в Америці можна жити й з розмовною чи взагалі мову не вчити. Але якщо бажаєш закінчити виш і мати гарну роботу, то її треба наполегливо вчити. Є певний ступінь оцінювання», — пояснює мама Олесі.  

Особливості навчання

Як згадує Наталія, на початку навчання щодня були одні й ті самі предмети. Першими йшли уроки в класної керівниці, а далі: наука, історія, мова, фізкультура, мистецтво.


«Зранку діти можуть прослухати якусь інформацію, не пов’язану з навчальним процесом, щось обговорюють, дивляться фільми, грають. Вчителі постійно намагаються тримати увагу дитини, хочуть сподобатися, багато жартують», — розповідає Наталія. 

У школі велика увага приділяється соціальним наукам. Дітей вчать критично мислити. Виховують відкриту людину, практично підготовлену до життя. 

Також можна обрати додаткові предмети, наприклад, малювання чи заняття в шкільному театрі. Це замість гуртків і не займає часу після школи, бо проводиться як окремі уроки. Також вітається заняття спортом. Ті, хто гарно тренуються й мають спортивні досягнення, отримують більше шансів на вступ до вишу.  

«Окрім цього, уже в старших класах безпосередньо в стінах школи можна здобути якусь професію. Наприклад, стати графічним дизайнером чи кухарем, ніби ти пройшов певні курси чи навчався в технікумі», — каже Наталія. 

Загалом повна шкільна освіта в США розрахована на 12 років:

Elementary School (початкова школа) — 1–4 класи (з 6 років);

Middle School (середня школа) 5–8 класи;

High School (вища школа тобто старші класи) — 9–12 класи (до 18 років)
Навчання, зазвичай, триває з 6 до 18 років. При цьому працювати в Штатах можна вже з 14 років і необов’язково закінчувати всі класи. 

В Аризоні Олеся закінчила середню школу й мала переходити до старших класів. Але потім родині довелося переїжджати до іншого штату. До того ж розпочалася пандемія коронавірусу, школи там також перейшли на дистанційне навчання. Тому родина обрала ще один, уже незвичний для нас вид освіти, — приватну онлайн-школу, яка замінює старші класи. Якщо навчатися успішно й інтенсивно, то таку школу можна закінчити достроково — за два роки замість чотирьох. 

«Зараз Олесі 16, а навчатися за шкільною програмою потрібно до 18 років. Тому вона вчиться в платній онлайн-школі — триває підготовка до вступу в коледж», — завершує свою розповідь Наталія Волоткевич.

Автор: Сергій Коробкін, фото з архіву Наталії Волоткевич

Читайте також: Шкільна освіта в Україні та Польщі: українська емігрантка розповіла про відмінності.