«Уся благодійність побудована на довірі й репутації», — волонтер

Міжнародний благодійний фонд «Україно! Я за тебе» існує 16 років. Протягом цього часу вдалося організувати роботу, здобути репутацію, заслужити довіру людей — як тих, кому допомагають, так і тих, хто надає допомогу. Саме це, за словами члена правління фонду Євгена Чеботарьова, стало ключовим для діяльності багатьох фондів, і їхнього в тому числі, під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. 

Про ситуацію у сфері благодійництва в Україні, «внутрішню кухню» благодійних організацій та зміну запитів на допомогу Євген Чеботарьов розповів Соціальній інформаційній платформі. 

Зміни у сфері благодійництва 

За словами чоловіка, наразі в Україні залишилися працювати лише ті організації й фонди, які мають певну історію та працюють системно. Для одних така діяльність не стала основною, інші повернулися до звичного життя. І це, каже волонтер, — нормально. 

«До 80 % організацій просто відпали і це процес логічний, еволюційний і нормальний. На початку вторгнення всі кинулися допомагати, людьми керували емоції, вони відчували таку потребу. Але не для всіх це стало роботою, основним заняттям. Таких залишилося дуже мало. Тут треба мати специфічний набір характеристик: як власних, так і організації. Потрібно також враховувати, що благодійність це добровільна діяльність. Є, звичайно, найманий персонал, але якщо людина починає займатися благодійністю заради досягнення своїх якихось цілей піти в політику, відбілити своє ім’я, це не працює. Благодійність не є інструментом досягнення амбіцій. І багато хто на цьому «проколюється», адже в певний момент воно просто перестає працювати. Так, це може йти як бонус, але перша й основна мотивація це має бути саме бажання допомогти», — розповідає Євген.  

Благодійний фонд «Україно! Я за тебе» працює з багатьма країнами:  США, Австралією, Польщею, Нідерландами, Люксембургом, Францією, Великою Британією, Канадою. Втім, основний його партнер – Німеччина. Саме від двох великих німецьких благодійних організацій Oranta Helps та Lehnhardt-Stiftung фонд Євгена отримує левову частку допомоги. І з ними вдалося налагодити співпрацю вже під час повномасштабної війни. 

«У нас бездоганна репутація за 16 років. Звичайно, з боку донорів переглядається історія фонду, чи не виникало ніяких проблемних питань. Взагалі вся благодійність побудована на довірі й репутації. Досвід, довіра, професіоналізм, репутація ці чотири ключові складники дозволяють працювати в різних площинах та з різними масштабами допомоги. Ми проходимо міжнародні аудити, а також звітуємо перед нашим урядом, згідно з українським законодавством», — пояснює представник фонду.

Втім, абсолютна більшість роботи благодійної організації залишається «за кадром». Це перемовини, логістика, звіти, з’ясування потреб отримувачів і  формування переліку необхідного, розподіл допомоги і її доставлення. 

«Для донорів основне бачити цільове призначення тієї допомоги, яку вони надають. У нас усі моменти передання допомоги задокументовані, окрім усних і фотозвітів. Загалом те, що люди бачать на фото, коли комусь передали певну допомогу це всього 10 %  роботи нашої роботи. 90 % залишається за лаштунками», — описує внутрішні процеси Євген. 

Кому допомагають

Фонд Євгена надає допомогу в різних напрямах: від пожежних авто для рятувальників, реанімобілів для медзакладів та промислових генераторів і трансформаторів для критичної інфраструктури до харчів, засобів гігієни та корму для тварин. 

«Один з найтепліших наших проєктів це «Діти допомагають дітям». Німецькі діти збирають посилки та передають їх дітям в Україні. Це подарунки до певних свят: Різдва, Великодня тощо. Уже близько тисячі дітей у різних частинах України отримали такі передачі від німецьких дітей», — розповідає Євген. 

Чи не наймасштабніший напрям допомоги — підтримка служб ДСНС. Волонтери фонду передають рятувальникам пожежні машини, які обладнані за останнім словом техніки. 

«Їх закуповують у Німеччині й дообладнують за останніми найкращими німецькими стандартами. Вони комплектуються дихальними системами, захисним спорядженням, спорядженням для розбирання завалів. І наші рятувальники швидко це все опановують. Взагалі професійність наших рятувальників, мабуть, зараз найкраща у світі, виходячи з досвіду й тих умов, в яких вони працюють. Доставляють і автомобілі швидкої допомоги, які також переобладнуються всім можливим сучасним комплектованням», — описує волонтер.

Зміна запитів

Втім, зазначає Євген, після року повномасштабної війни запити на допомогу дещо змінюються. 

«Якщо на початку потрібно було практично все, бо люди все й втратили від сковорідки до меблів, то зараз пріоритет змінився в бік продуктів. Адже ціни зросли, допомоги, яку виплачує держава та інші донори, недостатньо. І зараз 80–90 % запитів це їжа», — розповідає Євген.

Проблеми з харчуванням є не лише в людей, а й у тварин. Євген зазначає, що допомоги потребують як домашні тварини, так і притулки, ветеринарні клініки.

«У кожну передачу для переселенців я завжди кладу корм для собак чи котів. Але багато й бездомних тварин, яких залишили, їх підгодовують і військові, і місцеві, хто залишився», — зізнається волонтер.  

З чим важко справлятися, каже Євген, — це з окремою адресною допомогою людям, які звертаються в приватному порядку. І якщо в перші місяці такі запити ще вдавалося закривати, то зараз це стало вкрай важко: фізично осягнути такий шмат роботи неможливо. Тим більше, що порівнюючи з початком повномасштабного вторгнення, зменшилось і надходження коштів до фонду, а для забезпечення його операційної діяльності необхідні чималі суми. Втім, волонтер має оптимістичний настрій: будуть шукати способи працювати далі. 

Робота фонду в цифрах:

  • Понад 10 напрямів допомоги: підтримка цивільного населення, інклюзивних та медичних закладів, закладів для літніх людей, Збройних сил України, медичних служб Збройних сил України, Державної служби з надзвичайних ситуацій, критичної інфраструктури. 
  • Близько 500 тонн вантажу отримали й розподілили з травня 2022 року по сьогодні. 
  • 15 медичних закладів отримали реанімобілі, діагностичне та хірургічне обладнання, антисептики, перев’язувальні матеріали, реанімаційне обладнання, санітарно-гігієнічні засоби. 
  • 40 великих наборів парамедиків та більше як 100 індивідуальних аптечок TACMED SOLUTIONS, більше ніж 1000 турнікетів, близько 400 ізраїльських бандажів, близько 1000 перев’язувальних наборів передано медикам ЗСУ.
  • 20 тис. військовослужбовців ЗСУ отримали універсальні санітарно-гігієнічні серветки. 

Авторка: Тетяна Кузь, фото з архіву Євгена Чеботарьова

Читайте також, як благодійний фонд Let’s help допомагає одиноким стареньким.