У Фонді держмайна відповіли на запитання переселенців

Сьогодні Фонд держмайна є найбільшим рантьє в країні. Загальна площа всіх об’єктів, які можна орендувати в держави,  — майже 8 мільйонів квадратних метрів. Фонд одночасно супроводжує понад 14 000 контрактів, з яких 25 % укладено саме з фізичними особами. 

Під час війни оренда може стати вигідним інструментом для старту власного бізнесу, особливо в умовах, коли багатьом українцям довелося змінити місце проживання й почати все з нуля на новому місці, — вважають у Фонді й закликають насамперед українців, які отримали статус ВПО, детальніше розібратися в усіх перевагах співпраці з державою. 

На найпоширеніші питання переселенців під час прямої телефонної лінії відповів директор департаменту оренди та розпорядження державним майном ФДМУ Андрій Шрамко.

Чому вигідно орендувати державне майно сьогодні? 

Ризики оренди, порівняно з ризиками придбання майна у власність, мінімальні, а також потребують стартового капіталу в сотні разів менше.

Крім того, за ініціативи Фонду під час війни було спрощено більшість процедур оренди та запроваджено механізми, які дозволили вдвічі скоротити стартові витрати та максимально спростити майже всі процедури оформлення оренди: 

 • скорочено термін на узгодження з органом управління рішення про передачу об’єкта в оренду з 40 до 7 днів;
 • строки проведення аукціону скорочено (мінімальний строк для проведення аукціону становить 5 днів);
 • майно державних установ, а також заборонених для приватизації об’єктів за договорами, укладеними до запровадження воєнного стану, можна здавати в суборенду;
 • бюджетні установи, які мають право на отримання майна без аукціону, не потребують проведення незалежної оцінки та сплати забезпечувальних депозитів; 
 • при визначенні стартової орендної плати не проводиться переоцінка в разі низької балансової вартості;
 • за відсутності залишкової балансової вартості стартова орендна плата становить 1 гривню за 1 квадратний метр площі;
 • зменшено розмір забезпечувального депозиту та авансового внеску.

Більшість цих спрощень стали особливо важливими для ВПО та релокованого бізнесу.

Чи складно взагалі орендувати площі під відкриття власного бізнесу й чи є окремі пільги для ВПО?

Під час війни держава, як орендодавець, стала для бізнесу, незалежно великий він чи малий, надійним партнером. Наявні плюси: стабільний розмір орендної плати, строки договорів зараз можуть бути від 5 років і більше, є низка пільг для орендарів на час дії воєнного стану.

Для релокованого бізнесу є додатковий бонус. Перші шість місяців можна сплачувати за оренду лише 1 гривню за 1 квадратний метр. За цей час можна перевезти й встановити устаткування, найняти персонал, адаптуватись до нових умов, відкрити нову справу. Після закінчення пільгового строку орендарю доведеться сплачувати повну суму, яка була визначена в результаті орендного аукціону, на якому він запропонував найвищу ціну й виграв. 

Щоб узяти в оренду держмайно, достатньо зробити кілька простих кроків. Усе інше зробить Фонд та майданчик, на якому проходять аукціонні торги щодо оренди. Ось ці три кроки:

 • зайти на сайт «Prozorro.Продажі» до розділу «Аукціони», обрати напрям роботи  «Оренда державного та комунального майна» й отримати список доступних приміщень, за допомогою додаткових фільтрів відсортувати варіанти;
 • обрати об’єкт потенційної оренди, вивчити інформацію та ознайомитися з умовами;
 • зареєструватися й подати заявку на участь в аукціоні на одному із 40 акредитованих онлайн-майданчиків. 

Як отримати пільги для релокованого бізнесу?

Для отримання відповідної пільги необхідно звернутися до обласної військової адміністрації з клопотанням про релокацію за формою, опублікованою на сайті Фонду й отримати не менше ніж за один день до проведення аукціону клопотання від ОВА. Під час аукціону ця відповідь буде документальним підтвердженням для оформлення пільги. Більше про це можна дізнатись на нашому сайті чи в регіональному відділенні фонду. 

Працює також платформа цифрової взаємодії, де підприємці з постраждалих регіонів можуть подати заявку на переміщення, а бізнесу з безпечних регіонів — запропонувати приміщення, обладнання та інші ресурси для релокованих підприємств.

Які документи потрібно подати релокованому бізнесу й куди, якщо є потреба перевезти офіс, а не виробництво?

Незалежно від цільового призначення площ, які потрібні переміщеному бізнесу, звернення про клопотання до ОВА буде цілком достатньо. З нашого досвіду, обласні військові адміністрації охоче відгукуються на такі звернення, оперативно їх розглядають та допомагають бізнесу. 

За нашими даними, лідерами з розміщення релокованих бізнесів на початку війни стали Львівська, Чернівецька та Івано-Франківська області. Переважно переміщувались підприємства машинобудування, а також харчової промисловості.

Де можна дізнатися про пропозиції щодо оренди, наприклад, в Одесі чи в інших регіонах?

Можна звернутись в регіональне відділення Фонду й отримати вичерпну консультацію. Можна також слідкувати за анонсами аукціонів на сайті orenda.gov.ua або на телеграм-каналі «Оренда в Україні».

Якщо знайшли цікавий об’єкт і він перебуває в державній власності, але не використовується суб’єктами господарювання, то можна навіть самостійно ініціювати його оренду.

Для цього потрібно зробити п’ять простих кроків: 

 • знайти вільний об’єкт державної або комунальної власності, який бажаєте орендувати;
 • зареєструватись на будь-якому з десятків підключених до системи «Prozorro.Продажі» майданчиків;
 • надіслати орендодавцю (ФДМУ або його регіональне відділення) заяву про включення бажаного об’єкту до Переліку першого типу через систему «Prozorro.Продажі»;
 • перевірити включення об’єкта до переліку на сайті orenda.gov.ua та ознайомитися з детальною інформацією щодо нього;
 • після оголошення аукціону подати заявку на участь через особистий кабінет;
 • запропонувати переможну ціну та виграти аукціон.

Який бізнес можна відкрити початківцям на базі орендованого держмайна? Що цікавого зараз може запропонувати Фонд?

Серед доступної нерухомості, яку Фонд здає в оренду: офісні приміщення, складські будівлі та промислові споруди. Здаються в оренду не лише промислові майданчики. До 25 % загальної кількості договорів — це оренда площ до 10 квадратних метрів, понад 50 % — до 50 квадратних метрів.

Ми знаємо приклади, коли в студентських гуртожитках малий бізнес розміщував громадські пральні. Це також може бути розміщення вендингових автоматів для продажу снеків чи кавових автоматів, автоматів з продажу фільтрованої води, відкриття мінікав’ярень та пунктів обміну валют, експрес-перукарні та інше. Насправді палітра ідей для власного бізнесу може бути величезною. 

Чи можна знайти для виробничого бізнесу актив, наприклад з якимось устаткуванням? 

Фонд може запропонувати не лише окремі об’єкти нерухомості. Це можуть бути також єдині майнові комплекси з обладнанням. Але тут є нюанси. Змінити сферу виробництва чи сферу надання послуг у таких об’єктів неможливо, вони переходять орендодавцю з усіма процесами та можливими проблемами, які є на момент аукціону.

Чи може фізособа-ФОП або бізнес сам ініціювати виставлення об’єкта на орендний аукціон, якщо цей об’єкт перебуває в держвласності, але не в управлінні Фонду? 

Так. Балансоутримувачем може бути будь-яке державне підприємство чи орган виконавчої влади. Наприклад, університет чи Міністерство освіти та науки України. Фонд може звернутися до такого балансоутримувача чи органу управління та ініціювати виставлення об’єкта на аукціон або вони можуть самостійно ініціювати перед Фондом оренду належного їм майна.

Ми дуже часто чуємо, що університетам бракує коштів на ремонт чи опалення взимку й при цьому вони мають достатньо площ, які могли б здавати в оренду малому бізнесу одночасно з користю для студентів. Наприклад, здавати частину приміщень у центральних корпусах під книжкові магазини, спільними зусиллями з бізнесом робити цікаві проєкти сучасного освітнього простору та навіть банальні буфети та копіцентри.

Наприклад, 22 вересня відбувся аукціон з оренди нежитлового приміщення площею 189,2  квадратних метрів на першому поверсі адмінбудівлі в Києві (вул. Генерала Алмазова, 18/7). Стартова ціна оренди — 189,2 гривні. Це актив зі зручною логістикою та необхідною інфраструктурою. 

На чому зосереджена зараз державна політика ФДМУ у сфері оренди?

Ключовим напрямом є максимальна диджиталізація всіх процедур оренди. По суті, уже зараз потенційні орендарі всі операції з оренди держмайна можуть зробити в інтернеті з будь-якого зручного місця. Подання заяви, підписання протоколу аукціону та договору оренди можна зробити в електронній формі за допомогою ЕЦП. Хоча якщо консервативний клієнт вимагає паперового оформлення — ми готові йти йому на зустріч. Клієнт завжди правий.

До кінця року плануємо запустити інтернет-платформу оренди держмайна й значно прискорити опрацювання заяв на оренду. Іншим проєктом є створення актуальної бази даних вільних площ державної нерухомості, які пропонуються для оренди. У неї розпорядники державного майна вноситимуть актуальні дані щодо використання майна й будь-хто може знайти варіант, який підходить, та ініціювати його оренду.

Оренда державного майна — гарна платформа й для бізнесменів початківців.

Хотілось би донести до людей думку, що оренда зараз — це перспективно. Цікавтеся на сайті Prozorro аукціонами з оренди, які відбуваються у вашому місті. Для цього достатньо раз на тиждень заглянути на п’ять — десять хвилин на сайт «Prozorro.Продажі» (https://prozorro.sale). 

Якщо ви започатковуєте бізнес — саме оренда державного майна зможе мінімізувати ваші ризики. Якщо проєкт не спрацює, з нього можна буде вийти з мінімальними фінансовими втратами. 

З усіх питань щодо оренди можна звернутись також на гарячу лінію ФДМУ: 

+38 (044) 254 29 76 або 0 800 50 56 46. 

Режим роботи: пн — чт з 9:00 до 18:00, пт — з 9:00 до 16:45.

«Пряма лінія» проведена за підтримки Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП).

Автори: Сергій Чернявський і Вікторія Ланецька, фото з архіву Андрія Шрамка

Читайте також: «Бізнеси починають шукати працівників у тих суспільних групах, на які раніше так уважно не дивилися», — уповноважена Президента України з питань безбар’єрності