Як відключення світла вплинуло на квартирне питання в Україні

Систематичні й тривалі відключення електроенергії змінили звичне життя багатьох українців. Разом зі світлом у низці багатоквартирних і приватних будинків зникають тепло, вода, не працює каналізація. Жити в таких умовах дуже важко, не кажучи про те, щоб знайти на таке приміщення покупця чи квартиронаймача. 

Першими труднощі відчули мешканці новобудов, до яких не проведено газ. А тому при зникненні світла людям просто немає на чому приготувати собі їжу. Крім того, з відключенням світла не працюють ліфти, і мешканцям доводиться пішки підійматися сходами на 30 поверх, що не під силу вагітним, старим та дітям. У результаті намітилася тенденція, коли люди починають з’їжджати з верхніх поверхів, причому роблять це не лише квартиронаймачі, а й власники квартир, які винаймають собі житло на зиму.

Удар по оренді

Також спостерігається тенденція, коли люди готові здавати житло лише за оплату комунальних послуг. Поки що це стосується оренди кімнат. Причин кілька. З початком війни багато українців втратили заробіток і здавання кімнати в оренду — одне з небагатьох стабільних фінансових надходжень. З іншого боку, охочих орендувати кімнату стає все менше, а тому деякі городяни, насамперед пенсіонери, уже погоджуються заселяти людей, щоб вони допомагали лише оплачувати комунальні послуги. Столичний рієлтор Микола Годун розповів журналістам «Пенсійного кур’єра», що сьогодні кімнати практично ніхто не хоче дивитися.

«У будинку за дві хвилини від метро «Святошин» пенсіонерка намагалася здати кімнату за 3 тис. грн. Я вже оголошення в топ виводив, але нікому нецікаво. За півтора місяця лише одна дівчина зателефонувала. Хоча у вересні такі варіанти змітали за 4–4,5 тис. грн», — розповів Микола.

Як пояснив нам віцепрезидент Асоціації професійних керуючих нерухомістю Анатолій Топал, різниця в ціні за оренду кімнати й малобюджетної квартири сьогодні розмита й не «кусається», як раніше. Тому багато орендарів вважають за краще заплатити трохи більше, але мати окреме житло. Приміром, вартість оренди кімнати в Києві сьогодні становить 2–2,5 тис. грн, у той самий час як однокімнатну квартиру площею 21 м кв. можна зняти за 4–4,5 тис. грн.

70-річній киянці Антоніні Париш у питаннях оренди пощастило. Ще до масового обстрілу Києва їй вдалося здати кімнату у своїй трикімнатній квартирі за 4 тис. грн. Орендар — 19-річний студент з Бучі. Ціну за оренду хлопець поки що знизити не просить, оскільки головним критерієм у пошуку житла для нього була близькість родичів, які мешкають у сусідній квартирі. Оренда кімнати — дуже суттєва допомога для Антоніни Петрівни, яка з початку року тяжко хворіє. У неї четверта стадія онкології. Субсидію на оплату комунальних послуг жінка не отримує. Щоб банально мати змогу купити їжу та ліки, пенсіонерка зрештою вирішила не платити за комунальні послуги.

«Я не в змозі покрити комунальні витрати. Квартиру перепишу на свою племінницю — нехай, коли мене не стане, вона її продасть і розрахується з боргами», — розповіла вона нашому виданню.

Краще гірка правда

Через віялові та аварійні відключення умови життя у великих містах хоча й погіршилися, проте в столиці, як стверджує Анатолій Топал, обвалу ринку оренди поки не сталося. 

«Саме по Києву ринок оренди більш-менш живий», — наголосив він. 

За його словами, вартість житла дещо знизилася після масового обстрілу наприкінці листопада, коли більш ніж половина Києва залишилася без електроенергії. Проте вже грудневі обстріли люди сприйняли спокійніше. Як далі розвиватиметься ситуація з орендою, наш співрозмовник прогнозувати не береться. Втім, факти поки що говорять про те, що умови проживання, а отже, ситуація з орендою та продажем квартир, швидше за все, не будуть кращими.

Автор: Олександр Кітраль
Фото: kyiv.tsn.ua

Читайте також: Нова реальність: як відключення світла змінило життя українців