Як правильно вийти на пенсію навчають на спецзаняттях

Сідати за парти можна в будь-якому віці. А чи знали ви, що в Україні вже багато років працюють «Школи майбутнього пенсіонера»? Щоправда, навчання в них, здебільшого, триває цілий рік – без перерви на канікули. «Школа майбутнього пенсіонера» – це навчальний майданчик, де люди передпенсійного віку можуть з’ясувати важливі питання, що стосуються їхньої майбутньої пенсії:

– заздалегідь дізнатися про пакет документів для виходу на заслужений відпочинок;
– оцінити свої пенсійні перспективи щодо того чи іншого виду пенсії;
– за необхідності вирішити проблемні питання свого страхового стажу, аби закрити «білі плями», зібрати необхідні довідки та виписки, яких не вистачає.

У таких школах завтрашніх пенсіонерів добре підковують теоретично, розказують, від яких складових залежить розмір пенсійних виплат, які умови існують для виходу на той чи інший вид пенсії, доводять важливість легального заробітку та розповідають про негативні наслідки отримання заробітної плати «у конвертах». Не залишаються без уваги лекторів й такі питання, як право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, реформування пенсійної системи тощо.

Також фахівці пенсійних служб роз’яснюють «учням» механізми перерахунку та індексації пенсій, розповідають про способи виплати пенсій. Крім того, викладачі знайомлять аудиторію з правилами обчислення страхового та загального стажу, з правом на дострокове призначення пенсії.

Окрема увага приділяється й роботі з електронними ресурсами. Пенсійники навчають школярів користуватись новітніми сервісами вебпорталу Пенсійного фонду України, отримувати довідки ОК-5, ОК-7 або довідки про розмір пенсії, використовувати послугу «Автоматичне призначення пенсії», формувати та направляти скан-копії документів для своєї електронної трудової книжки.

Одним словом, така школа допомагає майбутньому пенсіонеру адаптуватися, підготуватися до нового статусу, краще зрозуміти «пенсійну кухню». А головне, мати інформацію про пенсії безпосередньо з перших рук, від спеціалістів-пенсійників.

Як виявилось, сьогодні у таких знаннях зацікавлено чимало людей: серед охочих розібратися у проблемах пенсійного забезпечення є і педагоги, і медпрацівники, і військові пенсіонери, і просто допитливі громадяни, які хочуть розумітися на пенсійних питаннях, адже з цим буде пов’язано значний проміжок подальшого життя.

«Я підтримую ту позицію, що коли ми ведемо індивідуальні консультації, це не завжди раціонально. У групі в кожного виникає своє особисте питання і фахівці Фонду на них відповідають на загал, ці відповіді чують всі слухачі. І часто трапляється так, що іноді людина навіть гадки не мала, що в неї теж могло виникнути таке ж питання, як і в сусіда по парті. Тобто коли ми збираємо якусь аудиторію і говоримо про різне, люди отримують більше інформації. І тому «Школа майбутнього пенсіонера» — це популярний і затребуваний проєкт», — ділиться досвідом Олена Корчака — начальниця головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, де «школа майбутнього пенсіонера працює вже майже 10 років.

Як стати слухачем

Для участі в заняттях необхідно звертатися до районних та об’єднаних управлінь Пенсійного фонду України, до сервісних центрів за місцем проживання. Як правило, про розклад та тему занять в школі, пенсійники оголошують заздалегідь: розміщують оголошення на своїх електронних ресурсах, у місцях скупчення людей. Аби привчити студентів до системи, здебільшого, уроки відбуваються в один і той час: скажімо, кожної першої п’ятниці з 11 до 12 години, або кожного другого і четвертого вівторка місяця о 15.00.

Навчання в «Школах майбутнього пенсіонера» не припиняються навіть зараз, у цей непростий для країни час. Уроки відбуваються не лише у відносно спокійних регіонах країнах (досвід такої освітньої роботи має практично кожна область), — про відновлення занять наразі оголосили навіть в охопленій війною Донеччині. Щоправда, навчання там проходитимуть в онлайн-режимі.

Кожен регіон тут має свої напрацювання. Досвідом роботи в цьому напрямку на Сумщині ділиться начальниця головного управління Пенсійного фонду в області Тетяна Зленко:

«Школа майбутнього пенсіонера працює зараз у нас і онлайн, і офлайн. Сьогодні ми використовуємо усі можливі майданчики, зокрема, виїзні, віддалені, аби ознайомити людину з її пенсійними перспективами. А ще ми практикуємо в області такий сервіс, як завчасна пенсійна справа. Суть його в тому, що з допомогою Реєстру застрахованих осіб ми відслідковуємо пенсійні історії людей, які досягатимуть пенсійного віку цьогоріч, тобто є кандидатами на призначення пенсію. Ми починаємо роботу з цими клієнтами: досліджуємо їхні документи, допомагаємо усунути недоречності, даємо поради. І в цей же період, працюючи з кандидатами на пенсію, наші фахівці популяризують й інші сервіси, зокрема, й «Школу майбутнього пенсіонера», й дистанційні можливості Пенсійного фонду. Ми, фактично, «присаджуємо» майбутнього пенсіонера на електроніку, навчаємо, як можна зареєструватися, як потім отримувати ті чи інші послуги онлайн, розповідаємо, як користуватися відеоінструкціями тощо».

Загалом онлайн навчання – це нова перспективна для «Школи майбутнього пенсіонера» ділянка роботи.

«Ми сьогодні проводимо багато онлайн-занять для страхувальників щодо подачі звітів, оцифрування трудових книг, і бачимо, який інтерес викликають у людей заняття саме в онлайн-форматі. Тому онлайн-заняття у школі майбутнього пенсіонера — це дуже перспективний напрямок. Адже нинішні майбутні пенсіонери — вони сучасні, обізнані, технічно грамотні. Вони несхожі на тих пенсіонерів, які були 20 років тому. Я переконана, що такі заняття — це дуже далекосяжний напрямок. Адже крім багатьох інших плюсів, це ще й можливість бути екстериторіальними: до занять може підключитись, будь хто із Харкова, Донеччини, Луганщини, Херсонщини. Ми наразі плануємо розвивати таку форму роботи», — розповідає очільниця пенсійної служби Вінничини Олена Корчака.

Пенсійні знання для молоді

Життєві реалії такі, що майбутніми пенсіонерами є усі нинішні працівники, навіть якщо сьогодні їм лише 20. Пенсійні служби беруть це до уваги, й виїзні заняття «Школи майбутнього пенсіонера» часто проходять в центрах зайнятості, в навчальних закладах.

«Постійно триває робота з молоддю, із студентством, аби вони з перших кроків трудового життя правильно моделювали своє майбутнє. У нас є навіть такий регіональний проєкт «Вірю в майбутнє України», це якраз та просвітницька програма, що займається вихованням соціальних аспектів у молоді, котра є «годувальником» нинішньої пенсійної системи. Ми зацікавлені в тому, щоб молоде покоління максимально працювало «на світлі», з більшими заробітками, щоб вони цінували свою працю і робили конкурентними і себе, і Україну», — підкреслює Тетяна Зленко.

Цифра

952 заняття було проведено в «Школі майбутнього пенсіонера» по всій Україні потягом І півріччя цього року.

Світлана Красуля

Газета «Пенсійний кур’єр» №37 (1007) від 14 вересня 2022 року

Читайте також: Історія пенсійної системи України: як змінювались виплати протягом незалежності.